17.07.2019 12:48

"The King's Man": czy w prequelu serii "Kingsman" pojawi się znana teoria spiskowa na temat Rasputina?

W prequelu serii "Kingsman" jedną z kluczowych postaci będzie Rasputin. Niewykluczone, że twórcy filmu wykorzystają znaną teorię spiskową, dotyczącą śmierci faworyta cara Mikołaja II.

kadr z filmu The King's Man
foto: kadr z filmu The King's Man

W połowie lipca w sieci pojawił się pierwszy zwiastun spin-offu adaptacji komiksu Marka Millara i Dave'a Gibbonsa pod tyułem "Kingsman". Rezyser Matthew Vaughn tym razem przygotował historię ukazującą początki tajnej organizacji, która pojawiła się w jego dwóch poprzednich filmach. Nie będziemy więc śledzić przygód Harry'ego Harta i Gary'ego ''Eggsy'ego" Unwina, ponieważ akcja produkcji rozgrywa się w okresie I wojny światowej. Z tego powodu ważną postacią będzie Rasputin, który pojawia się w zapowiedzi "The King's Man".

"The King's Man": czy w filmie pojawi się teoria spiskowa o śmierci Rasputina?

Grigorij Rasputin to postać, która wzbudza zainteresowanie po dziś dzień. Głownie dlatego, że od samego początku był owiany tajemnicą, a przeróżne teksty kultury popularnej takie jak komiks "Hellboy" czy animacja "Anastazja" spowodowały, że zaczęto przypisywać związek z siłami nadprzyrodzonymi. Rasputin jest jednak osobą ciekawą również z czysto historycznego punktu widzenia. Tysiące ludzi na całym świecie zastanawiają się, co było w tym samozwańczym mistyku, półanalfabecie z Syberii mającym na pieńku z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, że trafił na dwór Mikołaja II.

Rasputin wzbudził zaufanie carycy, po tym jak udało mu się zatamować krwotoki jej syna cierpiącego na hemofilię. Wkrótce stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w całej Rosji. Jego pozycja umocniła się po wybuchu I wojny światowej. Ententa walczyła z Trójprzymierzem na wielu frontach. Wielka Brytania i Francja odpierała siły wrogów na zachodzie, kiedy Rosjanie stawiali opór na wschodzie.

Jednak Rasputin naciskał na cara, by odwrócił się od swoich obecnych sprzymierzeńców i podpisać rozejm z Niemcami. W ten sposób samozwańczy pop chciał utrzymać władzę caratu, unikając wydatków na wojnę i uchronić rosyjską armię przed stratami. Gdyby Mikołaj II uległ namowom faworyta, zachodnie państwa Europy musiałby same stawić czoła potędze wojsk niemieckich.

The King's Man

Plan Rasputina wywołał sprzeciw wśród arystokracji i wysoko postawionych wojskowych, zachęcających cara do dalszych walk z Niemcami. Próbowano zdyskredytować rzekomego mnicha, oskarżając go o czary, rozpustę i członkostwo w sekcie Chłystów. Napięte nastroje spowodowały, że dokonano (drugiego z resztą) zamachu na życie Rasputina.

Atak się powiódł, jednak okoliczności jego śmierci są tak samo tajemnicze, jak całe życie szarej eminencji dworu Mikołaja II. Oficjalnie za zamach odpowiadają monarchiści z księciem Feliksem Jusupowem na czele.

W nocy z 29 na 30 grudnia 1916 roku podstępem zwabiono Rasputina do  pałacu Jusupowa, gdzie poczęstowano go zatrutym ciastem i winem. Zamachowcy zdziwili się jednak kiedy trucizna nie podziałała tak jak powinna - zamiast go zabić, tylko go osłabiła. Jusupow postanowił zastrzelić swoją ofiarę. Postrzelony w pierś mężczyzna wciąż jednak żył, więc książę chciał go udusić.

Rasputin wybiegł na dziedziniec i dopiero strzały Władimira Puryszkiewicza powaliły faworyta cara. Dał pewności rozbito mu głowę pałką i wrzucono go do Newy. Świadek zdarzenia zawiadomił policję, która wszczęła śledztwo.

The King's Man

Po wyłowieniu zwłok okazało się, że Rasputin wciąż żył, kiedy wrzucono go do rzeki, na co wskazywała prawa ręka, którą zdołał uwolnić z więzów oraz woda w jego płucach. Policji udało się dotrzeć do sprawców morderstwa, których początkowo car chciał surowo ukarać, ale potem jedynie wygnał ich z Petersburga. Nie wszystkich satysfakcjonowała jednak oficjalna wersja morderstwa Rasputina.

Według jednej z hipotez, za jego morderstwem stał tak naprawdę brytyjski wywiad, któremu nie na rękę było, by Rosja wycofała się z sojuszu. Wątpliwości pojawiły się z powodu rozbieżności w zeznaniach zamachowców oraz braku trucizny w organizmie ofiary. Poza tym ofiarę wyłowiono z raną postrzałową w czole. Według twórców teorii śmiertelny strzał z rewolweru miał oddać agent brytyjskiego wywiadu. W tamtym czasie w Rosji stacjonował agent MI6 Oswald Rayner, który znał się z Jusupowem  czasów studiów. Agencja zaprzecza jednak, że miała cokolwiek wspólnego z morderstwem Rasputina.

Taron Egerton
Taron Egerton
Przeczytaj także Taron Egerton potwierdził, że "Kingsman 3" będzie ostatnim filmem w serii

"The King's Man" - kiedy premiera?

Nie wykluczone, że ta dość popularna teoria spiskowa została wykorzystana przez twórców filmu. W zwiastunie pojawia się fragment, w którym jedna z postaci celuje do kogoś z rewolweru. To Polly, w którą wcieliła się Gemma Arterton. Czy domysły oparte na hipotezie się potwierdzą? Przekonamy się 14 lutego 2020 roku, kiedy film "The King's Man" wejdzie na ekrany kin.

Zobacz też: Scenarzysta pozywa 20th Century Fox za kradzież pomysłu na film „Kingsman”

Tagi: News Kingsman