The Beatles chcieli stworzyć filmową adaptację „Władcy Pierścieni” z Johnem Lennonem w roli Golluma

Sergiusz Kurczuk
31.07.2018 14:12
The Beatles chcieli stworzyć filmową adaptację „Władcy Pierścieni” z Johnem Lennonem w roli Golluma Fot. kadr z filmu Władca Pierścieni

Brytyjski reżyser Louis Theroux przypomniał mało znany fakt z historii zespołu The Beatles. Muzycy chcieli stworzyć własny film oparty na „Władcy Pierścieni” ze Stanleyem Kubrickiem w roli reżysera. 

Tytuł „Władca Pierścieni” mówi coś nawet osobom, które gardzą fantasy. Ponadczasowe dzieło J.R.R. Tolkiena stało się jeszcze słynniejsze za sprawą filmowej trylogii w reżyserii Petera Jacksona. Jednak o kinowej adaptacji opowieści o Śródziemiu marzyło wcześniej kilku innych artystów. Wśród nich znaleźli się... członkowie zespołu The Beatles. Historia nie jest żadną tajemnicą, ale po prostu została zapominania. Na światło dzienne wydobył je ponownie brytyjski reżyser Louis Theroux. 

„Władca Pierścieni” w wersji The Beatles

Theroux natknął się na tę niecodzienną informację i postanowił ją zweryfikować. Użył do tego... Twittera, na którym zadał pytanie, czy filmowa adaptacja „Władcy Pierścieni” w wersji The Beatles rzeczywiście była brana pod uwagę.

Czy to prawda?

W końcu dostał satysfakcjonującą odpowiedź, która potwierdziła zaskakujący pomysł Czwórki z Liverpoolu. Okazuje się, że członkowie grupy nie tylko chcieli wystąpić w produkcji między innymi jako Hobbici, ale również myśleli o zaangażowaniu do przedsięwzięcia samego Stanleya Kubricka (tak, tego słynnego reżysera, o którym rapował Taco Hemingway). 

Tak, chcieli, żeby film wyreżyserował Stanley Kubrick. Paul McCartney potwierdził to w rozmowie z Peterem Jacksonem. John Lennon chciał być Gollumem, Paul Frodo, Ringo Samem, a George Gandalfem. 

Potwierdzenie można znaleźć również w wywiadzie z Peterem Jacksonem, który udzielił wywiadu na ten temat w gazecie „Wellington’s Evening Post” w roku 2002. Okazuje się, że film nie doszedł do skutku z powodu Tolkiena, któremu nie spodobał się pomysł Beatlesów.  

John to wymyślił, a J.R.R. Tolkien wciąż miał wtedy prawa do filmu, ale nie podobał się mu pomysł, żeby robili go Beatlesi, więc porzucili to. Prawdopodobnie na ścieżce dźwiękowej znalazłby się jakieś niezłe piosenki.

Decyzja Tolkiena spowodowała, że pierwsza próba adaptacji słynnej powieści nie nastąpiła w latach 60., a w 1978 roku za sprawą animowanej wersji Ralpha Bakshiego. Pełnoprawną kinową wersję stworzył dopiero Peter Jackson w roku 2001. Obecnie studio Amazon pracuje nad pierwszym serialem opartym na twórczości Tolkiena. Na razie nie wiadomo, czego dotyczy fabuła produkcji, ani tym bardziej, kiedy zadebiutuje pierwszy odcinek.

Niedoszły Frodo Baggins Paul McCartney w grudniu 2018 roku przyjedzie do Polski, by dać występ w Krakowie

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.