20.02.2018 15:05

Czy Jezus ze Świebodzina uratuje życie metalowca, który stracił twarz w wypadku? Zobacz zwiastun nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej

Nowy film Szumowskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 33-latka, który w wyniku tragicznego wypadku stracił twarz i poddał się rewolucyjnej operacji, która na zawsze zmieniła jego życie.

Czy Jezus ze Świebodzina uratuje życie metalowca, który stracił twarz w wypadku? Zobacz zwiastun nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej
foto: Bartosz Mrozowski

Pierwsze informacje o „Twarzy” pojawiły się już w grudniu 2017, kiedy produkcja zakwalifikowała się do konkursu głównego 68. Berlinale, a my dowiedzieliśmy się, że na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory z najnowszej płyty Metalliki. Teraz, kiedy film walczy o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, w Polsce pojawił się pierwszy zwiastun tej wyjątkowej historii inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. 

Twarz_07_fot. Bartosz Mrozowski

Zwiastun filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej

Dystrybutor zapowiada film jako współczesną baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku i w wyniku nowatorskiej operacji zupełnie zmienił swoje oblicze. Zwiastun sugeruje dodatkowo, że niezwykle ważnymi wątkami będą tutaj zamiłowania muzyczne głównego bohatera stojące (według lokalnego księdza) w sprzeczności z wiarą chrześcijańską. W miejscowości, którą śmiało możemy uznać za Świebodzin, powstaje właśnie posąg Jezusa, który może uratować życie ofiary wypadku, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Czy jednak bohater zdecyduje się zawierzyć księdzu, by ocalić swoją duszę ukrytą pod twarzą nieznajomego? Czy stoczy się w wyniku traumatycznych przeżyć? Jak poradzi sobie w nowej rzeczywistości, w której stał się obcym dla najbliższych mu osób? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć najnowszy film Szumowskiej, którego zwiastun udostępniamy poniżej:

Ukazywana w filmie historia wydarzyła się naprawdę. W 2013 roku 33-letni Grzegorz Galasiński uległ wypadkowi podczas pracy, w efekcie którego maszyna amputowała mu większą część twarzy. Obrażenia były tak rozległe, że pacjent nie miał szans na przeżycie. Kiedy chirurdzy z Wrocławia zawiedli, ofiarą wypadku zajęli się specjaliści z Gliwic, którzy dokonali pierwszego w Polsce udanego przeszczepu twarzy. Operacja ta została wyróżniona jako najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 roku podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Film skupi się jednak nie na sukcesie lekarzy, lecz na psychice człowieka, który zmaga się z olbrzymią traumą.

Twarz_05_fot. Bartosz Mrozowski

W roli głównej zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, któremu partnerować będą Agnieszka Podsiadlik i Małgorzata Gorol. W filmie pojawią się też znakomici śląscy aktorzy: Robert Talarczyk i Darek Chojnacki. 

twarz kadr

Za zdjęcia, które w zwiastunie nie prezentują się niestety zbyt dobrze, odpowiada stały współpracownik Szumowskiej, Michał Englert. Montażem zajął się Jacek Drosio, również związany zawodowo z reżyserką. Ich pracę w pełni będziemy mogli ocenić już niebawem.

TWARZ oficjalny plakat

Kiedy premiera filmu „Twarz”?

Najnowszy film Szumowskiej zadebiutuje już 23 lutego 2018 jako uczestnik konkursu głównego 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie walczy o Złotego Niedźwiedzia. Do polskich kin trafi natomiast już 6 kwietnia 2018.

Natalia Hluzow
Tagi: News polskie filmy Małgorzata Szumowska Twarz