03.01.2018 19:28

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale Marvela? Powstało wideo porządkujące chronologię zdarzeń

Koniec gubienia się w chronologii filmowego uniwersum Marvela! Youtuberzy złożyli wszystkie produkcje MCU w logiczną całość.

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale Marvela? Powstało wideo porządkujące chronologię zdarzeń
foto: kadr z wideo

Timeline filmów z uniwersum Marvela początkowo był dość oczywisty i produkcje następowały po sobie tak, jak ukazywane w nich wydarzenia (poza pierwszym „Kapitanem Ameryką”, którego akcja toczyła się w przeszłości). Z czasem jednak liczba filmów z MCU zaczęła rosnąć, a wraz z nią wprost proporcjonalnie urosło zagmatwanie czasowe w uniwersum, które miało być spójne i wspólne dla wszystkich bohaterów (łącznie z tymi serialowymi), a w którym niektóre elementy („Spider-Man: Homecoming”, „Dr Strange”, seriale Netflixa) nagle przestały się zgadzać z innymi.

Youtuberzy z kanału New Rockstars, pragnąc przygotować pozostałych fanów MCU do premiery nadchodzącego „Avegers: Infinity War”, postanowili rozwiązać wszystkie niejasności i poukładać filmy i seriale Marvela na jednej linii czasowej, tak by każdy mógł odnaleźć się w zagmatwanych przeskokach w czasie. W efekcie powstał filmik, który dość dobrze radzi sobie z uporządkowaniem chronologii zdarzeń, choć oczywiście nie jest bez wad, bo trudno załatać niektóre dziury bądź błędy popełnione przez samych twórców uniwersum.

Najbardziej drażniącym pominięciem w prezentowanym wyżej wideo jest chyba brak umiejscowienia w nim historii Czarnej Pantery. Niemniej, solowy film superherosa z Afryki nie miał jeszcze swojej premiery, więc być może dlatego nie został tutaj ujęty. Poza tym, warto docenić bardzo szczegółowe podejście do innych wydarzeń, szczególnie do tych z seriali Netflixa, które pozwala zarówno na zrozumienie ciągu przyczynowo-skutkowego w CAŁEJ historii, jak i na prozaiczne ułożenie sobie filmów w prywatnym maratonie przed pójściem do kina na „Avengers: Infinity War”. Polska premiera już 25 kwietnia 2018 rok, więc warto powoli zaczynać oglądanie…

Natalia Hluzow
Tagi: Marvel Marvel Comics