23.10.2017 23:09

„Thor: Ragnarok” zaprezentuje pierwszą postać LGBTQ w dziejach filmowego uniwersum Marvela

Odtwórczyni jednej z głównych ról przyznała otwarcie, że jej postać nie jest hetero.

„Thor: Ragnarok” zaprezentuje pierwszą postać LGBTQ w dziejach filmowego uniwersum Marvela
foto: kadr z wideo

Nowy „Thor” ma być filmem superbohaterskim, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Jak się okazało, nie tylko ze względu na swój w pełni komediowy charakter i kolorową estetykę, ale też z uwagi na to, że pojawia się w nim pierwsza postać w historii filmów Marvela, która nie jest heteroseksualna.

Tessa Thompson, która wciela się w filmową Walkirię, na Twitterze przyznała otwarcie, że grana przez nią bohaterka gustuje nie tylko w mężczyznach.

Nie jest to oczywiście pierwsza taka deklaracja w superbohaterskim świecie. Homoseksualne postaci pojawiały sie zarówno w komiksach DC i Marvela, jak i w serialach na nich opartych. Nigdy jednak nie zdarzyło się, by w obrazie należącym do filmowego uniwersum Marvela postać była jawnie nieheteroseksualna. Aż do teraz.

walkiria 1

Czy będzie to tak wielki przełom, jakiego życzyliby sobie fani Marvela ze środowisk LGBTQ? Zapewne nie. Z relacji osób, które widziały film, wynika bowiem, że wątek seksualności Walkirii nie jest poruszany. Wiedzę na ten temat można czerpać przede wszystkim z komiksu, z którego zapewne czerpała również Tessa Thompson, przygotowując swoją postać i dzięki temu wyposażając ją w odpowiedni stosunek do kobiet i mężczyzn. W filmie jednak nie znajdziemy scen, w których Walkirię łączyłaby bliska relacja z inną kobietą.

Deklaracja Thompson jest więc krokiem niewielkim, ale na pewno potrzebnym w procesie przystosowywania legendarnych superherosów do współczesnego świata. Niedawno Kevin Feige wyraził zainteresowanie filmem o żeńskiej wersji Thora, dlaczego więc w przyszłych produkcjach Marvela nie mielibyśmy zobaczyć damsko-damskiego romansu Walkirii?

walkiria 2

Czas pokaże, jak rozwinie się historia tej postaci. Bo tego, że jeszcze ją zobaczymy, możemy być pewni, odkąd pojawiły się pierwsze recenzje głoszące wspaniałość Tessy Thompson w roli Walkirii. Nic w tym dziwnego. Thompson przyznała bowiem, że wraz z reżyserem postanowili uczynić ją „Hanem Solo” filmu o Thorze. Wygląda na to, że się udało.

Czy szeroka publiczność pokocha Walkirię tak samo jak pierwsi recenzenci? O tym przekonamy się już 25 października 2017 roku. 

Natalia Hluzow
Tagi: Thor Marvel Thor: Ragnarok