Czy Jezus ze Świebodzina uratuje życie metalowca, który stracił twarz w wypadku? Zobacz zwiastun nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej

Natalia Hluzow
20.02.2018 15:05
Czy Jezus ze Świebodzina uratuje życie metalowca, który stracił twarz w wypadku? Zobacz zwiastun nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej Fot. Bartosz Mrozowski

Nowy film Szumowskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 33-latka, który w wyniku tragicznego wypadku stracił twarz i poddał się rewolucyjnej operacji, która na zawsze zmieniła jego życie.

Pierwsze informacje o „Twarzy” pojawiły się już w grudniu 2017, kiedy produkcja zakwalifikowała się do konkursu głównego 68. Berlinale, a my dowiedzieliśmy się, że na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory z najnowszej płyty Metalliki. Teraz, kiedy film walczy o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, w Polsce pojawił się pierwszy zwiastun tej wyjątkowej historii inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. 

Twarz_07_fot. Bartosz Mrozowski Fot. foto: Bartosz Mrozowski

Zwiastun filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej

Dystrybutor zapowiada film jako współczesną baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku i w wyniku nowatorskiej operacji zupełnie zmienił swoje oblicze. Zwiastun sugeruje dodatkowo, że niezwykle ważnymi wątkami będą tutaj zamiłowania muzyczne głównego bohatera stojące (według lokalnego księdza) w sprzeczności z wiarą chrześcijańską. W miejscowości, którą śmiało możemy uznać za Świebodzin, powstaje właśnie posąg Jezusa, który może uratować życie ofiary wypadku, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Czy jednak bohater zdecyduje się zawierzyć księdzu, by ocalić swoją duszę ukrytą pod twarzą nieznajomego? Czy stoczy się w wyniku traumatycznych przeżyć? Jak poradzi sobie w nowej rzeczywistości, w której stał się obcym dla najbliższych mu osób? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć najnowszy film Szumowskiej, którego zwiastun udostępniamy poniżej:

Ukazywana w filmie historia wydarzyła się naprawdę. W 2013 roku 33-letni Grzegorz Galasiński uległ wypadkowi podczas pracy, w efekcie którego maszyna amputowała mu większą część twarzy. Obrażenia były tak rozległe, że pacjent nie miał szans na przeżycie. Kiedy chirurdzy z Wrocławia zawiedli, ofiarą wypadku zajęli się specjaliści z Gliwic, którzy dokonali pierwszego w Polsce udanego przeszczepu twarzy. Operacja ta została wyróżniona jako najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 roku podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Film skupi się jednak nie na sukcesie lekarzy, lecz na psychice człowieka, który zmaga się z olbrzymią traumą.

Twarz_05_fot. Bartosz Mrozowski Fot. foto: Bartosz Mrozowski

W roli głównej zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, któremu partnerować będą Agnieszka Podsiadlik i Małgorzata Gorol. W filmie pojawią się też znakomici śląscy aktorzy: Robert Talarczyk i Darek Chojnacki. 

twarz kadr Fot. foto: kadr z trailera filmu "Twarz"

Za zdjęcia, które w zwiastunie nie prezentują się niestety zbyt dobrze, odpowiada stały współpracownik Szumowskiej, Michał Englert. Montażem zajął się Jacek Drosio, również związany zawodowo z reżyserką. Ich pracę w pełni będziemy mogli ocenić już niebawem.

TWARZ oficjalny plakat Fot. foto: oficjalny plakat filmu "Twarz"

Kiedy premiera filmu „Twarz”?

Najnowszy film Szumowskiej zadebiutuje już 23 lutego 2018 jako uczestnik konkursu głównego 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie walczy o Złotego Niedźwiedzia. Do polskich kin trafi natomiast już 6 kwietnia 2018.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.