03.08.2018 13:26

Twórca „Klątwy” pozwał twórców amerykańskiego remake'u

Jeden z producentów japońskiego oryginału pozwał twórców amerykańskiej wersji filmu, która miała się pierwotnie ukazać w 2019 roku. Jaki był jego powód?

Twórca „Klątwy” pozwał twórców amerykańskiego remake'u
foto: kadr z filmu

Popularna filmowa seria będzie miała kłopoty - tak przynajmniej zapowiada jeden z producentów japońskiego oryginału, który złożył pozew sądowy przeciwko Sony. Firma zajmuje się produkcją nadchodzącego remake'u „Klątwy”, który ma się ukazać w 2019 roku, chociaż na razie los tego filmu stał się jedną wielką niewiadomą.

Amerykanie już raz spróbowali szczęścia z horrorem - w 2004 roku wyszedł film zatytułowany „The Grudge”, który opowiadał historię tytułowej klątwy przeznaczoną dla zachodnich widzów. Sukces komercyjny (box-office wyniósł prawie 200 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 10 milionów) spowodował, że powstały jeszcze 2 części filmów, które kontynuowały wątki znane z 1. filmu.

Klątwa - będzie remake?

Ostatnia fascynacja Hollywood ze starymi popularnymi markami spowodowała, że zaledwie dekadę po premierze ostatniego filmu w serii, Sony zdecydowało się na odświeżenie „Klątwy”, którym miałby się zająć Nicolas Pesce oraz firma produkcyjna Ghost House Pictures Sama Raimiego, reżysera trylogii „Spider-Man” z początku XXI wieku. Oczekiwania fanów są zatem całkiem spore.

Nie mniej, jak donosi portal Deadline, cały projekt jest zagrożony przez Takę Ichisego, uznanego japońskiego scenarzystę-producenta, jednego z twórców oryginalnej „Klątwy”. Artysta złożył 30 czerwca 2018 roku pozew do sądu najwyższego w Los Angeles, który skierowany został przeciwko firmie Good Universe podlegającej pod Lionsgate. Ichise złożył zażalenie, ponieważ podobno GU nie chce podpisać go w roli producenta remake'u „Klątwy”. Według niego, Good Universe zakupiło prawa do serii pod warunkiem, że będzie on mógł wyprodukować nowy film i dostanie pieniądze z góry. Jego zdaniem druga strona nie wywiązała się z umowy.

Co będzie dalej z Klątwą?

Wydaje się, że sprawę można załatwić bardzo szybko - Good Universe może po prostu zapłacić Tacę Ichisemu. Sąd może również prędko wydać własny wyrok, co spowodowałoby, że firma mogłaby wrócić do pracy nad „Klątwą”. Każda inna forma rozwiązania tego problemu mogłaby skończyć się problematycznie. Na razie premiera filmu jest planowana na rok 2019. 

Kamil Kacperski
Tagi: Klątwa