08.11.2018 12:54

Zmarł twórca muzyki z „Love Story” i 100 innych melodii filmowych. Francis Lai miał 86 lat

Nie żyje Francis Lai, francuski kompozytor muzyki filmowej, który napisał m.in. słynną ścieżkę dźwiękową do „Love Story”. O śmierci artysty poinformował burmistrz Nicei.

„Love Story” kadr z filmu
foto: IFA Film/United Archives/East News

Francis Lai zmarł 7 listopada 2018 roku. Artysta przeżył 86 lat. Stworzył muzykę do takich filmów jak „Kobieta i mężczyzna” w reż. Claude’a Leloucha czy erotyku „Emmanuelle II”. Największą popularność przyniosło mu jednak skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu „Love Story”. Film ten do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych melodramatów w historii kina, a motyw muzyczny z „Love Story” jest w stanie zanucić niemal każdy.

„Love Story” - jedna z najsłynniejszych romantycznych melodii

Ścieżka dźwiękowa napisana przez Francisa Laia i Carla Sigmana w 1971 roku zdobyła Oscara w kategorii „najlepsza muzyka filmowa”. Lai za utwór do „Love Story” został również nagrodzony Złotym Globem. W 1971 roku powstały słowa do piosenki. Pierwszym wykonawcą „(Where Do I Begin?) Love Story” był Andy Williams.

Po utwór przez lata sięgało też wielu innych wykonawców m.in. Rick Astley, Patricia Kaas czy Shirley Bassey. Doczekała się również wydań w innych językach, wersji śpiewanej przez Muppety, a nawet zainspirowała trash metalową grupę Gwar do nagrania utworu „Don’s Bong Is Gone”.

Francis Lai – kompozytor ponad 600 utworów

Francis Lai przyszedł na świat 26 kwietnia 1932 roku w Nicei. Już jako młody chłopak mógł poszczycić się współpracą z samą Edith Piaf, dla której napisał kilka piosenek i której przez parę lat akompaniował. W swojej karierze stworzył ponad 600 utworów muzycznych, w tym 100 na potrzeby produkcji filmowych. Przez lata pracował z francuskim reżyserem Claudem Lelouchem, dla którego skomponował aż 40 utworów. Ostatnią ścieżkę dźwiękową stworzył w 2017 roku właśnie do jego filmu „Everyone’s Life”.

Francis Lai i Daniel Olbrychski

Kompozytor zmarł w listopadzie 2018 roku, mając 86 lat. Pozostawił po sobie żonę i trójkę dzieci. Przyczyny jego śmierci nie są na razie znane.

Weronika Tołwińska
Tagi: News