„The Wedding”: arabski film o homoseksualnym muzułmaninie, który ma otworzyć ludziom oczy

Natalia Hluzow
24.08.2018 12:54
„The Wedding”: arabski film o homoseksualnym muzułmaninie, który ma otworzyć ludziom oczy Fot. kadr z wideo

Sam Abbas, amerykański filmowiec egipskiego pochodzenia chciałby, by jego nowy film „The Wedding” otworzył ludziom oczy na to, jak wygląda rzeczywistość LGBTQ na Bliskim Wschodzie.

„The Wedding” będzie pierwszym filmem Abbasa, jaki wyprodukował za pośrednictwem swojej firmy ArabQ, założonej w lutym 2018 podczas festiwalu filmowego w Berlinie. Jak powiedział w rozmowie z The Hollywood Reporter, wszystkie projekty ArabQ mają mieć związek z doświadczeniami ludzi z Bliskiego Wschodu i w większości mają to być filmy LGBTQ tworzone przez osoby homoseksualne, biseksualne bądź transpłciowe. 

„The Wedding” Sama Abbasa - zwiastun arabskiego filmu LGBTQ

„The Wedding” opowiada historię Ramiego, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych młodego muzułmanina, który zajmje się przygotowaniami do swojego ślubu z Sarą. Tak naprawdę nie jest jednak zainteresowany ani Sarą, ani ślubem z nią, gdyż potajemnie prowadzi życie homoseksualisty, w którym naprawdę jest sobą.

W głównej roli wystąpił sam twórca, Sam Abbas. Partnerują mu Nikohl Boosheri, Hend Ayoub, James Penfold i Harry Aspinwall. W sieci pojawił się pierwszy, dość nietypowy zwiastun produkcji:

„The Wedding” na Bliskim Wschodzie - tylko na pokazach zamkniętych

To już drugi film Abbasa o podobnej tematyce. W 2016 roku filmowiec zrealizował krótkometrażowy „Time to Come”, którego ciepłe przyjęcie zachęciło go do zrealizowania pełnometrażowego „The Wedding”. 

Film trafi do kin w Europie w listopadzie 2018 roku. Będzie też wyświetlany w części kin w Stanach Zjednoczonych oraz na zamkniętych pokazach na Bliskim Wschodzie. Jak tłumaczy to Abbas:

Próbowaliśmy znaleźć jakiś sposób, by wyświetlać go w kinach na Bliskim Wschodzie i w końcu wpadliśmy na pomysł zamkniętych pokazów, na których obowiązują zaproszenia. (...) To trochę jak z tajnymi barami podczas prohibicji, tyle, że zamiast serwowania alkoholu, serwujemy artystyczne kino LGBTQ.

Sam Abbas nie ma możliwości pokazywania swojego filmu na publicznych pokazach na Bliskim Wschodzie, gdyż homoseksualizm jest wciąż zakazany w wielu krajach arabskich. Turcja, Irak i kilka innych państw, które go zalegalizowały, wciąż zmagają się z ogromną nietolerancją wobec osób homoseksualnych. W Egipcie, z którego pochodzi Abbas, podczas przeprowadzanej w 2013 roku ankiety aż 95% Egipcjan uznało, że homoseksualiści nie powinni być częścią ich społeczności. Abbas chce zwrócić uwagę na ten gigantyczny problem poprzez swoje filmy:

Ludzie nie zdają sobie sprawy z uciążliwości bycia osobą LGBTQ w niektórych regionach Bliskiego Wschodu. (...) Jeśli żyjesz w kraju przyjaznym środowisku LGBTQ to mam nadzieję, że ten film otworzy Ci oczy i przekona Cię, by być szczerym wobec siebie i osób, które Cię otaczają, niezależnie od kodeksu, według którego zostałeś wychowany. Natomiast jeśli żyjesz w miejscu, które nie jest przyjazne LGBTQ, to mam nadzieję, ze ten film pokaże Ci, że nie jesteś sam.

„The Wedding” powstał dzięki wsparciu Survivant Productions, Polyglot Pictures i Alexandria Film Institute. Póki co nie pojawiły się żadne informacje na temat polskiej premiery filmu Sama Abbasa. 

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.