Top 10 filmowych i serialowych taksówkarzy

Sergiusz Kurczuk
29.08.2018
Aktualizacja: 13.03.2020 16:22
Top 10 filmowych i serialowych taksówkarzy Fot. materiały promocyjne

Dzień Taksówkarza to wspaniała okazja, żeby zaprezentować Wam listę Top 10 filmów i seriali dotyczących tego zawodu. 

30 sierpnia wypada nie byle jakie święto - Dzień Taksówkarza! O tym zawodzie i wykonujących go ludziach można mówić różne rzeczy, ale prawda jest taka, że gdyby nie taksówkarze, mieszkańcom miast żyłoby się o wiele trudniej. Co prawda ostatnio coraz częstszym wyborem pasażerów są usługi takich firm jak Uber, ale taksówkarze wciąż się jakoś trzymają. Z okazji Dnia Taksówkarza postanowiliśmy przygotować listę 10 tytułów, w których pojawiają się taksówki i ich kierowcy. Zapnijcie pasy!

10. „Góra czarownic” (2009)

Na pierwszy ogień idzie produkcja z Dwaynem „The Rockiem” Johnsonem w roli głównej. Aktor gra kierowcę taksówki, który ma za zadanie przewieźć dwójkę na pozór zwyczajnych dzieciaków. Szybko okazuje się, że pasażerowie to tak naprawdę kosmici, a kurs taksówką ma się zakończyć na tytułowej górze, gdzie czeka ich rodzina. Bohaterowie walczą z czasem, w rękach taksówkarza leży los rodzinnej planety kosmicznych wędrowców. Warto wspomnieć, że kadry z tego filmu stały się memem.

9. „Taxi” (1979)

W amerykańskim sitcomie z końca lat 70. główni bohaterowie są pracownikami manhattańskiej firmy taksówkarskiej Sunshine Cab Company. Tylko jedna postać - Alex Reiger uważa się za taksówkarza z powołania. Pozostali traktują posadę, jako pracę dodatkową. Elaine Nardo pracuje jako recepcjonistka w galerii sztuki, Tony Banta jest bokserem, Bobby Wheeler niedoszłym aktorem, John Burns wciąż studiuje, a Jim Ignatowski to podstarzały hipisowski kaznodzieja. Humor sytuacyjny miesza się tu z poważnymi tematami, takimi jak narkotyki, hazard, molestowanie seksualne, czy biseksualizm. 

8. „Taxi” (1998)

Ten artykuł w zasadzie można by oprzeć na francuskiej serii komediowych filmów akcji z taksówkami w roli głównej. Skupimy się jednak na części pierwszej, która zapoczątkowała to szaleństwo. Głównym bohaterem jest taksówkarz Daniel, który uwielbia ryzyko i duże szybkości. Kierowca pomaga nieudolnemu policjantowi w powstrzymaniu groźnego niemieckiego gangu, który zajmuje się kradzieżą sportowych aut. Scenariusz do filmu stworzył Luc Besson, który jeszcze pojawi się w tym zestawieniu. 

7. „The Driver” (2014)

Brytyjski miniserial opowiada o pogrążonym w depresji taksówkarzu imieniem Vince McKee. Mężczyzna ma dość swojej nudnej pracy, niekochającej go już żony i bezczelnej nastoletniej córki. Spotyka dawnego kolegę, który wyszedł z więzienia. Przyjaciel oferuje Vince'owi pracę u mężczyzny znanego jako Horse. Robota polega na nie do końca legalnym transporcie drogiego samochodu. W co wpakował się taksówkarz?

6. „Noc na ziemi” (1991)

W tym niezwykłym filmie Jima Jarmuscha poznajemy 5 odrębnych historii różnych taksówkarzy, dziejących się tej samej nocy w różnych miastach świata. W Los Angeles pojawia się chłopczyca imieniem Corky, a w Nowym Yorku poznajemy Helmuta - emigranta z NRD, w Paryżu, Rzymie i Helsinkach nie poznajemy imion taksówkarzy, ale nie wpływa to na ekscentryczne kursy tych bohaterów.

5. „Nocny kurs” (2002)

W serialu poznajemy Michaela Olshansky'ego - byłego policjanta, który stracił pracę za kradzież pieniędzy. I chociaż nie był jedynym brudnym gliną, wziął całą winę na siebie. Nie mając nic lepszego do roboty, został taksówkarzem jednak powołanie do służby i ochrony obywateli i niejednokrotnie stara się pomóc napotkanym po drodze ludziom.

4. „Zmiennicy” (1986)

Skoro pojawiło się już tyle polskobrzmiących nazwisk, czas na rodzimą produkcję. Oczywiście nie mogło zabraknąć serialu Stanisława Barei. Głównymi bohaterami są Jacek Żytkiewicz - taksówkarz pracujący dla Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego i Katarzyna Piórecka, która również stara się o posadę kierowcy taksówki. Dostaje jednak odmowę ze względu na płeć. Okazuje się jednak, że przypomina z wyglądu syna swojego byłego szefa. Postanawia dokleić sobie wąsa i podszyć się pod chłopaka, by zdobyć wymarzoną pracę. W serialu oprócz wątku kryminalnego pojawia się również romans głównych bohaterów. 

3. „Piąty element” (1997)

Wcześniej wspomniany Luc Besson powraca ze swoim słynnym filmem science fiction. Chociaż akcja „Piątego elementu” rozgrywa się w dalekiej przyszłości, taksówkarz to zawód uniwersalny. Głównym bohaterem jest Korben Dallas - były agent służb specjalnych, który wylądował na latającej taksówce. Jego nudne życie drastycznie zmienia się w momencie, gdy do taksówki wpada czerwonowłosa Leeloo. Mężczyzna i tajemnicza pasażerka będą mieli za zadanie ocalić świat. 

2. „Klan” (1997)

Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że jest tyle o wiele lepszych filmów i seriali z taksówkami (na przykład obie części „Deadpoola”) i ich kierowcami, ale nie mogliśmy się oprzeć, przed umieszczeniem w tym zestawieniu najsłynniejszego fikcyjnego taksówkarza Polski. Chodzi oczywiście o Ryśka z „Klanu”. Zanim Lubicz został budowlańcem i w końcu zmarł bohaterską śmiercią w szpitalu, przez ponad 10 lat pracował jako taksówkarz. Szkoda, że to nie on wiózł Hankę Lubicz. Z tym mistrzem kierownicy za kółkiem, kartony nie były żadną przeszkodą. 

1. „Taksówkarz” (1976)

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. „Taksówkarz” Martina Scorsese to chyba najbardziej znany film o kierowcy taksówki. Tytułowym bohaterem jest Travis Bickle - weteran wojenny, który postanawia zacząć bardziej przyziemną pracę, która sprawia, że przychodzą mu do głowy makabryczne pomysły. Wkrótce postanawia rozprawić się z szumowinami zamieszkującymi jego miasto. 

Jak widać, filmowi i serialowi twórcy niejednokrotnie wykorzystywali postać taksówkarzy i ich fur w swoich dziełach. Zostając przy temacie motoryzacji, zapraszamy Was do przeczytania listy Top 10 samochodów Jamesa Bonda. Możecie też sprawdzić swoją wiedzę na temat filmowych aut w naszym quizie poświęconym temu zagadnieniu. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.