"Koszmar z ulicy Wiązów" wydarzył się naprawdę! Poznaj historię, która zainspirowała twórcę horroru

20.03.2020 11:18
"Koszmar z ulicy Wiązów" wydarzył się naprawdę! Poznaj historię, która zainspirowała twórcę horroru Fot. EAST NEWS

Co zainspirowało Wesa Cravena do stworzenia kultowego "Koszmaru z ulicy Wiązów"? Okazuje się, że horror oparty został na autentycznej historii. 

"Koszmar z ulicy Wiązów" to, obok "Halloween" i "Piątku 13-tego", najsłynniejszy horror w dziejach, o którym słyszał absolutnie każdy. Oszpecony Freddy Krueger, mordujący swoje ofiary w trakcie snu, to istna ikona gatunku. Czy wiedzieliście jednak, że historia przedstawiona w filmie nie jest w całości wytworem wyobraźni Wesa Cravena? Reżyser wyznał niegdyś, że kultowy slasher oparty został na autentycznej historii, która jest równie przerażająca, co sam film.

"Koszmar z ulicy Wiązów" - prawdziwa historia, na podstawie której powstał horror

W jednym z wywiadów Wes Craven wyznał, że pomysł na stworzenie "Koszmaru z ulicy Wiązów" zrodził się w jego głowie po przeczytaniu artykułu w gazecie. Dotyczył on rodziny imigrantów z Kambodży, którzy ledwo uszli z życiem z masakry dokonywanej przez Czerwonych Khmerów w Kambodży. Znaleźli azyl w USA, ale na tym ich koszmar się nie skończył.

Przeczytaj także

Młody syn rzeczonych imigrantów cierpiał na zespół stresu pourazowego i uskarżał się, że nie może zasnąć, bo we śnie nawiedzają go śmiertelnie przerażające koszmary. Doszło do tego, że nie sypiał przez kilka dni, bo bał się o własne życie. Ostatecznie zmęczenie zrobiło jednak swoje i chłopak zasnął. Rodzice myśleli, że problem został rozwiązany. Mylili się. W nocy usłyszeli agonalne krzyki swojego syna, a gdy dotarli do jego pokoju, ten już nie żył.

Przeczytaj także

Na tym jednak nie koniec inspiracji. Wes Craven przyznał, że do wykreowania postaci samego Freddy'ego posłużyły mu dwa wspomnienia z okresu młodości. Gdy był jeszcze chłopcem, reżyser dostrzegł po drugiej stronie ulicy bezdomnego mężczyznę. Jego dziwaczny, przerażający wygląd utknął w pamięci Cravena tak mocno, że ostatecznie wpłynął na to, jak prezentuje się złoczyńca z jego najgłośniejszego dzieła. 

Przeczytaj także

Swoje imię Freddy "odziedziczył" po Fredzie Krugerze - chłopaku, który dręczył Wesa Cravena w dzieciństwie. Co więcej, Kruger posłużył również jako pierwowzór postaci Kruga z "Ostatniego domu po lewej" - innego słynnego dzieła Cravena.

Przeczytaj także

Jak widać, wyobraźnia w połączeniu z przykrymi wspomnieniami z okresu dojrzewania, może zdziałać istne cuda. W końcu "Koszmar z ulicy Wiązów" to film kultowy, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii kinematografii. Na ile prawdziwa jest historia z artykułu przytoczonego przez reżysera? Tego niestety nie dowiemy się (raczej) nigdy. 

Zobacz też: "Koszmar z ulicy Wiązów" od Netfliksa doczekał się fanowskiego zwiastuna 

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.