Tomasz Bagiński udostępnił futurystycznego „Smoka”

Robert Skowronski
01.12.2015 16:56
Tomasz Bagiński udostępnił futurystycznego „Smoka” Fot. kadr z wideo

Twórca „Katedry” nakręcił dwa nowe filmy krótkometrażowe, w których prezentuje polskie legendy. Pierwszy z obrazów został już udostępniony w sieci. Jak wygląda „Smok” w reżyserii Tomasza Bagińskiego?

Czynnikiem spajającym obie produkcje jest to, że zostały one utrzymane w futurystycznej stylistyce. W główne role w „Smoku” wcielają się Kim Kold i Jerzy Stuhr. Za scenariusz odpowiedzialny jest zaś Błażej Dzikowski, a za zdjęcia Łukasz Żal, który był nominowany do statuetki Akademii za „Idę”.

Twórcy tak streszczają fabułę 13-minutowego dzieła, które rozgrywa się w Krakowie:

Miastu zagraża Smok, który jednak nie przypomina wcale legendarnego potwora. To wytatuowany i mocno umięśniony Adolf Kamchatkov oraz jego ogromna latająca maszyna. Wielki amator pięknych Polek, które porywa i przetrzymuje w swojej kryjówce mieszczącej się w jednej z podmiejskich willi. Jedną z porwanych dziewczyn jest Ola, w której podkochuje się młody geniusz i konstruktor robotów Janek.

Dość słów. Zobaczmy jak przekładają się one na obraz stworzony przez Tomasza Bagińskiego:

Kolejnym krótkim metrażem twórcy będzie „Twardowsky”. Jak łatwo wywnioskować z tytułu będzie to opowieść o Panu Twardowskim, który jednak stacjonuje na... stacji kosmicznej na Księżycu. W tytułową rolę wcieli się Robert Więckiewicz, a o efekcie finalnym przekonamy się już 15 grudnia 2015 roku, choć większość zapewne i tak zaciera ręce na nową filmową wersję „Wiedźmina”.

„Smok” jak i „Twardowsky” są częścią kampanii, w ramach której można za darmo pobrać sześć e-booków, w których rodzime legendy zostały przedstawione przez polskich pisarzy. Wśród dostępnych tytułów znalazły się:

  • „Spójrz mi w oczy” Elżbiety Cherezińskiej (na podstawie legendy „Bazyliszek”)
  • „Milczenie owcy” Roberta M. Wegnera (inspiracją jest „Smok Wawelski”)
  • „Niewidzialne” Łukasza Orbitowskiego („Żywa woda”)
  • „Śnięci Rycerze” Rafała Kosika (na podstawie legendy „O śpiących rycerzach”)
  • „Zwyczajny Gigant” Jakuba Małeckiego (na podstawie „Pana Twardowskiego”)
  • „Kwiat Paproci” Radka Raka

Jak Wam się podoba „Smok” Tomasza Bagińskiego?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.