Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego porównał „Kler” do propagandowych filmów hitlerowców o Żydach

Natalia Hluzow
28.09.2018 13:04
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego porównał „Kler” do propagandowych filmów hitlerowców o Żydach Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Kiedy rozmowa zeszła na temat „Kleru”, nazwał go zohydzającym i propagandowym jak... hitlerowskie filmy o Żydach.

Wojciech Smarzowski nie raz był obiektem ataków osób, którym nie podoba się prawda ukazywana w jego filmach. Jednak w przypadku filmu „Kler” sytuacja zdecydowanie osiągnęła apogeum. Przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy reżyser nazywany jest „wrogiem Polaków”, przedstawiciele TVP umniejszają jego zasługom i mówią o jego filmie jako o „tandecie” i „szmirze”, kierownicy kin w małych miejscowościach wstrzymują pokazy, a nadgorliwi przeciwnicy drukują ulotki i zrywają plakaty.

Do grona obelg pod adresem Wojciecha Smarzowskiego i jego dzieła dołączyło właśnie nowe, zaskakujące porównanie. Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas wizyty w studio Radia ZET porównał „Kler” do propagandowych filmów hitlerowców o Żydach.

>>> PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<<

Paweł Soloch o filmie „Kler”: „zohydzający, propagandowy film”

Rozmawiając z Beatą Lubecką w porannej audycji Radia ZET, Paweł Soloch powiedział o „Klerze”:

Mam wrażenie, że jest zrobiony ze złą intencją, w takiej konwencji, jak hitlerowcy robili filmy o Żydach. (…) O każdym Kościele, rasie, opcji można nakręcić równie zohydzający, propagandowy film. Mogę nie lubić Rosjan, ale jestem przeciwnikiem kręcenia o nich obrzydliwych filmów.

Paweł Soloch, podobnie jak większość przeciwników „Kleru”, filmu oczywiście nie widział i zobaczyć nie zamierza, co sam przyznał na antenie Radia ZET, tłumacząc:

Nie chciałbym ostatecznie znielubić np. pana Gajosa i nie chciałbym mieć negatywnych uczuć.

Żywimy wobec tego nadzieję, że – by uniknąć negatywnych uczuć – szef BBN nie widział także filmów takich jak „Żyd Süss” czy „Wieczny Żyd” powstałych na zlecenie Josepha Goebbelsa, gdzie Żydów zestawiało się ze szczurami w kanałach. W przeciwnym razie trudno byłoby wytłumaczyć, dlaczego ktokolwiek jest w stanie w tak obraźliwy i krzywdzący sposób odnieść się Wojciecha Smarzowskiego i jego filmu.

„Kler” od dziś można oglądać niemal we wszystkich kinach w Polsce. Premiera odbyła się 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.