Symbol penisa na perwersyjnym plakacie do prequela „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”

Sergiusz Kurczuk
31.08.2017 09:57
Leatherface|undefined Fot. kadr z filmu

Na nowym plakacie do horroru „Leatherface” pojawiło się odniesienie do przemocy wobec kobiet. Analizując grafikę, możemy odnaleźć na niej symbol gwałtu. 

To, że horrory często bazują na przemocy seksualnej, nie jest niczym nowym. Eskalacja filmów grozy pełnych metafor gwałtów miała miejsce na przełomie lat 70. i 80., kiedy pojawiły się tak zwane slashery. Jednym z najsłynniejszych filmów tego typu jest oczywiście klasyk niedawno zmarłego reżysera Tobe'a Hoopera „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. Feministyczna badaczka Carol Clover w 1992 roku wydała książkę „Men, Women and Chainsaw („Mężczyźni, kobiety i piły mechaniczne”), w której prezentuje oczywiste i ukryte przykłady przemocy seksualnej i gwałtu, obecne w slasherach. Jedną z najbardziej oczywistych metafor gwałtu jest ostre narzędzie zbrodni, wbijające się w ciało mordowanych postaci. Ta koncepcja została pozytywnie odebrana zarówno przez naukowców, krytyków filmowych i fanów horrorów.

Jednym z analizowanych przez Clover filmów jest oczywiście „Teksańska masakra piłą mechaniczną”, od której wziął się tytuł pracy badaczki. Zresztą wystarczy spojrzeć na ten kadr z drugiej części filmu filmu, żeby zauważyć słuszność wniosków Clover.

Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 Fot. foto kadr z filmu Teksańska masakra piłą mechaniczną 2

Poza tym historia ukazana w filmie Hoopera bazowała na prawdziwym psychopacie - Edzie Geinie, który wykonywał przedmioty ze szczątków zamordowanych kobiet. Chociaż nie udowodniono mu gwałtów na swoich ofiarach ani praktyk nekrofilskich, jego zaburzenia miały podłoże seksualne.

W najnowszym filmie z serii zapoczątkowanej przez Hoopera opowiadającym o mordercy znanym jako Leatherface, oczywiście nie zabraknie podobnych scen z zakamuflowaną przemocą wobec kobiet. Mogliśmy zobaczyć to już w najnowszym trailerze do prequela. 

Na jednym z ostatnich plakatów ewidentnie widać symbolikę gwałtu i penisa. Na drugim planie leży przerażona i bezbronna kobieta. Pierwszy plan zajmuje fragment piły mechanicznej tytułowego bohatera. Podłużny falliczny kształt narzędzia zbrodni nachodzi na dolną partię ciała bohaterki, sugerując przemoc seksualną.

Leatherface Fot. foto: materiały prasowe

Niestety nie od dziś wiadomo, że najlepiej sprzedają się seks i przemoc. Polska premiera „Leatherface'a” już w październiku 2017 roku

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.