02.11.2018 13:29

Twórca filmu "To" stworzy nową adaptację "Wehikułu czasu" H.G. Wellsa

Andres Muschietti, który wyreżyserował horror "To" na podstawie książki Stephena Kinga, stworzy filmową wersję klasyki science fiction "Wehikuł czasu" H.G. Wellsa. W pracę nad produkcją zaangażowany jest Leonardo DiCaprio. 

Twórca filmu "To" stworzy nową adaptację "Wehikułu czasu" H.G. Wellsa
foto: kadr z filmu Wehikuł czasu

"Wehikuł czasu" to jedna z klasycznych powieści science fiction, która wprowadziła do popkultury motyw podróżowania w czasie. Na odstawie książki autorstwa H.G. Wellsa powstało już kilka filmów. Niedługo zobaczymy nową kinową wersję historii o przygodach podróżnika w czasie, który odwiedził daleki zakątek ludzkiej przyszłości. Nową adaptacją zajmie się Andres Muschietti - reżyser znany z filmów "To" i "Mama".

"Wehikuł czasu" - Andres Muschietti wyreżyseruje film na podstawie powieści H.G. Wellsa

Jak donosi serwis Deadline, Andres Muschietti i jego siostra Barbara Muschietti przedstawili treatment filmowej aptacji "Wehikułu czasu". Pomysł spodobał się na tyle, że firmy Warner Bros., Paramount Pictures i Appian Way połączą siły, by produkcja weszła na kinowy ekran. Reżyserią zajmie się oczywiście Andres Muschietti. Barbara Muschietti wyprodukuje film wraz z Jennifer Davisson i Leonardo DiCaprio. Producentem wykonawczym został natomiast Arnold Leibovit, który pracował przy adaptacji "Wehikułu czasu" Simona Westa z 2002 roku. 

"Wehikuł czasu" - o czym jest powieść H.G. Wellsa?

Tym, którzy nie czytali książki, ani nie widzieli żadnej z jej kinowych adaptacji, spieszymy z zarysowaniem fabuły słynnej powieści H.G. Wellsa. Powieść ukazała się w roku 1895. Głównym bohaterem jest brytyjski naukowiec znany jedynie jako Podróżnik w Czasie, który spotyka się z przyjaciółmi i opowiada im niesamowitą przygodę. Dzięki zbudowanemu przez siebie wehikułowi czasu, przenosi się w odległą przyszłość, która całkowicie różni się od świata u schyłku XIX wieku. W roku 802 701 Ziemię zamieszkują zupełnie inne rasy ludzi - żyjących na powierzchni planety roślinożernych, pięknych, ale dziecięco niewinnych Elojów, oraz zdeformowanych kanibalistycznych Morloków, rezydujących w podziemiach. Główny bohater za wszelką cenę chce naprawić zepsuty wehikuł czasu, by wrócić do domu. 

Powieść Wellsa doczekała się wielu adaptacji, w tym dwóch kinowych - słynnego filmu George'a Pala z 1960 roku oraz wyżej wspomnianej produkcji Westa. Pomysły pisarza stały się z czasem bazą dla innych twórców zgłębiających wątek podróżowania w czasie.

Na razie nie wiadomo, kiedy wersja "Wehikułu czasu" w reżyserii Muschiettiego trafi do kin. Obecnie filmowiec kończy pracę na planie 2. części horroru "To". Jest również zaangażowany w hollywoodzką adaptację słynnej mangi "Atak Tytanów". Wygląda na to, że na nową filmową wersję powieści science fiction będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. To nie jedyna próba przeniesienia twórczości Wellsa na język filmu w ostatnim czasie. Obecnie trwają zdjęcia do miniserilu BBC na podstawie "Wojny światów"

Sergiusz Kurczuk