Tomasz Sekielski pokaże swój film o pedofilii w Kościele za darmo w Internecie

Natalia Hluzow
20.09.2018 11:56
Tomasz Sekielski pokaże swój film o pedofilii w Kościele za darmo w Internecie Fot. shutterstock

Trwają prace nad filmem dokumentalnym o pedofilii w Kościele, który Tomasz Sekielski planuje w całości sfinansować z niezależnych źródeł. Dziennikarz ogłosił, że swój film udostępni za darmo w serwisie YouTube.

Filmy o księżach i Kościele katolickim coraz częściej skupiają się nie tylko na wybitnych postaciach duchownych, zakonnicach w obłędzie czy mrocznych wariacjach na temat egzorcyzmów, ale także na tym, co w kościele realnie niepokojące i zamiatane pod dywan.

Po takich zagranicznych tytułach jak „Siostry Magdalenki”, „Wątpliwość” czy „Spotlight”, przyszedł czas na polskie produkcje poruszające niewygodne tematy związane z Kościołem. Za chwilę do kin trafi „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, który jeszcze przed premierą podzielił potencjalnych widzów na zwolenników i przeciwników obrazu księży, jaki przedstawia. Jednocześnie swój film, tym razem dokumentalny, przygotowuje Tomasz Sekielski.

Film Tomasza Sekielskiego o księżach pedofilach

Dziennikarz pracuje nad swoim projektem od dłuższego czasu. Zdecydował, że swój dokument sfinansuje bez żadnego wsparcia instytucji czy stacji telewizyjnych, w związku z czym w lutym 2018 zbiórkę pieniędzy na jego realizację rozpoczął w internecie. Jak twierdzi:

Niezależność finansowa pozwoli nam zrealizować film, w którym obnażymy hipokryzje części kościelnych hierarchów i zmowę milczenia służącą ochronie zboczeńców a nie ich ofiar.

Film o pedofilii w Kościele za darmo w Internecie

Sekielski podkreśla, że zależy mu na tym, by jego film był prawdziwy, wolny od cenzury i nacisków. To jedna z przyczyn, dla których film nie zostanie raczej pokazany w telewizji. Jak twierdzi, stacje nie są chętne, by prezentować holistyczne ujęcie tak niewygodnego tematu. Na jego profilu Patronite możemy przeczytać:

Temat ten wciąż jest na tyle kontrowersyjny i politycznie niepoprawny, że duże tzw. meainstreamowe media stronią od jego drążenia skupiając się co najwyżej na pojedynczych przypadkach. Nikt nie stawia twardych pytań o funkcjonujące w kościele mechanizmy dzięki, którym przestępcy w sutannach mogą się czuć bezkarnie.

Właśnie dlatego film o pedofilii w Kościele zostanie pokazany za darmo w serwisie YouTube. Jak czytamy na facebookowym profilu Sekielskiego:

Tomasz Sekielski informuje również na bieżąco o kolejnych osobach publicznych, które wspierają jego projekt. Wśród nich są m.in. Paulina Młynarska, Stanisław Tym i Jarosław Kuźniar.

Film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele – gdzie obejrzeć?

Sekielski ma już za sobą pierwsze dni zdjęciowe. Całość prac ma zająć ponad rok. Koszty produkcji niezbędne do realizacji filmu dziennikarz szacuje na 450 tysięcy złotych. Chce je przeznaczyć nie tylko na zbieranie dokumentacji, wynajem sprzętu filmowego i zatrudnienie profesjonalnej ekipy, ale także na rozbudowanie redakcji, która przez cały czas produkcji ma zajmować się weryfikacją zebranych materiałów, by nikt nie mógł zarzucić filmowi rozmijania się z prawdą. Dotychczas dziennikarzowi udało się zebrać niecałe 225 tysięcy złotych. Sekielski ma nadzieję, że film uda mu się skończyć i udostępnić na wiosnę 2019 roku.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.