Top 14: Najlepsze melodramaty wszech czasów. Wśród nich "Tamte dni, tamte noce" i "Titanic"

05.09.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:32
Top 14: Najlepsze melodramaty wszech czasów. Wśród nich "Tamte dni, tamte noce" i "Titanic" Fot. face to face/Reporter

Melodramaty cieszą się sporą rzeszą miłośników. Które filmy z tego gatunku zaliczyliśmy w poczet najlepszych?

Jedną z podstawowych funkcji kina jest oddziaływanie na emocje widza. Rozmaite gatunki filmowe uderzają w inną sferę emocjonalną odbiorców. Horrory mają nas straszyć, komedie bawić, a melodramaty wzruszać. Właśnie tym ostatnim poświęcamy niniejszy artykuł. Poniżej znajdziecie ranking 14, naszym zdaniem, absolutnie najlepszych reprezentantów gatunku, jakim jest melodramat.

Top 12:  Najlepsze melodramaty wszech czasów [RANKING]

Poniżej znajdziecie listę tytułów, które złamią wasze serca i na długo nie pozwolą o sobie zapomnieć. Melodramat to niezwykle obszerny gatunek, a tytuły jego reprezentantów można wymieniać bez końca. My jednak skupiamy się na tych absolutnie najlepszych, prezentujących najwyższy poziom. Ostrzegamy - przygotujcie chusteczki. 

1. "Przeminęło z wiatrem" (1939), reż. Victor Fleming

Legendarny melodramat w reżyserii Victora Fleminga. "Przeminęło z wiatrem" to dzieło kultowe, które wywarło olbrzymi wpływ na gatunek, który reprezentuje. Ta nagrodzona ośmioma Oscarami produkcja to ekranizacja powieści Margaret Mitchell o tym samym tytule. Opowiada historię pięknej córki bogatego plantatora - Scarlett O’Hary, która w trakcie wojny secesyjnej wikła się w burzliwy związek z niejakim Rhettem Butlerem. Według serwisu Box Office Mojo "Przeminęło z wiatrem" do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w USA, biorąc pod uwagę inflację.

2. "Casablanca" (1942), reż. Michael Curtiz

Kolejna legenda w naszym zestawieniu. "Casablanca" zgrabnie łączy w sobie elementy melodramatu pierwszej wody i klimatycznego kina noir. Jest to historia o konflikcie pomiędzy uczuciem a moralnością, która rozgrywa się w 1942 roku w tytułowej Casablance. Głównym bohaterem jest właściciel nocnego klubu Rick Blaine, który przypadkowo spotyka swą utraconą miłość - piękną Ilsę. Niestety okazuje się, że jego ukochana wyszła za mąż za członka ruchu oporu. Rick, na przekór własnym uczuciom, postanawia pomóc obojgu w ucieczce za ocean.

3. "Titanic" (1997), reż. James Cameron

Jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina, który sprawdza się również jako świetny film katastroficzny. Historię feralnego rejsu tytułowego transatlantyku zna każdy. Tak samo historię tragicznej miłości biednego Jacka Dawsona do bogatej Rose DeWitt Bukater. Kto nie uronił choć jednej łzy, gdy uczucie tych dwojga zostało tak szybko i brutalnie przerwane, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Zobacz też: Leonardo DiCaprio po raz kolejny zapytany o jedną ze scen z "Titanica". Bezcenna reakcja aktora

4. "Tamte dni, tamte noce" (2017), reż. Luca Guadagnino

Film, który boli dokładnie tak, jak pierwsza stracona miłość. Lato 1983, gdzieś na północy Włoch. To właśnie w tej scenerii rozgrywa się historia wakacyjnej miłości nastoletniego Elio do Olivera, który przyjechał w odwiedziny do jego rodziców. Historia, która w bardzo prosty sposób pokazuje, że nie liczy się płeć, pochodzenie czy majątek tylko prawdziwe uczucie.

Przeczytaj także

5. "Pokuta" (2007), reż. Joe Wright

Melodramat o tym, jak jedno nieporozumienie może zniszczyć miłość dwojga ludzi. Akcja "Pokuty" rozgrywa się pewnego gorącego lata 1935 roku. Młoda Briony pogląda miłosną scenę swojej siostry Cecilii i jej ukochanego Robbiego. Jednak zbyt wybujała wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej zupełnie inny obraz sytuacji, której stała się świadkiem. Jej bezpodstawne oskarżenie pociąga za sobą straszne konsekwencje.

6. "Miłość" (2012), reż. Michael Haneke

Nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes "Miłość" Michaela Haneke to poruszający film, który realistycznie obrazuje śmierć i wybory jakich w jej obliczu dokonujemy. Przedstawia historię Georgesa i Anne, małżeństwa w podeszłym wieku. Gdy stan zdrowia Anne zaczyna się dramatycznie pogarszać, Georges musi poradzić sobie z chorobą ukochanej i jej nieuniknionym odejściem.

