Tomasz Terlikowski wypowiedział się przychylnie o filmie „Zabawa w chowanego”. W sieci burza

15.05.2020 16:54
Tomasz Terlikowski wypowiedział się przychylnie o filmie „Zabawa w chowanego”. W sieci burza Fot. . Tomasz Urbanek/East News

Już jutro, tj. w sobotę 16 kwietnia o godzinie 10.00 w serwisie YouTube zadebiutuje długo oczekiwany film „Zabawa w chowanego”. To kontynuacja dokumentu „Tylko nie mów nikomu”, podejmująca temat pedofilii w polskim kościele katolickim. Teraz na temat produkcji wypowiedział się Tomasz Terlikowski, dziennikarz katolicki.

Tomasz Terlikowski to publicysta, dziennikarz i działacz katolicki, od lat współpracujący z telewizją Republika, czy magazynem Fonda. Terlikowski znany jest ze śmiałych i kontrowersyjnych poglądów, które są później szeroko komentowane. Teraz mężczyzna wypowiedział się przychylnie na temat filmu braci Sekielskich. Rozpętała się dyskusja.

Zabawa w chowanego już od jutra na YouTube

Film Marka i Tomasza  Sekielskich „Zabawa w chowanego” to kontynuacja filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu” z 2019 roku.

Przeczytaj także

Obie produkcje poświęcone są problemowi pedofili w polskim kościele katolickim, ale podejmują je z różnych perspektyw. Warto zwrócić uwagę, że już teraz zapowiedziano trzecią część filmu, tym razem przyglądającą się sprawie z perspektywy Watykanu i wiedzy papieża Jana Pawła II na temat tego, co dzieje się za drzwiami niektórych plebanii.

Film Sekielskich miał pierwotnie pojawić się w sieci dużo wcześniej. Datę jednak kilkakrotnie przekładano. Ostatni raz z powodu pandemii koronawirusa i problemów, które spowodowała. Finalnie produkcja trafi na YouTube już jutro, tj. w sobotę 16 maja. 

Przeczytaj także

Terlikowski chwali film 

Tomasz Terlikowski miał szansę zobaczyć już produkcję i właśnie wypowiedział się na jej temat za pomocą swoich mediów społecznościowych.

(…) to film lepszy i mocniejszy, niż "Tylko nie mów nikomu". To opowieść o wierzących ofiarach, o tym jak krzywdzone były dzieci ludzi bliskich Kościołowi, systemowym kryciu przestępcy, o religijnej nowomowie służącej do usprawiedliwienia pedofilii, o układzie ponad diecezjami, który pozwala kryć pewne rzeczy, ale także o złych praktykach prokuratury. Tej prokuratury. To bardzo mocny, oskarżycielski film. Przynajmniej jeden hierarcha powinien podać się po nim do dymisji albo zostać odwołany.

Wartym podkreślenia jest też fakt, że działacz, występuje w filmie jako ekspert. Po publikacji tych informacji w jego mediach społecznościowych zawrzało od głosów, zastanawiających się, dlaczego katolicki twórca zdecydował się wystąpić w filmie, uderzającym w instytucję kościoła. 

Przeczytaj także

Dlaczego Tomasz Terlikowski zdecydował się być ekspertem w filmie „Zabawa w chowanego”?

Publicysta zdecydował się odpowiedzieć na najczęściej padające zarzuty/pytania, tłumacząc przy okazji dlaczego zdecydował się wziąć udział w projekcie.

Po pierwsze zwrócił uwagę, że nie dyskutuje z intencjami twórców, ale z dowodami i zebranymi przez nich faktami, które są niepodważalne. Co więcej – zwrócił uwagę dlaczego tak ważne jest podejmowanie tematów, związanych z kościołem tak głośno i wyraźnie.

(…) mamy świadomość, że tylko nacisk mediów świeckich może cokolwiek zmienić. Kościół hierarchiczny, w większości, nie chce o tym rozmawiać, a jedynie zakopać pod dywan, tak by udawać, że nic się nie dzieje – pisze w swoim poście.

Czy mówienie o sprawie zaszkodzi Kościołowi? Odpowiedź jest prosta. Najbardziej Kościołowi szkodzą te sprawy i ich tuszowanie. To nie bracia Sekielscy zmuszali pewnego biskupa do takich zachowań, nie oni zmuszali go do krycia pewnych spraw czy umożliwiania przestępcy popełniania dalszych przestępstw – dodaje.

Czytaj także: Bracia Siekielscy zrobią trzeci film o pedofilii w Kościele. Będzie o Janie Pawle II.

Całość znajdziecie na profilu dziennikarza na Facebooku.

 Czytaj także: Młodzież może czuć się nieco bezpieczniej. Zatrzymano twórcę wyzwania, namawiającej nastolatków do popełniania samobójstw.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.