Taika Waititi został reżyserem filmu „Thor: Ragnarok” dzięki Led Zeppelin

Natalia Hluzow
19.10.2017 13:18
Taika Waititi został reżyserem filmu „Thor: Ragnarok” dzięki Led Zeppelin Fot. kadr z wideo

Muzyka rockowa potrafi zmieniać świat. Czasem sprzeciwia się systemowi, czasem broni ideałów, a czasem… załatwia reżyserom pracę.

Wszystkich fanów Led Zeppelin, którzy jednocześnie są fanami Marvela, zachwyciło użycie „Immigrant Song” w trailerze „Thor: Ragnarok”. Jak się okazuje połączenie to zachwyciło także szefów studia Marvel. Do tego stopnia, że postanowili dać angaż reżyserowi, który tę kombinację wymyślił.

Taika Waititi znany jest jako twórca nietypowy. Jego filmy, takie jak „Orzeł kontra Rekin” lub „Co robimy w ukryciu?” nie są wielkimi kasowymi przebojami, ale prezentują bardzo specyficzny, absurdalny humor, który wprowadza powiew świeżości do jednego z najstarszych filmowych gatunków. Jak zapowiadają twórcy „Thor: Ragnarok” oraz krytycy w swoich pozytywnych recenzjach filmu, Taika Waititi ma także wprowadzić powiew świeżości do filmów superbohaterskich, czyniąc z nowego filmu o Thorze pełne humoru widowisko, jakiego jeszcze wśród „superhero movies” nie widzieliśmy.

thor muzyka 2 Fot. foto: kadr z wideo

Kevin Feige, prezes Marvel Studio, twierdzi, że potencjał Taiki został zauważony już podczas pierwszych rozmów z reżyserem, kiedy ten użył muzyki Led Zeppelin do prezentacji swojego pomysłu na nowego Thora. Jak powiedział podczas pokazu prasowego filmu:

Filmowcy czasem używają w prezentacjach fragmentów innych filmów, mówiąc: „Tak ja to widzę.”. I czasem jest to niedobre. Zazwyczaj jest ok. Ale w jego przypadku to było rewelacyjne, a do tego zaaranżowane pod tę piosenkę Led Zeppelin. Tak więc od początku ta piosenka w pewien sposób zdefiniowała to, co Taika zamierzał zrobić z tym filmem. To, że jest w trailerze i że jest też w filmie – przez cały czas od tego pierwszego spotkania, od jego pierwszych przeczuć odnośnie tego filmu – to jest bardzo imponujące.

Choć Feige nie przytacza tutaj, jakich materiałów filmowych użył Waititi, by zaprezentować swój pomysł, jasne jest, że to właśnie muzyka Led Zeppelin pomogła mu dobrze go sprzedać. Trudno się temu dziwić, bo „Immigrant Song” do nowego filmu o Thorze pasuje idealnie. Nie tylko dlatego, że tekst Roberta Planta sięga do mitologii nordyckiej, ale też przez to, że idealnie wpasowuje się w estetykę filmu nawiązującą do lat 70. i 80. swoim logo i kolorystyką. A już epickie wybuchy, sunące po niebie Walkirie i ciosy zadawane w rytm rockowych brzmień to prawdziwe dzieło sztuki.

thor ragnarok zdjęcie główne Fot. foto: kadr z wideo

Przykład z reżysera wzięli twórcy filmów o mutantach, umieszczając fragment „Another Brick In the Wall” zespołu Pink Floyd w zwiastunie „The New Mutants”. Jeśli Waititi zapoczątkował w ten sposób nową modę w filmach superbohaterskich, jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.

Polska premiera „Thor: Ragnarok” odbędzie się 25 października 2017 roku. Na ekranie zobaczymy m.in. Chrisa Hemswortha w roli Thora, Toma Hiddlestona w roli Lokiego, Cate Blanchett jako królową zaświatów Helę oraz Tessę Thompson wcielającą się w Walkirię. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.