Tomasz Bagiński nakręci 3 filmy z cyklu „Legendy Polskie”

Robert Skowronski
12.04.2016 15:03
Tomasz Bagiński nakręci 3 filmy z cyklu „Legendy Polskie” Fot. East News

Reżyser ponownie zajmie się krótkimi formami. Do końca 2016 roku mamy otrzymać trzy kolejne filmy - „Twardowsky'ego 2.0”, „Bazyliszka” oraz „Jagę”.

Tomasz Bagiński zrealizował już „Smoka” i „Twardowsky'ego”. Były to odpowiednio nowe wersje baśni o szewczyku Dratewce i smoku wawelskim oraz o Panu Twardowskim. Całość została zrealizowana w ramach kampanii, dzięki której można było za darmo pobrać sześć e-booków (zanotowano blisko 20 tysięcy pobrań). Opisywały one rodzime legendy przedstawione przez współczesnych polskich twórców.

Projekt spotkał się z na tyle dużą aprobatą, że postanowiono go kontynuować. Tym samym przed końcem 2016 roku możemy oczekiwać we wrześniu „Twardowsky'ego 2.0”, w listopadzie „Bazyliszka”, a w grudniu „Jagi”. O planach studia Platige Image podczas festiwalu Pyrkon opowiedzieli Jacek Dukaj, Krzysztof Noworyta, Rafał Kosik, Tomasz Bagiński i Marcin Dyczak.

Sądzono, że „Smoka” i „Twardowsky'ego” zobaczy około miliona widzów. Okazało się, że wyświetleń w internecie było sześciokrotnie więcej. To wszystko doprowadziło do tego, że postanowiono o realizacji kolejnych legend, o czym mówił Marcin Dyczak, dyrektor marketingu serwisu Allegro.pl:

Dostaliśmy mnóstwo komentarzy, które sprowadzały się do tego, że ludzie chcieli więcej. I będzie więcej, dużo więcej. W tym roku damy wam trzy nowe filmy, a potem kolejne.

Z osiągniętych wyników zadowolony jest także Tomasz Bagiński. Być może twórca przeczuwał, że może się tak stać, gdyż jak wyjawił:

Przy tej skali sukcesu nie mogliśmy pozwolić Twardowsky’emu tak po prostu odlecieć. Zwłaszcza, że otworzyliśmy sobie furtkę do kontynuacji w ostatniej scenie filmu.

Reżyser wyjawił zarys fabuły, jaki złoży się na kontynuację historii z jego ostatniego krótkiego metrażu. W filmie ponownie zobaczymy Roberta Więckiewicza oraz Aleksandrę Kasprzyk-Dąbrowską, która w poprzedniej części wcielała się w diablicę. Okazuje się, że Twardowsky'emu kończy się paliwo w statku w okolicach Saturna. Bohater będzie jakoś musiał napełnić bak, ale potrzebne do tego będą nie ropa czy benzyna, a grzechy - w końcu to szatański statek kosmiczny.

Obraz ma być tym razem dłuższy, będzie trwać około 20 minut. Pojawić się też mają nowi bohaterowie, w tym Boruta i Rokita, a także, jak wyjawił Bagiński, prawdziwe polskie piekło. Wejście do niego będzie się znajdować w Raczkach w starym bloku.

Twórca opowiedział także o „Jadze” i „Bazyliszku”:

Jaga w naszym filmie będzie zielarką, która ma potężne moce. Sama jest w stanie pokonać oddział antyterrorystów. Po raz pierwszy w historii polskiego kina zrobimy też porządną scenę bijatyki - to coś o czym marzyłem od lat. Pokażemy też prawdziwego potwora, jakim jest Bazyliszek. Będzie z nim walczył Bogusław Kołodziej. Chcemy to oczywiście kręcić wśród pięknych polskich plenerów.

Część ról została już obsadzona, co do innych, to Tomasz Bagiński już prowadzi etap przesłuchań. Marcin Dyczak dodał, że całość przerodzi się w coś większego, gdyż celem nie jest zrobienie kilku filmów umieszczonych w sieci:

Zależy nam, żeby zbudować cały świat „legendarnego uniwersum”. Nie chcemy jednak, żeby to było nasze ostatnie słowo. Pozwólcie dać się zaskoczyć. Koncepcja budowy całego świata daje nam szeroki wachlarz możliwości. Jesteśmy w ciągłym procesie poszukiwania najlepszych i najbardziej odpowiednich dla tego projektu bohaterów i historii, które stworzą nasz legendarny świat.

Pełnej rozmowy z twórcami, która odbyła się na konferencji podczas festiwalu Pyrkon 2016 możecie posłuchać poniżej:

Powstała już strona „Legend Polskich” pod adresem legendy.allegro.pl. Użytkownicy są na niej zachęcani do przyłączenia się do grupy na Facebooku. Pierwsze tysiąc osób, które to zrobi, będzie miało okazję uczestniczyć w procesie tworzenia kolejnych części legend.

To niejedyny projekt w jaki jest obecnie zaangażowany Tomasz Bagiński. Reżyser zajmuje się również przeniesieniem na ekran „Wiedźmina”. Film ma bazować na dwóch opowiadaniach autorstwa Andrzeja Sapkowskiego - „Wiedźminie” i „Mniejszym Złu”. Planowana data premiery to 2017 rok. Póki co nie wiemy kto wystąpi w dziele, ale z pewnością nie będzie to Josh Holloway.

Czekacie na więcej „Legend Polskich”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.