Nie tylko "Szybcy i wściekli". TOP 10 najlepszych filmów o wyścigach

28.02.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:34
Nie tylko "Szybcy i wściekli". TOP 10 najlepszych filmów o wyścigach Fot. Daniel Brühl jako Niki Lauda w filmie "Wyścig", . LFI/Photoshot/East News

Filmy o wyścigach i szybkich samochodach od lat cieszą się olbrzymią rzeszą fanów. Przedstawiamy listę 10 najlepszych filmów o wyścigach.

Wyścigi samochodowe zawsze przyciągają przed ekrany wielu fanów. Dostarczają solidnej dawki emocji i czystej, niczym nie zmąconej rozrywki. Przygotowaliśmy dla was listę 10 najlepszych filmów o wyścigach, w sam raz na wieczór pełen wrażeń.

TOP 10: Najlepsze filmy o wyścigach

Jeśli lubicie filmy o wyścigach, lub chcielibyście rozpocząć przygodę w tego typu produkcjami, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi tytułami.

1. "Wyścig" (2013), reż. Ron Howard

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiadający o słynnej rywalizacji pomiędzy najlepszymi kierowcami Formuły 1 lat 70. - Nikim Laudą i Jamesem Huntem. Film poza genialną obsadą (Daniel Brühl wcielający się w postać Laudy wygląda jak klon słynnego kierowcy!) film posiada niesamowity klimat i ciekawą, stale trzymającą w napięciu fabułę. Choć większość filmu dzieje się na torze wyścigowym, produkcja ani przez chwilę nie nudzi i spodoba się każdemu, niezależnie od tego, czy jest fanem Formuły 1. Jest to historia nie tylko o ściganiu się szybkimi samochodami, ale przede wszystkim o zaciętej męskiej rywalizacji, ciekawej relacji pomiędzy dwoma przeciwnikami oraz przekraczaniu własnych granic. Na ekranie Danielowi Brühlowi towarzyszy, znany przede wszystkim z filmów Marvela, Chris Hemsworth, który rolą Hunta udowadnia, że za kupą mięśni i śliczną facjatą kryją się naprawdę niemałe pokłady charyzmy i aktorskiego talentu.

2. "Grand Prix" (1966), reż. John Frankenheimer

Nagrodzony trzema Oscarami obraz należący do żelaznej klasyki gatunku. Znów mamy do czynienia z Formułą 1, tym razem przedstawioną z perspektywy czterech przyjaciół, którzy gdy tylko wsiądą do bolidów prywatne uczucia spychają na dalszy plan, skupiając się wyłącznie na rywalizacji i zdobyciu tytułu mistrza świata. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów wyścigów samochodowych, w której wyraźnie czuć niepowtarzalną atmosferę torów wyścigowych z dawnych lat.

3. "Senna" (2010), reż. Asif Kapadia

Znów Formuła 1, tym razem w formie dokumentalnej. Film przedstawia autentyczną historię i składa się z archiwalnych zdjęć i nagrań z udziałem legendarnego kierowcy, Ayrtona Senny. W produkcji zobaczymy między innymi tragiczny wypadek do jakiego doszło na torze Imola w 1994 roku, przedstawiony w sposób niezwykle poruszający i emocjonalny.

Zobacz też: >> TOP 15 najpiękniejszych paddock girl <<

4. "Bobby Deerfield " (1977), reż. Sydney Pollack

Film powstały na motywach powieści pt. "Nim nadejdzie lato" Ericha Marii Remarque'a, z młodym Alem Pacino w roli głównej. Jest to bardziej melodramat niż film akcji, opowiadający historię słynnego kierowcy rajdowego, który zakochuje się bez pamięci w nowo poznanej dziewczynie. Film skupia się bardziej na relacjach międzyludzkich niż wyścigach i motywach sportowych, dlatego jeśli nie macie ochoty przez dwie godziny patrzeć na ścigających się maniaków samochodowych, a jednak celujecie w gatunek filmów o wyścigach i samochodach - jest to pozycja dla was.

5. "Szybki jak błyskawica" (1990), reż. Tony Scott

Tom Cruise w roli nieustraszonego kierowcy rajdowego, dla którego nie liczy się w życiu nic poza zrobieniem oszałamiającej kariery. W filmie obserwujemy, jak ryzykowanie szarżuje na torze wyścigowym, by następnie podziwiać, jak radzi sobie, gdy los wystawia go na próbę. "Szybki jak błyskawica" choć jest filmem o wyścigach, poza akcją, dostarcza również solidną dawkę emocji. Dziś film nieco się już zestarzał i wydawać się może nieco kiczowaty, jednak wciąż świetnie się go ogląda.

6. "Le Mans" (1971), reż. Lee H. Katzin

Historia tytułowego 24-godzinnego wyścigu na francuskim torze. Jest to film o tyle ciekawy, że przypomina niemalże relację z prawdziwego wyścigu. Zamiast aktorów w produkcji udział wzięli zawodowi kierowcy, którzy naprawdę ścigali się po torze z zawrotną prędkością.  Wszystko to sprawia, ze film wydaje się do bólu autentyczny i niesamowicie trzyma w napięciu.

7. "Szybcy i wściekli" (2001), reż. Rob Cohen

Choć późniejsze odsłony serii zaczęły ocierać się wręcz o kino science-fiction, naginając wszelkie możliwe prawa fizyki, to pierwsza część "Szybkich i wściekłych" niezaprzeczalnie zalicza się do grona najlepszych filmów o wyścigach, jakie mieliśmy szansę oglądać. Niesamowity klimat, wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa, bohaterowie którym z miejsca kibicujemy i przede wszystkim samochody. Wszystko to sprawia, że przygody Dominica Torreto i Briana O'Connera to idealna pozycja dla każdego fana filmów o wyścigach i szybkich samochodach.

Zobacz też: >> "Szybcy i wściekli 9" będą się rozgrywać w kosmosie? <<

Przeczytaj także

8. "Najlepsi z najlepszych" (2003), reż. Louis-Pascal Couvelaire

Francuski film, który przedstawia historię Michela Vaillanta, bohatera serii komiksów autorstwa Jeana Gratona. Obserwujemy tutaj głównie wyścigi i rywalizację na torze, a sam film zachwyca warstwą wizualną - montaż i zdjęcia robią naprawdę ogromne wrażenie.

9. "Speed Racer" (2008), reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Film sióstr Wachowskich, będący adaptacją klasycznego anime z lat 60. to lekka historia o niezwykłych wyścigach, łamiąca wszelkie prawa fizyki (seria "Szybcy i wściekli" może się schować), ale sprawiająca pierwszorzędną radochę. Kicz dosłownie wylewa się z ekranu, dlatego jeśli lubicie bardziej groteskowe klimaty, jest to pozycja dla was.

10. "Need for Speed" (2014), reż. Scott Waugh

"Need for Speed" to rzecz jasna ekranizacja kultowej gry o wyścigach samochodowych, z Aaronem Paulem w roli głównej (tak, Jessem Pinkmanem z "Breaking Bad"). Paul wciela się tutaj w kierowcę wyścigowego, który wrobiony został w poważne przestępstwo i po odsiadce szuka zemsty. Dla każdego fana filmowych wyścigów pozycja obowiązkowa.

A wy, jakie tytuły umieścilibyście w zestawieniu najlepszych filmów o wyścigach i samochodach? Dajcie znać w komentarzach.

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.