28.09.2018 13:04

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego porównał „Kler” do propagandowych filmów hitlerowców o Żydach

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Kiedy rozmowa zeszła na temat „Kleru”, nazwał go zohydzającym i propagandowym jak... hitlerowskie filmy o Żydach.

Kler Wojciech Smarzowski premiera
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Wojciech Smarzowski nie raz był obiektem ataków osób, którym nie podoba się prawda ukazywana w jego filmach. Jednak w przypadku filmu „Kler” sytuacja zdecydowanie osiągnęła apogeum. Przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy reżyser nazywany jest „wrogiem Polaków”, przedstawiciele TVP umniejszają jego zasługom i mówią o jego filmie jako o „tandecie” i „szmirze”, kierownicy kin w małych miejscowościach wstrzymują pokazy, a nadgorliwi przeciwnicy drukują ulotki i zrywają plakaty.

Do grona obelg pod adresem Wojciecha Smarzowskiego i jego dzieła dołączyło właśnie nowe, zaskakujące porównanie. Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas wizyty w studio Radia ZET porównał „Kler” do propagandowych filmów hitlerowców o Żydach.

>>> PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<<

Paweł Soloch o filmie „Kler”: „zohydzający, propagandowy film”

Rozmawiając z Beatą Lubecką w porannej audycji Radia ZET, Paweł Soloch powiedział o „Klerze”:

"

Mam wrażenie, że jest zrobiony ze złą intencją, w takiej konwencji, jak hitlerowcy robili filmy o Żydach. (…) O każdym Kościele, rasie, opcji można nakręcić równie zohydzający, propagandowy film. Mogę nie lubić Rosjan, ale jestem przeciwnikiem kręcenia o nich obrzydliwych filmów. "

Paweł Soloch, podobnie jak większość przeciwników „Kleru”, filmu oczywiście nie widział i zobaczyć nie zamierza, co sam przyznał na antenie Radia ZET, tłumacząc:

"

Nie chciałbym ostatecznie znielubić np. pana Gajosa i nie chciałbym mieć negatywnych uczuć. "

Żywimy wobec tego nadzieję, że – by uniknąć negatywnych uczuć – szef BBN nie widział także filmów takich jak „Żyd Süss” czy „Wieczny Żyd” powstałych na zlecenie Josepha Goebbelsa, gdzie Żydów zestawiało się ze szczurami w kanałach. W przeciwnym razie trudno byłoby wytłumaczyć, dlaczego ktokolwiek jest w stanie w tak obraźliwy i krzywdzący sposób odnieść się Wojciecha Smarzowskiego i jego filmu.

„Kler” od dziś można oglądać niemal we wszystkich kinach w Polsce. Premiera odbyła się 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler