Top 9: Najlepsze filmy, w których zagrał Andrzej Chyra

14.03.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:55
Top 9: Najlepsze filmy, w których zagrał Andrzej Chyra Fot. Andrzej Chyra, Beata Zawrzel/REPORTER

Andrzej Chyra to jeden z najbardziej uzdolnionych aktorów w naszym kraju. Które z jego aktorskich występów uznaliśmy za szczególnie warte uwagi? Przedstawiamy listę najlepszych filmów, w których zagrał Andrzej Chyra.

Powiedzieć, że Andrzej Chyra jest wielkim aktorem to jak nie powiedzieć nic. Wszechstronny, charyzmatyczny, intrygujący. Polski aktor ma w swoim dorobku już wiele tytułów, jednak które filmy z jego udziałem są najlepsze?

Najlepsze filmy, w których zagrał Andrzej Chyra

Ostatnio mogliśmy go podziwiać w pierwszym polskim serialu Netfliksa o tytule "1983", gdzie zagrał u boku Roberta Więckiewicza i Macieja Musiała. My jednak skupimy się na jego filmowych wcieleniach. Przedstawiamy listę najlepszych filmów, w których zagrał Andrzej Chyra.

Przeczytaj także

1. "Carte Blanche" (2015), reż. Jacek Lusiński

Zwany żartobliwie "Daredevilem z Lublina" bohater grany przez Andrzeja Chyrę to nauczyciel historii, który traci wzrok. Chcąc zachować posadę i doprowadzić swoich uczniów do matury postanawia zataić swoją chorobę przed przełożonymi. "Carte Blanche" to poruszający obraz siły ludzkiej determinacji i z góry skazanej na porażkę walki z nieuleczalną chorobą.

2. "Ostatnia Rodzina" (2016), reż. Jan P. Matuszyński

Film powstały na podstawie losów Zdzisława i Tomasza Beksińskich. Akcja rozpoczyna się w 1977 roku, gdy uzdolniony dziennikarz muzyczny, tłumacz i eseista Tomasz Beksiński wprowadza się do mieszkania tuż obok swoich rodziców. Bardzo szybko okazuje się, że nad rodziną ciąży złowieszcze fatum. Andrzej Chyra wcielił się tu w rolę Piotra Dmochowskiego, wieloletniego marszanda Zdzisława Beksińskiego i świadka jego intensywnego życia rodzinnego.

3. "Komornik" (2005), reż. Feliks Falk

"Komornik" to gorzki, mocny dramat ze świetną rolą Andrzeja Chyry. Opowiada historię komornika Lucjana Bohme, który skrupulatnie egzekwuje długi mieszkańców jednego z dolnośląskich miast. Gdy wkracza do lokalnego szpitala, w celu zajęcia na poczet zaległości aparatury na oddziale intensywnej terapii, na jaw wychodzi jego bezwzględność i rosnąca pycha.

4. "W imię…" (2013), reż. Małgorzata Szumowska

Uznawany w niektórych kręgach za antykatolicki, obraz Małgorzaty Szumowskiej to historia księdza, który obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Jako człowiek niezwykle otwarty i charyzmatyczny szybko zjednuje sobie miejscową ludność. Gdy zaprzyjaźnia się z miejscowym outsiderem, zmuszony jest zmierzyć się ze swoją przeszłością i problemami, które pchnęły go do decyzji o zostaniu duchownym.

5. "Katyń" (2007), reż. Andrzej Wajda

"Katyń" przeszedł do historii polskiej kinematografii jeszcze na długo przez swoją premierą. Zbrodnia katyńska po dziś dzień budzi wiele kontrowersji, a sama produkcja była niezwykle ważna dla samego reżysera, Andrzeja Wajdy, z uwagi na kwestie osobiste – ojciec Wajdy został rozstrzelany przez Sowietów w 1940 roku, a jego matka do końca życia nie potrafiła uwierzyć w śmierć męża i czekała na jego powrót. I o tym właśnie jest film "Katyń". O bestialskim mordzie sowieckich żołnierzy na polskiej inteligencji i oficerach, oraz o kobietach – żonach, matkach, siostrach i córkach – które latami czekały na ich powrót. Andrzej Chyra wciela się tu w postać porucznika Jerzego, któremu udało się przetrwać niewolę u Sowietów, lecz zmuszony był odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, co okazało się niezwykle trudne.

Zobacz też: >> TOP 15 najlepszych polskich filmów wojennych <<

6. "Prosta historia o morderstwie" (2016), reż. Arkadiusz Jakubik

Polski thriller z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról. Jest to ciężkie, gęste i pełnokrwiste kino gatunkowe traktujące o historii policyjnej rodziny, której życiem wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Gdy głowa rodziny (w tej roli Andrzej Chyra) – despotyczny funkcjonariusz policji, uwikłany w szemrane interesy – ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, podejrzenia padają na jego syna, który za wszelką cenę starał się chronić resztę rodziny przed ojcem.

7. "Tulipany" (2004), reż. Jacek Borcuch

Dramat obyczajowy z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Jest to historia trzech starych przyjaciół – Lolka, Matka i Małego – którzy rozpoczynają właśnie nowe życie. Wszystko się zmienia, gdy jeden z nich znajduje się w potrzebie. Mężczyźni zmuszeni będą spojrzeć na życie z zupełnie nowej perspektywy i odnaleźć w sobie odwagę, której do tej pory im brakowało, gdy na jaw wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice.

8. "Na granicy" (2016), reż. Wojciech Kasperski

"Na granicy" to niezwykle klimatyczny thriller opowiadający historię dwóch braci, którzy wraz z ojcem (w tej roli Andrzej Chyra) wybierają się do odciętej od cywilizacji bieszczadzkiej chaty. Na miejscu spotykają tajemniczego, przerażającego mężczyznę, w którego wciela się Marcin Dorociński

9. "Ach śpij kochanie" (2017), reż. Krzysztof Lang

Polski kryminał, który zasłynął jeszcze na długo przed swoją premierą, głównie za sprawą poruszanego tematu i genialnego zwiastuna. Opowiada on historię polskiego seryjnego mordercy, Władysława Mazurkiewicza, zwanego również Eleganckim mordercą. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który usiłuje rozwikłać zagadkę morderstw, do których dochodzi w okolicach Krakowa.

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.