Twórcy "Bożego ciała" zrobią film o Tadeuszu Kościuszce i Jeanie Lapierre

02.03.2021 12:28
Tadeusz Kościuszko - portret autrostwa Anthony'ego Cardona Fot. Fine Art Images/Image State/East News

Paweł Maślona i Aurum Films stworzą blockbusterową produkcję opowiadającą o Tadeuszu Kościuszce i jego kompanie Jeanie Lapierre. Kto wystąpi w filmie?

Chociaż Tadeusz Kościuszko jest bohaterem nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, do tej pory nie powstał film, opowiadający o jego heroicznym życiu. Już niedługo polscy twórcy to nadrobią. Ruszają prace nad wysokobudżetową produkcją, w której zobaczymy kulisy powstania kościuszkowskiego 1794 roku.

"Scarborn" - Tadeusz Kościuszko i Jean Lapierre doczekają się filmu

Polskie filmy historyczne mają swoje wzloty i upadki, ale do tej pory w naszym kraju nie powstała żadna produkcja pokroju "Szeregowca Ryana", czy "1917".

Polecamy

Jest szansa, że niebawem się to zmieni. Jak podaje Variety, reżyser Paweł Maślona odpowiedzialny między innymi za nieszablonową na polskie standardy komedię "Atak paniki", połączył siły z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham z firmy produkcyjnej Aurum Film, która stoi za międzynarodowym sukcesem nominowanego do Oscara "Bożego ciała". Wspólnie powołają do życia film zatytułowany "Scarborn", który będzie spektakularną kinową produkcją na miarę zagranicznych dzieł tego typu.

Polecamy

Scenariuszem "Scarborn" zajmie się Michał A. Zieliński. Część kosztów produkcji pokryje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Resztę środków Aurum chce pozyskać, podejmując współpracę z międzynarodowymi koproducentami. Zdjęcia do filmu mają ruszyć w roku 2022. Fabuła skupi się na Tadeuszu Kościuszce, który postanawia wrócić z USA do Polski, by walczyć z zaborcą. Nie wraca jednak sam. Towarzyszu mu jego kompan - Jean Lapierre zwany również Domingo - czarnoskóry mężczyzna, którego rola do końca nie jest znana. Trudno powiedzieć, czy był kucharzem, kamerdynerem, ordynansem czy adiutantem Kościuszki. Jedno jest pewne - mężczyźni byli wielkimi przyjaciółmi.

Polecamy

Obaj walczyli z Imperium Rosyjskim i Prusami w 1794 roku w trakcie tak zwanej insurekcji kościuszkowskiej. Powstanie, które początkowo odnosiło sukcesy, w końcu upadło podczas słynnej bitwie pod Maciejowicami, której Kościuszko został ranny i wzięty do niewoli. Po upadku zrywu Austria, Prusy i Rosja dokonały 1795 III rozbioru Polski.

Polecamy

"Scarborn" - kiedy premiera?

Na razie na temat produkcji wiadomo bardzo nie wiele. Nie zaplanowano jeszcze dokładnej daty rozpoczęcia zdjęć, ani nie obsadzono aktorów, którzy wcielą się w głównych bohaterów. Jedno jest jednak pewne. Aurum planuje ekspansję polskiej kinematografii na rynek amerykański. I historia o Tadeuszu Kościuszce ma szansę te plany spełnić. Obecnie Aurum pracuje nad nowym filmem Jana Komasy - "Słońca blask".

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.