22.11.2016 10:34

TVP zrealizuje dokument o „Gazecie Wyborczej”

Pełnometrażowy film dokumentalny o historii „Gazety Wyborczej” stał się nowym projektem Telewizji Polskiej, która będzie producentem obrazu.

TVP zrealizuje dokument o „Gazecie Wyborczej”
foto: materiały prasowe + Dzik Pejnta

Decyzję o tym wydał Piotr Gursztyn, nowy dyrektor biura programowego TVP. Z jego wypowiedzi na temat projektu możemy się dowiedzieć, że pomysł pojawić się dlatego, że dziennik Adama Michnika interesuje się Telewizją Polską. Gursztyn zażartował, że szczególną inspiracją były teksty Agnieszki Kublik. Może jest w tym jednak ziarno prawdy? Warto wspomnieć, że dziennikarka w swoich artykułach przedstawiła m.in. obraz pracy w redakcji „Wiadomości”. Według niektórych był on kłamliwy i mający formę paszkwilu.

Nowina o dokumencie została opublikowana przez Piotra Gursztyna na Twitterze:

Gursztyn dodał także, że nie ma w Polsce dokumentu o dużym koncernie medialnym, dlatego jest to tym bardziej potrzebny film. Według nieoficjalnych ustaleń nad projektem pracować będzie Anita Gargas, która od września 2016 roku prowadzi w TVP1 własny magazyn śledczy.

Piotr Gursztyn na Twitterze zamieścił także pytanie o to kto zdaniem internautów powinien zająć się realizacją dokumentu. Na prześmiewcze tweety nie trzeba było długo czekać. Wśród propozycji były m.in. nazwiska Martina Scorsese, Quentina Tarantino czy Wojciecha Smarzowskiego. Swój komentarz zostawił także dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”, Bartosz T. Wieliński:

Faktycznie trudno będzie znaleźć polskiego twórcę ze znanym nazwiskiem, który zainteresowałby się projektem. Zwłaszcza po tym, jak Gildia Reżyserów Polskich w swoim liście otwartym stwierdziła, że TVP zmierza do cenzury sztuki.

Medialna walka TVP i „Gazety Wyborczej” trwa w najlepsze już od jakiegoś czasu. Dziennik krytykuje wydania „Wiadomości”, z kolei telewizja odwdzięcza się m.in. poprzez oddzielne materiały poświęcone spadkowi sprzedaży gazety.

Wśród innych nowości zapowiedzianych przez TVP znajduje się polski odpowiednik „Gry o tron”. Serial miałby się nazywać „Korona Królowej”, a jego bohaterami byłaby dynastia Jagiellonów.

Robert Skowronski
Tagi: News