7. "Głębokie błękitne morze" (2011), reż. Terence Davies

"Głębokie błękitne morze" to melodramat z Tomem Hiddlestonem i Rachel Wiesz w rolach głównych, przedstawiający historię dwojga tragicznych kochanków. Ona to żona brytyjskiego sędziego, on zaś pilot sił powietrznych. Gdy ich romans wychodzi na jaw, a w relacji pojawiają się pierwsze zgrzyty, kobieta postanawia targnąć się na swoje życie.

8. "Lektor" (2008), reż. Stephen Daldry

Rok 1958, Niemcy. Gdy 15-letni Michael słabnie na ulicy, z pomocą przychodzi mu starsza o ponad 20 lat Hanna. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, który zostaje przerwany nagłym zniknięciem kobiety. 8 lat później Michael, jako student prawa, obserwuje procesy nazistowskich zbrodniarzy. W jednej z podsądnych rozpoznaje swoją dawną ukochaną. Czy potępienie dla okrucieństw, jakich Hanna dopuściła się w okupowanej Polsce, wygra z miłością?

9. "Spragnieni miłości" (2000), reż. Kar Wai Wong

Akcja filmu rozgrywa się w 1962 roku w Hongkongu. Jest to historia Su i Chow, którzy zostają sąsiadami. Z czasem między bohaterami rodzi się delikatna - choć niemalże pozbawiona werbalnego kontaktu - więź. Gdy odkrywają, że ich małżonków łączy romans, zbliżają się do siebie jeszcze bardziej. Znajdują w sobie wzajemne oparcie i zrozumienie. Są dwojgiem zdradzonych, upokorzonych i wrażliwych ludzi, których połączył ból. Stawiają sobie jednak wyraźne granice, by nie pójść w ślady współmałżonków i nie popaść w banał romansu. Pytanie tylko, czy uda im się wytrwać w tym postanowieniu?

Przeczytaj także

10. "Droga do szczęścia" (2008), reż. Sam Mendes

Przygnębiający i dający do myślenia melodramat z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w roli młodego, sfrustrowanego małżeństwa. Państwo Wheeler mieszkają wraz z dziećmi na przedmieściach Connecticut i nie mogą znieść otaczającej ich przeciętności. W końcu ich związek zmienia się w nieskończone pasmo sprzeczek, zazdrości i wzajemnych oskarżeń.

11. "Tajemnica Brokeback Mountain" (2005), reż. Ang Lee

Heath Ledger i Jake Gyllenhaal jako dwóch kochających się do szaleństwa młodych mężczyzn. Ennis i Jack poznają się w pracy, którą odbywają na majestatycznym wzgórzu Brokeback. Rodzi się między nimi silne uczucie, które postanawiają zachować w tajemnicy. Po powrocie z Brokeback rozchodzą się w różne strony. Ennis zaczyna wieść skromne życie z żoną i dwiema córkami, zaś Jack poślubia piękną dziewczynę, która rodzi mu syna. Po czterech latach Ennis otrzymuje pocztówkę, w której Jack zapowiada swój przyjazd do Wyoming.

12. "Wichry namiętności" (1994), reż. Edward Zwick

Historia trzech braci zamieszkujących ranczo na zapomnianej przez ludzi ziemi u podnóża Gór Montana. Tristan, Alfred i Samuel diametralnie różnią się od siebie, jednak łączy ich jedno - pożądanie do zjawiskowej Susannah. Kobieta rozpalając w braciach ducha rywalizacji, zmienia na zawsze ich losy.

13. "Kimi no Na wa." (2016), reż. Makoto Shinkai

Japoński film animowany opowiadający historię dwójki licealistów. Mitsuha Miyamizu to młoda dziewczyna mieszkająca w małym miasteczku i marząca o przeprowadzce do Tokio. Taki Tachibana to jej rówieśnik, który z kolei wiedzie poukładane życie w wielkim mieście. Pewnego dnia nastolatkowie zamieniają się ciałami.  

14. "Miasto aniołów" (1998), reż. Brad Silberling

"Miasto aniołów" to oparty na filmie Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem" melodramat z Nicolasem Cagem i Meg Ryan w rolach głównych. Produkcja stanowi metafizyczną przypowieść o miłości pani kardiochirurg i anioła Setha, którego zadaniem jest zabieranie dusz zmarłych. Porzuca on rolę anioła i powraca do świata żywych, by związać swoją przyszłość z ukochaną. Niestety wspólne szczęście nie jest im pisane.

Zobacz też: 50 dobrych filmów na wieczór. Wśród nich "Nietykalni"

 

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.