01.12.2015 16:56

Tomasz Bagiński udostępnił futurystycznego „Smoka”

Twórca „Katedry” nakręcił dwa nowe filmy krótkometrażowe, w których prezentuje polskie legendy. Pierwszy z obrazów został już udostępniony w sieci. Jak wygląda „Smok” w reżyserii Tomasza Bagińskiego?

Tomasz Bagiński udostępnił futurystycznego „Smoka”
foto: kadr z wideo

Czynnikiem spajającym obie produkcje jest to, że zostały one utrzymane w futurystycznej stylistyce. W główne role w „Smoku” wcielają się Kim Kold i Jerzy Stuhr. Za scenariusz odpowiedzialny jest zaś Błażej Dzikowski, a za zdjęcia Łukasz Żal, który był nominowany do statuetki Akademii za „Idę”.

Twórcy tak streszczają fabułę 13-minutowego dzieła, które rozgrywa się w Krakowie:

"

Miastu zagraża Smok, który jednak nie przypomina wcale legendarnego potwora. To wytatuowany i mocno umięśniony Adolf Kamchatkov oraz jego ogromna latająca maszyna. Wielki amator pięknych Polek, które porywa i przetrzymuje w swojej kryjówce mieszczącej się w jednej z podmiejskich willi. Jedną z porwanych dziewczyn jest Ola, w której podkochuje się młody geniusz i konstruktor robotów Janek. "

Dość słów. Zobaczmy jak przekładają się one na obraz stworzony przez Tomasza Bagińskiego:

Kolejnym krótkim metrażem twórcy będzie „Twardowsky”. Jak łatwo wywnioskować z tytułu będzie to opowieść o Panu Twardowskim, który jednak stacjonuje na... stacji kosmicznej na Księżycu. W tytułową rolę wcieli się Robert Więckiewicz, a o efekcie finalnym przekonamy się już 15 grudnia 2015 roku, choć większość zapewne i tak zaciera ręce na nową filmową wersję „Wiedźmina”.

„Smok” jak i „Twardowsky” są częścią kampanii, w ramach której można za darmo pobrać sześć e-booków, w których rodzime legendy zostały przedstawione przez polskich pisarzy. Wśród dostępnych tytułów znalazły się:

  • „Spójrz mi w oczy” Elżbiety Cherezińskiej (na podstawie legendy „Bazyliszek”)
  • „Milczenie owcy” Roberta M. Wegnera (inspiracją jest „Smok Wawelski”)
  • „Niewidzialne” Łukasza Orbitowskiego („Żywa woda”)
  • „Śnięci Rycerze” Rafała Kosika (na podstawie legendy „O śpiących rycerzach”)
  • „Zwyczajny Gigant” Jakuba Małeckiego (na podstawie „Pana Twardowskiego”)
  • „Kwiat Paproci” Radka Raka

Jak Wam się podoba „Smok” Tomasza Bagińskiego?

Robert Skowronski
Tagi: News Tomasz Bagiński