Top 10 przerażających horrorów o wampirach

Sergiusz Kurczuk
17.10.2018
Aktualizacja: 25.02.2020 11:17
Top 10 przerażających horrorów o wampirach Fot. COLLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS

Wampir to jeden z najpopularniejszych potworów kojarzących się z horrorem. Nie jednokrotnie dzieci nocy pojawiły się w filmach grozy. Oto 10 najlepszych tytułów z krwiopijcami w roli głównej.

Wampiry przez lata królowały jako ikony horroru. Wszystko za sprawą postaci hrabiego Drakuli, którego najróżniejsze wcielenia mogliśmy oglądać w niezliczonych wersjach adaptacji powieści Brama Stokera. Z czasem filmowi krwiopijcy ewoluowali, przekształcając się z dystyngowanych arystokratów w dzikie bestie. Ostatnimi czasy wizerunek wampira nieco osłabł i krwiopijcy nie pojawiają się tak często w horrorach, jak kiedyś. W oczekiwaniu na nowy przyzwoity film o wampirach, prezentujemy Wam listę 10 najlepszych horrorów o tych stworach.

Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze filmy o wilkołakach <<

TOP 10: Horrory o wampirach 

10. „Underworld” (2003)

Horror akcji, który pozwolił spojrzeć fanom kina grozy z innej perspektywy na wampiry. Fabuła dotyczy tajnej wojny toczącej się od lat pomiędzy rasami wyniosłych Wampirów i nieokrzesanych Lykanów (ładniejsza nazwa wilkołaków). Główną bohaterką jest wampirzyca Selena, która odkrywa tajemnicę, która może mieć wpływ na obie strony konfliktu.

9. „Wywiad z wampirem” (1994)

Słynny film o wampirach z pogranicza horroru i dramatu pozwala widzom zagłębić się w portret psychologiczny tych postaci z opowieści grozy. Głównymi bohaterami są wampiry Louis de Pointe du Lac i Lestat. Widz obserwuje na przestrzeni dekad intensywną relację pomiędzy dwoma postaciami i odkrywa, że życie krwiopijcy wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

8. „Postrach nocy” (1985)

Rozrywkowy horror, który był debiutem reżyserskim Toma Hollanda opowiada o nastolatku i jego na pozór zwyczajnym sąsiedzie. Mężczyzna nie wyróżnia się niczym, poza tym że prowadzi nocne życie i odsypia całe dnie. Główny bohater dochodzi do wniosku, że sąsiad musi być wampirem. Chłopak postanawia znaleźć kogoś, kto uwierzy mu w przerażające podejrzenia i pomoże stawić czoła wampirowi.

7. „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” (2014)

Irański film o wampirach, który jest kolejnym gatunkowym miszmaszem – w tym wypadku połączeniem horroru i romansu. W zepsutym mieście Bad City samotna wampirzyca natyka się na ewenement – uczciwego mężczyznę. To spotkanie zmienia jej życie, a film stawia pytanie dotyczące siły prawdziwej miłości.

6. „Zagadka nieśmiertelności” (1983)

Słynny horror z doborową obsadą opowiada o pięknej wampirzycy, która od wieków żywi się krwią swoich kochanków. Problem polega na tym, że ukąszenie szybko kończy się śmiercią  oblubieńców. Najnowsza ofiara wampirzycy postanawia poszukać pomocy u lekarki, która stara się opracować środek na nieśmiertelność. Nie wie jednak, że jego śladem podąża krwiożercza kochanka.

5. „Nosferatu wampir” (1979)

Nowe spojrzenie na klasyczną historię o Drakuli, ukazuje tytułowego bohatera jako zdeformowanego potwora w ujęciu słynnego niemieckiego filmowca Wernera Herzoga. Film jest remakiem dzieła z 1921 roku pod tytułem „Nosferatu – symfonia grozy”. Nowa wersja opowieści o Nosferatu cechuje się przede wszystkim niesamowitym gotyckim klimatem i ukazaniem dramatu wampira. 

4. „Pragnienie” (2009)

Horror z Korei Południowej opowiada o księdzu, który zostaje zakażony podczas badań nad śmiertelnym wirusem. Okazuje się, że duchowny stał się wampirem i od tej pory zaczyna poddawać się swojej nowej naturze, schodząc na drogę grzechu.

3. „Pozwól mi wejść” (2008)

W szwedzkim horrorze nieakceptowany przez swoich rówieśników nastoletni chłopiec poznaje dziewczynkę, która niedawno wprowadziła się do jego okolicy. Dzieci zaprzyjaźniają się, ale wkrótce w sąsiedztwie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Wkrótce główny bohater odkrywa, że jego przyjaciółka jest wampirzycą. „Pozwól mi wejść” to ciekawe ujęcie dojrzewania i relacji rodzącej się pomiędzy młodymi bohaterami w otoczce horroru.

2. „30 dni mroku” (2007)

Jeśli lubicie krwawą masakrę, powyższe filmy mogą nie przypaść Wam do gustu. Ale za to z chęcią obejrzycie „30 dni mroku”. Ten horror rozgrywa się na odludziu usytuowanym na Alasce. Przez jeden miesiąc w roku całe miasteczko utrzymane jest w ciągłym mroku. Ten fakt wykorzystuje grupa krwiożerczych wampirów, które napadają mieszkańców. Stwory spotykają się jednak z oporem osób, które przeżyły masakrę.

1. „Dracula” (1992)

Na pierwszym miejscu znalazła się najsłynniejsza adaptacja „Drakuli”. Horror Francisa Forda Coppoli oparty na słynnej prozie Brama Stokera z doborową obsadą, pokazał, że oklepana historia, którą zna chyba każdy, potrafi budzić grozę o ile odpowiednio się ją przedstawi widzom.

Zbliża się Halloween, więc nasze zestawienie jest jak znalazł, dla wszystkich osób, które nie mają pomysłu na filmowy maraton w święto duchów. Jeśli jednak znacie powyższe pozycje na pamięć, zawsze możecie przeczytać nasz artykuł, dotyczący jesiennych nowości kina grozy, które idealnie nadają się na Halloween. A jeżeli wampiry nie wywołują w Was lęku, koniecznie sięgnijcie po listę filmów o przerażających zakonnicach.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.