16.04.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:53

Top 10 najlepszych filmów o Paryżu. Wśród nich m.in. "Nietykalni" i "Dzwonnik z Notre Dame"

W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku doszło do pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się najlepszym filmom osadzonym w stolicy Francji.

Midnight in Paris
foto: kadr z filmu "O północy w Paryżu"

O tragicznej sytuacji poinformowała agencja prasowa Reuters. Zdjęcia i wideo przedstawiające płonącą katedrę pojawiły się również na Twitterze, gdzie dzielili się nimi zwykli obywatele Paryża, a także turyści. Na szczęście oddziałom strażaków udało się ocalić wiele bezcennych dzieł sztuki, które należą do najważniejszych dokonań kulturowych Europy, a po kilku godzinach akcji ratunkowej władze poinformowały, że ogień został w końcu opanowany.

Filmy o Paryżu. Produkcje dziejące się w stolicy Francji

My postanowiliśmy natomiast przyjrzeć się dziełom filmowym, które zostały zainspirowane samą stolicą Francji. W końcu Paryż jest znany nie tylko z klasycznych dokonań malarstwa, czy rzeźbiarstwa, ale jest także miejscem narodzin francuskiej Nowej Fali, a także domem wielu różnych myślicieli i pisarzy ostatnich 200 lat, których twórczość inspiruje nas aż do dziś.

1. "Dzwonnik z Notre Dame" (1911 - obecnie)

Dzieła o Quasimodo i Esmeraldzie współczesnemu widzowi kojarzą się najbardziej z filmem animowanym wytwórni Walta Disneya z 1996 roku, który był dość mroczną produkcją jak na bajkowe standardy. Głównym bohaterem był wspomniany garbus Quasimodo, który zakochuje się w pięknej tancerce. Niestety, ich miłość nie ma szczęśliwego zakończenia (przynajmniej w oryginalnej książce Victora Hugo). Przynajmniej w bajce młody mężczyzna staje się bohaterem Paryża i spełnia swoje marzenie, którym jest rozpoczęcie życia poza katedrą:

2. "Nietykalni" (2011)

Historia Phillipe'a i Drissa od lat wzrusza i bawi widzów na całym świecie. Chociaż początkowo film "Nietykalni" spotkał się z przeciętnymi ocenami ze strony krytyków, to na portalach IMDb i Filmweb produkcja cieszy się ocenami na poziomie 8,7/10 - i jest to zbiorowa opinia ponad miliona ludzi (po około 660 tysięcy ocen na każdym z portali). Nie będziemy wam zdradzali fabuły filmu, jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć "Nietykalnych". Przygotujcie się jednak na emocjonalny seans:

3. "O północy w Paryżu" (2011)

Paryż jest powszechnie znany jako Miasto Miłości, więc niedziwne, że na naszej liście znajdzie się komedia romantyczna Woody'ego Allena, która osadzona jest właśnie w stolicy Francji. Głównymi bohaterami jest para młodych narzeczonych, hollywoodzki scenarzysta Gil (Owen Wilson) i pochodząca z bogatego domu Inez (Rachel McAdams). Ich relacja zaczyna się komplikować podczas wakacji w Paryżu, gdy na ich drodze pojawiają się starzy znajomi, rodzina, a także mieszkańcy stolicy Francji. "O północy w Paryżu" zawiera również elementy science-fiction, które są rzadkością w filmach Woody'ego Allena:

4. "Les Miserables: Nędznicy" (2012)

Kolejna adaptacja twórczości Victora Hugo, która została osadzona w Paryżu. Głównym bohaterem jest były więzień Jean Valjean (Hugh Jackman), którego prześladuje paryski inspektor Javert (Russel Crowe). Valjean stara się odmienić swoje życie i pomaga bardziej potrzebującym od siebie. Za rolę w tym filmie Oscara otrzymała Anne Hathaway, nominowany był również Hugh Jackman. Aktor przegrał jednak z Danielem Day-Lewisem, który zachwycił krytyków swoją rolą w "Lincolnie":

5. "Moulin Rouge!" (2001)

