Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów

Sergiusz Kurczuk
13.09.2018
Aktualizacja: 25.02.2020 11:20
Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów Fot. kadr z filmu Dzieci kukurydzy

W horrorach na pozór niewinne dzieci potrafią pokazać swoje straszne oblicze. Oto 10 najbardziej przerażających postaci dziecięcych z filmów grozy. 

Dzieciom przypisuje się niewinność, brak złych zamiarów i słodycz, której nie powstydziłby się niejeden kotek z internetowych memów. Jednak twórcy horrorów często widzą te na pozór pocieszne istoty, jako główne siedlisko wszelkiego zła. Niejednokrotnie negatywną postacią w filmach grozy są waśnie one. Postanowiliśmy przygotować zestawienie, ukazujące najbardziej przerażających dziecięcych bohaterów w historii horrorów. 

Zobacz też: >> Top 10 przerażających horrorów, dziejących się w szkole <<

TOP 10: Najbardziej przerażającyce dzieci z horrorów

10. Charlie - „Dziedzictwo. Hereditary” (2018)

Film okrzyknięty najstraszniejszym horrorem ostatnich lat opowiadał o na pozór zwyczajnej rodzinie. Pierwszą oznaką tego, że coś jest nie tak, jest córka głównej bohaterki. Dziewczynka imieniem Charlie nie tylko wygląda w dość niepokojący sposób, ale również dziwnie się zachowuje. Z czasem na jaw wychodzą jej związki z czarną magią, praktykowaną przez mentorkę rodu. 

9. Cage - „Smętarz dla Zwierzaków” (1989)

Stephen King w swojej twórczości niejednokrotnie wykorzystywał motyw strasznych dzieci. Jednym z nich jest Cage Creed z filmu „Smętarz dla Zwierzaków”. Ojciec chłopca postanawia pochować zwłoki na tytułowym cmentarzu, który ma niezwykłe właściwości. Cage wraca do życia. Zamiast być słodkim dzieckiem, zmienia się w psychopatę ze skalpelem w dłoni. 

8. Alicja - „Alicjo, słodka Alicjo” (1976)

Film, który był zakazany w kilku krajach, ze względu na swoją brutalną treść. Ginie siostra tytułowej bohaterki. Dziwne zachowanie Alice sprawa, że wszyscy podejrzewają ją o dokonanie zbrodni. Trudno się im dziwić. Dziewczyna nosi między innymi przerażające maski. 

7. Isaac Chroner - „Dzieci kukurydzy” (1984)

Kolejny film na podstawie twórczości Kinga. Tym razem mamy do czynienia z całą wioską morderczych dzieci, które postanowiły nigdy nie dorastać. Przewodzi im Isaac Chroner, który wpada na pomysł zamordowania wszystkich dorosłych, którzy pojawią się w zasięgu wzroku opętanych dzieciaków. 

6. David Zellaby - „Wioska przeklętych” (1960)

Trochę klasyki, przypominającej „Dzieci kukurydzy”. Znowu mamy do czynienia z przerażającą grupą dzieci. Tym razem można się przestraszyć samego ich wyglądu. Grupką identycznie wyglądających małolatów zdaje się przewodzić David Zellaby. Potrafiące kontrolować mentalnie otoczenie dzieci o platynowych czuprynach, tak naprawdę są pod kontrolą samego Belzebuba.

5. Toshio Saeki - „The Grudge - Klątwa” (2004)

Amerykańska wersja słynnego japońskiego horroru słynie z trupobladego chłopca o przerażającym grymasie, który pojawia się w najmniej odpowiednich sytuacjach. Duch przeraża, idealnie łącząc w sobie niewinność dziecka i upiorność potępieńca. 

4. Samara - „The Ring: Krąg” (1998)

Kolejny amerykański remake popularnego azjatyckiego horroru. Swego czasu Samara przerażała połowę świata. Najsłynniejszą sceną martwej dziewczynki, z zakrytą włosami twarzą, to moment, w którym wychodzi z ekranu telewizora, wprost na widza. 

3. Bliźniaczki Grady - „Lśnienie” (1980)

Do trzech razy sztuka, czyli kolejny tytuł na podstawie prozy Kinga. Tym razem kultowe „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubricka. Jedną z najsłynniejszych i najstraszniejszych sekwencji w filmie, jest podróż małego Danny'ego po korytarzach hotelu Panorama. To właśnie wtedy widzi okropieństwa, w tym niepokojące i dość upiorne bliźniaczki Grady.

2. Damien - „Omen” (1976)

Można by rzec: szatańskie nasienie! Damien to uosobienie koszmaru każdego rodzica. Słodki chłopiec, który okazuje się być szatańskim pomiotem i to dosłownie. Od samego początku czuć, że od dzieciaka bije mrokiem, a każdy kolejny makabryczny czyn Damiena, coraz bardziej przeraża widza. 

1. Regan - „Egzorcysta” (1973)

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Chyba nie ma bardziej przerażającego dziecka w horrorach niż Regan z „Egzorcysty”. Chociaż przemawia przez nią jeden z piekielnych demonów, widz ma do czynienia z cielesną powłoką należącą do dziewczynki, która nie tylko obraca głową o 360 stopni i wymiotuje obrzydliwą cieczą, ale również masturbuje się krucyfiksem. 

Przeczytaj także

Jak widać, dzieci wcale nie muszą być uroczymi kruszynkami. Potrafią zaleźć za skórę i to czasami dosłownie. Oczywiście nie uwzględniliśmy wszystkich przerażających maluchów z filmów grozy. W japońskich horrorach bardzo często pojawia się wątek ducha dziecka. Temu aspektowi przyjrzeliśmy się jednak w specjalnym zestawieniu na ten temat. Nie brakuje też filmów spoza gatunku, jakim jest horror, w których dzieci dopuszczają się strasznych rzeczy. O tym, pisaliśmy w tekście o 10 najbardziej kontrowersyjnych rolach dziecięcych

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.