Top 10 najlepszych filmów, w których zagrał Sylvester Stallone

04.09.2018
Aktualizacja: 02.03.2020 12:34
Top 10 najlepszych filmów, w których zagrał Sylvester Stallone Fot. kadr z filmu Rambo: Pierwsza krew

Sylvester Stallone to ikona kina akcji, ale wystąpił również w produkcjach innego typu. Postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych filmów, w których zagrał Sly.

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Sylvestrze Stallone. Amerykański aktor zasłynął dzięki udziałowi w filmach akcji, które święciły triumfy w latach 80. i 90. XX wieku. Jego kariera zaczęła się jednak w latach 70. dzięki „Rocky'emu”. W jakich filmach wystąpił Sly? Postanowiliśmy stworzyć listę 10 najlepszych produkcji, w których zagrał Sylvester Stallone. 

10. „Niezniszczalni” (2010)

Może nie jest to jakiś genialny film, ale trudno było nie uwzględnić tego współczesnego hołdu, złożonemu kinu akcji z lat 80. XX wieku. W „Niezniszczalnych” widzimy grupę najemników, złożoną ze sław filmowych mordobitek przedostatniej dekady minionego wieku. Na ich czele staje Barney Ross, w którego wciela się Stallone. Sly nie tylko zagrał główną rolę, ale również wyreżyserował tę produkcję.

9. „Cobra” (1986) 

Film George'a P. Cosmatosa to jedna z typowych produkcji sensacyjnych ze Slyem w roli głównej. Stallone wciela się w niej w policjanta imieniem Marion Cobretti, na którego koledzy mówią „Cobra”. Jego zadaniem jest odbić piękną dziewczynę z łap psychopatycznych przywódców sekty

8. „Nocny jastrząb” (1981) 

W tym filmie Stallone znowu wcielił się w policjanta. Deke DaSilva i jego koledzy próbują powstrzymać groźnego terrorystę, który był sprawcą kilku niebezpiecznych ataków. Ujęcie przestępcy nie jest łatwe, bo złoczyńca postanowił przejść operację plastyczną, by w mieszać się w tłum zwykłych obywateli. 

7. „Ponad szczytem” (1987) 

Tym razem sensacja łączy się z dramatem obyczajowym. Sly gra Lincolna Hawka - kierowcę ciężarówki, który przez intrygi swojego teścia opuścił żonę i syna. Kiedy dziecko zapada na poważną chorobę, Hawk za wszelką cenę chce poznać chłopca i się z nim zaprzyjaźnić, zanim będzie za późno. W tym celu zabiera go w trasę swoją ciężarówką. 

6. „Copland” (1997)

W dramacie z elementami thrillera Jamesa Mangolda Sylvester Stallone wciela się w szeryfa jednego z nowojorskich oddziałów policji. Akcja filmu toczy się wokół sprawy zabójstwa, którego dokonał jeden z funkcjonariuszy. Wracający do domu policjant, zostaje zepchnięty z drogi przez dwóch mężczyzn. Uważając, że został zaatakowany, zabija ich. Czyn zostaje odebrany przez opinię publiczną za typowy przejaw brutalności policji. Policjanci postanawiają zatuszować sprawę. 

5. „Paradise Alley” (1978)

Akcja tego dramatu dzieje się w roku 1946 w Nowym Jorku. Trzech braci postanawia wyrwać się z nizin społecznych i realizuje swój cel. Aby tego dokonać, zaczynają trenować zapasy. „Paradise Alley” to nie tylko debiut reżyserski Sly'a, ale również jeden z nielicznych filmów, w którym Stallone śpiewa. 

4. „Człowiek Demolka” (1993)

Słynna produkcja science fiction opowiada o konflikcie policjanta Johna Spartana (Sylvester Stallone) z psychopatycznym mordercą Simonem Phoenixem (Wesley Snipes). Pościg za Phoenixem zakończył się śmiercią zakładników, za co obaj mężczyźni zostają skazani na hibernację. Budzą się w dalekiej przyszłości, gdzie przemoc jest zjawiskiem abstrakcyjnym. Ten stan rzeczy zmieniają Spartan i Phoenix, którzy toczą ze sobą nieszastającą walkę, demolując wszystko wokół. 

3. „Na krawędzi” (1993)

Przygodowa produkcja opowiadająca o ratowniku górskim imienim Gabe Walker, w którego wcielił się Stallone. Bierze udział w wyprawie, która kończy się śmiercią dziewczyny jego przyjaciela. Przytłoczony wyrzutami sumienia Walker znika na rok. Wraca jednak do akcji na wezwanie grupy wspinaczy górskich, którzy w rzeczywistości są złodziejami, poszukującymi zaginionego łupu. 

2. „Rambo” - cała seria

O przygodach Johna Rambo słyszał chyba każdy. Dla niejednego widza niezaznajomionego z kinem „Rambo” to synonim Sylvestra Stallone. Trudno wybrać jeden film z serii (chociaż zdarzały się oczywiście gorsze części), dlatego zamieściliśmy ją na podium w całości. W kolejnych filmach tytułowy bohater bierze udział w walkach na wielu frontach wojen toczonych przez USA. „Rambo” to klasyka kina akcji, w którym bohater jest w stanie pokonać cały oddział wrogich wojsk w pojedynkę, wychodząc przy tym bez szwanku. Nic dziwnego, że trwają prace nad 5. częścią przygód nieustraszonego wojaka. 

1. „Rocky” - cała seria

Fani Sly'a dzielą się na dwie frakcje - jedni zważają, że rolą jego życia jest John Rambo, drudzy sądzą, że aktor pokazał prawdziwy talent w serii „Rocky”. My przychylamy się do tej ostatniej opcji. Podobnie jak w przypadku „Rambo” na podium trafiła cała seria o bokserze imieniem Rocky Balboa. Historia sportowca cieszy się ogromnym uznaniem wśród widzów i opowiada o poświęceniu, sile i konsekwencji. Chociaż Stallone ma już 72 lata, wciąż wciela się w Rocky'ego. W dwóch częściach spin-offu zatytułowanego „Creed”, gra trenera głównego bohatera. 

Oczywiście to tylko wycinek z filmografii Stallone'a. Jego role nie ograniczały się jedynie do kina akcji, ale to właśnie dzięki tym produkcjom zostanie zapamiętany przez następne pokolenia. Jeśli lubicie tego typu zestawiania, koniecznie zobaczcie nasze teksty poświęcone najlepszym rolom Brada Pitta i najlepszym filmom Stevena Spielberga

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.