Nie tylko "Szybcy i wściekli". TOP 10 najlepszych filmów o wyścigach

28.02.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:34
Nie tylko "Szybcy i wściekli". TOP 10 najlepszych filmów o wyścigach Fot. Daniel Brühl jako Niki Lauda w filmie "Wyścig", . LFI/Photoshot/East News

Filmy o wyścigach i szybkich samochodach od lat cieszą się olbrzymią rzeszą fanów. Przedstawiamy listę 10 najlepszych filmów o wyścigach.

Wyścigi samochodowe zawsze przyciągają przed ekrany wielu fanów. Dostarczają solidnej dawki emocji i czystej, niczym nie zmąconej rozrywki. Przygotowaliśmy dla was listę 10 najlepszych filmów o wyścigach, w sam raz na wieczór pełen wrażeń.

TOP 10: Najlepsze filmy o wyścigach

Jeśli lubicie filmy o wyścigach, lub chcielibyście rozpocząć przygodę w tego typu produkcjami, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi tytułami.

1. "Wyścig" (2013), reż. Ron Howard

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiadający o słynnej rywalizacji pomiędzy najlepszymi kierowcami Formuły 1 lat 70. - Nikim Laudą i Jamesem Huntem. Film poza genialną obsadą (Daniel Brühl wcielający się w postać Laudy wygląda jak klon słynnego kierowcy!) film posiada niesamowity klimat i ciekawą, stale trzymającą w napięciu fabułę. Choć większość filmu dzieje się na torze wyścigowym, produkcja ani przez chwilę nie nudzi i spodoba się każdemu, niezależnie od tego, czy jest fanem Formuły 1. Jest to historia nie tylko o ściganiu się szybkimi samochodami, ale przede wszystkim o zaciętej męskiej rywalizacji, ciekawej relacji pomiędzy dwoma przeciwnikami oraz przekraczaniu własnych granic. Na ekranie Danielowi Brühlowi towarzyszy, znany przede wszystkim z filmów Marvela, Chris Hemsworth, który rolą Hunta udowadnia, że za kupą mięśni i śliczną facjatą kryją się naprawdę niemałe pokłady charyzmy i aktorskiego talentu.

2. "Grand Prix" (1966), reż. John Frankenheimer

Nagrodzony trzema Oscarami obraz należący do żelaznej klasyki gatunku. Znów mamy do czynienia z Formułą 1, tym razem przedstawioną z perspektywy czterech przyjaciół, którzy gdy tylko wsiądą do bolidów prywatne uczucia spychają na dalszy plan, skupiając się wyłącznie na rywalizacji i zdobyciu tytułu mistrza świata. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów wyścigów samochodowych, w której wyraźnie czuć niepowtarzalną atmosferę torów wyścigowych z dawnych lat.

3. "Senna" (2010), reż. Asif Kapadia

Znów Formuła 1, tym razem w formie dokumentalnej. Film przedstawia autentyczną historię i składa się z archiwalnych zdjęć i nagrań z udziałem legendarnego kierowcy, Ayrtona Senny. W produkcji zobaczymy między innymi tragiczny wypadek do jakiego doszło na torze Imola w 1994 roku, przedstawiony w sposób niezwykle poruszający i emocjonalny.

Zobacz też: >> TOP 15 najpiękniejszych paddock girl <<

4. "Bobby Deerfield " (1977), reż. Sydney Pollack

Film powstały na motywach powieści pt. "Nim nadejdzie lato" Ericha Marii Remarque'a, z młodym Alem Pacino w roli głównej. Jest to bardziej melodramat niż film akcji, opowiadający historię słynnego kierowcy rajdowego, który zakochuje się bez pamięci w nowo poznanej dziewczynie. Film skupia się bardziej na relacjach międzyludzkich niż wyścigach i motywach sportowych, dlatego jeśli nie macie ochoty przez dwie godziny patrzeć na ścigających się maniaków samochodowych, a jednak celujecie w gatunek filmów o wyścigach i samochodach - jest to pozycja dla was.

5. "Szybki jak błyskawica" (1990), reż. Tony Scott

Tom Cruise w roli nieustraszonego kierowcy rajdowego, dla którego nie liczy się w życiu nic poza zrobieniem oszałamiającej kariery. W filmie obserwujemy, jak ryzykowanie szarżuje na torze wyścigowym, by następnie podziwiać, jak radzi sobie, gdy los wystawia go na próbę. "Szybki jak błyskawica" choć jest filmem o wyścigach, poza akcją, dostarcza również solidną dawkę emocji. Dziś film nieco się już zestarzał i wydawać się może nieco kiczowaty, jednak wciąż świetnie się go ogląda.

6. "Le Mans" (1971), reż. Lee H. Katzin

Historia tytułowego 24-godzinnego wyścigu na francuskim torze. Jest to film o tyle ciekawy, że przypomina niemalże relację z prawdziwego wyścigu. Zamiast aktorów w produkcji udział wzięli zawodowi kierowcy, którzy naprawdę ścigali się po torze z zawrotną prędkością.  Wszystko to sprawia, ze film wydaje się do bólu autentyczny i niesamowicie trzyma w napięciu.

7. "Szybcy i wściekli" (2001), reż. Rob Cohen

Choć późniejsze odsłony serii zaczęły ocierać się wręcz o kino science-fiction, naginając wszelkie możliwe prawa fizyki, to pierwsza część "Szybkich i wściekłych" niezaprzeczalnie zalicza się do grona najlepszych filmów o wyścigach, jakie mieliśmy szansę oglądać. Niesamowity klimat, wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa, bohaterowie którym z miejsca kibicujemy i przede wszystkim samochody. Wszystko to sprawia, że przygody Dominica Torreto i Briana O'Connera to idealna pozycja dla każdego fana filmów o wyścigach i szybkich samochodach.

Zobacz też: >> "Szybcy i wściekli 9" będą się rozgrywać w kosmosie? <<

Przeczytaj także

8. "Najlepsi z najlepszych" (2003), reż. Louis-Pascal Couvelaire

Francuski film, który przedstawia historię Michela Vaillanta, bohatera serii komiksów autorstwa Jeana Gratona. Obserwujemy tutaj głównie wyścigi i rywalizację na torze, a sam film zachwyca warstwą wizualną - montaż i zdjęcia robią naprawdę ogromne wrażenie.

9. "Speed Racer" (2008), reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Film sióstr Wachowskich, będący adaptacją klasycznego anime z lat 60. to lekka historia o niezwykłych wyścigach, łamiąca wszelkie prawa fizyki (seria "Szybcy i wściekli" może się schować), ale sprawiająca pierwszorzędną radochę. Kicz dosłownie wylewa się z ekranu, dlatego jeśli lubicie bardziej groteskowe klimaty, jest to pozycja dla was.

10. "Need for Speed" (2014), reż. Scott Waugh

"Need for Speed" to rzecz jasna ekranizacja kultowej gry o wyścigach samochodowych, z Aaronem Paulem w roli głównej (tak, Jessem Pinkmanem z "Breaking Bad"). Paul wciela się tutaj w kierowcę wyścigowego, który wrobiony został w poważne przestępstwo i po odsiadce szuka zemsty. Dla każdego fana filmowych wyścigów pozycja obowiązkowa.

A wy, jakie tytuły umieścilibyście w zestawieniu najlepszych filmów o wyścigach i samochodach? Dajcie znać w komentarzach.

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.