04.12.2017 15:04

„1981” - Thrashmetalowy zespół składa hołd slasherom z lat 80.

Zamiłowanie metalowych kapel do horrorów nie jest niczym nowym. Jednak szwedzka thrashmetalowa kapela F.K.Ü. postanowiła uczcić pamięć o slasherach z roku 1981 osobnym albumem.

„1981” - Thrashmetalowy zespół składa hołd slasherom z lat 80.
foto: Despotz Records/YouTube

Idealny miks dla fanów ciężkiego, ale i agresywnego brzmienia oraz miłośników krwawych horrorów zwanych slasherami. Szwedzka thrashmetalowa grupa F.K.Ü. nagrała album zatytułowany „1981”. Tytuł jest nieprzypadkowy. Przyglądając się okładce powinniście wiedzieć, o czym są piosenki Szwedów. Jeśli obrazek nadal nic Wam nie mówi, zerknijcie na tracklistę. Takie tytuły, jak „Friday the 13th Part 2”„The Funhouse”, „Halloween II” czy „Evil Dead” powinny rozwiać chyba wszelkie wątpliwości. Chłopaki z F.K.Ü. postanowili oddać cześć najważniejszym horrorom z początku lat 80. XX wieku.

F.K.Ü. - 1981

To właśnie w tej epoce był boom na slashery. Wyżej wymienione tytuły piosenek odnoszą się oczywiście do najważniejszych filmów tego podgatunku, które pojawiły się w kinach w roku 1981. Na okładce widzimy nagrobek. Ziemię przebija jednak dłoń nieumarłego, który zaciska w niej ostry i długi nóż - jeden z charakterystycznych symboli slasherów. Dzięki impetowi ręki, z grobu wyskakują również kasety VHS z tytułami takich filmów, jak „Martwe Zło”„Halloween” czy „Podpalenie”. Wszystkie kawałki na płycie odnoszą się do innych slasherów, na przykład „Siedmiu bram piekieł”, „Ms. 45” czy „Zabójcy Rosemary”. Najlepszym przykładem będzie jeden z utworów. Oto coś dla fanów Jasona Voorheesa:

Co spowodowało, że grupa poświęciła cały album kinu grozy sprzed 36 lat?

"

Pomysł na nowy album wziął się z inspiracji filmami „Corpse Mania”, „Night School”, oraz takimi ponadczasowymi kalsykami, jak „Halloween II” czy druga część „Piątku trzynastego”. Chodzi o to, by przenieść słuchacza do tych dawnych dni, kiedy wraz z przyjaciółmi szło się do lokalnej wypożyczalni wideo i brało się kasetę. Nie mogliśmy ściągać filmów z Internetu. O nowej płycie krążą głosy, że jest na tym samym poziomie doświadczeń, co te stare klasyki slasherów. "

Jeśli spodobał Wam się pomysł, a co ważniejsze wykonanie, to możecie kupić sobie płytę „1981” za pośrednictwem serwisu Bandcamp. Dacie się przenieść w czasie z powrotem do roku 1981?

Podoba Ci się płyta „1981”?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Horror