Ewan McGregor i Nicole Kidman tworzą świetną parę młodych zakochanych w produkcji Baza Luhrmanna z 2001 roku. Film "Moulin Rouge!" doczekał się wielu nagród, dobrych ocen ze strony krytyków, a także wysokich przychodów w światowym box-offisie (zarobił prawie 200 milionów dolarów, co jest wynikiem naprawdę dobrym, jak na musical z początku XXI wieku). Oprócz tego, produkcja o poecie zakochującym się w gwieździe klubu nocnego doczekała się fantastycznego singla promującego film, czyli "Lady Marmelade" w wykonaniu Christiny Aguilery, Lil' Kim, Myi oraz Pink:

Filmy o gotowaniu, jedzeniu i miłości
Filmy o gotowaniu, jedzeniu i miłości
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze filmy o gotowaniu, jedzeniu i miłości

6. "Amelia" (2001)

"Amelia" to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna Jean-Pierre'a Jeuneta. Twórcy postanowili połączyć cechy groteski, surrealizmu, a ironia przeplata się z magią i bajkowością. Amelia jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z paryskich kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg. Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. W roli głównej wystąpiła Audrey Tautou:

7. "Frantic" (1988)

Światowej sławy amerykański kardiochirurg (Harrison Ford) przybywa z żoną na sympozjum naukowe do Paryża. Gdy lekarz bierze prysznic, jego żona w tajemniczych okolicznościach znika z pokoju hotelowego. Bohater podejmuje śledztwo na własną rękę. Produkcja w reżyserii Romana Polańskiego nie stała się największym przebojem polskiego artysty mocno związanego ze stolicą Francji, ale wciąż pozostaje jedną z najciekawszych ról Harrisona Forda, a sam "Frantic" utrzymuje widzów w napięciu:

8. "Ratatuj" (2007)

Głównym bohaterem produkcji jest szczur Remy, który pragnie zostać szefem kuchni w jednej z wykwintnych paryskich restauracji. Zmuszony do wyboru między oczekiwaniami rodziny a kulinarnym powołaniem, Remy wplątuje się w ciąg nieoczekiwanych wydarzeń i wraz z nowym przyjacielem Linguinim wywraca gastronomiczny świat do góry nogami. "Ratatuj" prezentuje stereotypy związane z Francją (wszędzie widzimy bagietki, wino, a soundtrack jest pełen dźwięków akordeonu), ale jednocześnie przekonuje nas, że czasami to kim jesteśmy, wcale nie musi oznaczać, że nie możemy spełnić swoich marzeń. Nawet jeśli te wydają się być zbyt odległe:

9. "Zakochany Paryż" (2006)

Natalie Portman, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Fanny Ardant, Nick Nolte i Elijah Wood w obiektywie Gusa van Santa, braci Coen, Toma Tykwera i Gerarda Depardieu. "Zakochany Paryż" to film na wskroś paryski, w pełni czerpiący z bogatej historii miasta. Twórcy wręcz sami porównują stolicę Francji do miłości, ukazując Paryż jako nastrojowy, kapryśny, dramatyczny. Każdy z filmowców opowiada swoją własną historię, osadzoną w innej dzielnicy Paryża. Trudno znaleźć inny film, który byłby tak uzależniony od swojego umiejscowienia:

10. "Sławna restauracja" (1966)

Z czym kojarzy nam się Paryż? Jest to niewątpliwie jedno z europejskich centrów świata mody, Miasto Miłości, ale także wyjątkowe miejsce dla smakoszy. Komedia z Louisem de Funesem zabiera nas własnie do fikcyjnej francuskiej restauracji, która mieści się na Polach Elizejskich. Miejsce nie jest jedynie wykwintną jadłodajnią - według właściciela, pana Septima (postać de Funesa) jest to swoista wizytówka Francji, którą odwiedzają najwięksi Francuzi i Francuzki. Tak ogromna presja ciążąca na lekko roztrzepanym restauratorze powoduje wiele komicznych sytuacji, które doskonale znamy z innych filmów Louisa de Funesa:

A które filmy waszym zdaniem powinny znaleźć się jeszcze na naszej liście? 

Tagi: Ranking filmów