27.07.2016 13:31

TV Puls ukarana za emisję filmu o plantatorach marihuany

Stacja telewizyjna spotkała się z taką decyzją ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za wyemitowanie jednego z ostatnich dzieł Olivera Stone'a, czyli „Savages: Ponad bezprawiem”.

TV Puls ukarana za emisję filmu o plantatorach marihuany
foto: kadr z filmu + logo TV Puls

Nie byłoby w tym niczego, co zasługiwałoby na naganę, może oprócz tego, że reżyser ma jednak lepsze dokonania w swoim dorobku, gdyby nie fakt, że film został puszczony o zbyt wczesnej porze, jak na to co oferuje jego treść. Dodatkowo pokazany o godzinie 20.00 film został zakwalifikowany do kategorii wiekowej od lat 16.

Jak na obraz o takiej dawce brutalności, to wymienione decyzje TV Puls nie były zbyt trafne. W „Savages: Ponad bezprawiem” możemy m.in. zobaczyć scenę torturowania jednego z członków kartelu narkotykowego - rzecz, która równie dobrze mogłaby się pojawić w produkcji spod znaku gore. Ponadto obraz wypełniają sceny seksu nie mające wiele wspólnego z pruderyjnością.

Emisja filmu odbyła się 15 listopada 2015 roku, jednak dopiero teraz KRRiT postanowiła o nałożeniu na TV Puls kary w wysokości 50 tysięcy złotych. Organ państwowy podjął decyzję na podstawie tego, że obraz pokazywał podrzynanie gardła, strzał w tył głowy, wylewanie się mózgu, podpalanie żywcem, ciała bez głów, a także gwałt na ofierze odurzonej narkotykami oraz seks grupowy.

Jeżeli obraz Olivera Stone'a z 2012 roku o plantatorach marihuany, którzy odmawiają współpracy z członkami meksykańskiego kartelu, a ci w odwecie porywają ich wspólną dziewczynę jest Wam obcy, to przedstawiamy zwiastun obrazu:

Telewizja Puls broniła się tym, że przemocy na ekranie nie ma wcale aż tak dużo, a jej pojawianie się jest kwestią nieuniknioną zważywszy na to, że w dziele pojawiają się wątki porachunków pomiędzy członkami grup przestępczych. Nadawca tłumaczył się także, że sekwencje seksu nie należą do rozbudowanych (KRRiT wyliczyła, że trwają one ok. 6 minut) i brak w nich ukazania intymnych części ciała, a akty odbywają się pomiędzy osobami, które według fabuły darzą się uczuciem. Organ państwowy odrzucił tę argumentację, acz częściowo zgodził się z jednym punktem:

"

Rzeczywiście obrazy te nie pokazują intymnych części ciała, ale w takim przypadku mielibyśmy do czynienia z pornografią, której prezentowanie jest całkowicie zakazane w programach telewizyjnych. "

Ustalając wysokość kary KRRiT wzięła pod uwagę m.in. wpływy TV Puls - te w 2015 roku wynosiły 180,6 miliona złotych.

Oglądaliście „Savages: Ponad bezprawiem”?

Robert Skowronski
Tagi: News