"Tylko nie mów nikomu": ofiara księdza pedofila otrzyma odszkodowanie dzięki filmowi braci Sekielskich

09.10.2019 08:51
"Tylko nie mów nikomu": ofiara księdza pedofila otrzyma odszkodowanie dzięki filmowi braci Sekielskich Fot. Screen

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przyczynił się do wyroku sądu w sprawie księdza Srebrzyńskiego - pedofila, który wykorzystywał jednego z bohaterów dokumentu. 

Na początku 2019 roku odbyła się premiera wstrząsającego dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", opowiadający o ofiarach księży pedofilów i pokazujący jak instytucja Kościoła w Polsce tuszuje tego typu sprawy. Produkcja nie tylko pomogła naświetlić temat od lat zamiatany pod dywan, ukazać cierpienie ofiar zboczeńców, ale również przyniosła wymierne skutki. Jeden z bohaterów dokumentu dostanie odszkodowanie od oprawcy, parafii i diecezji.

"Tylko nie mów nikomu" - bezprecedensowy wyrok w sprawie księdza Srebrzyńskiego

W filmie Sekielskich widzowie mieli okazję nie tylko spotkać się z ofiarami pedofilów, ale również zobaczyć ich konfrontacje ze zboczeńcami w sutannach po latach. Jednym z bohaterów filmu był Marek Mielewczyk. Mężczyzna ze szczegółami opowiedział o działaniach księdza Srebrzyńskiego oraz opowiedział poruszającą historię reperkusji molestowania w dorosłym życiu. Okazuje się, że Mielewczyk po latach dostanie odszkodowanie ze strony pedofila i Kościoła Katolickiego. Poinformował o tym sam Tomasz Sekielski za pośrednictwem swojego Facebooka.

Jak widać, sąd wziął pod uwagę jako dowód w sprawie film "Tylko nie mów nikomu", co oznacza, że pozostali bohaterowie filmu mają szansę na podobne zadośćuczynienie co Mielewczyk. Ta sytuacja pokazuje, że film jako medium, a szczególnie dokument, rzeczywiście może zmienić oblicze świata. Biorąc pod uwagę, że Sekielscy planują dwie kontynuacje "Tylko nie mów nikomu", całkiem możliwe, że w przyszłości usłyszymy o kolejnych podobnych wyrokach.

Przeczytaj także

"Zabawa w chowanego" - kiedy premiera kontynuacji dokumentu Sekielskich?

Początkowo film "Zabawa w chowanego" miał zadebiutować w listopadzie 2019 roku. Na razie data premiery jest niepewna ze względu na stan zdrowia Tomasza Sekielskiego. Dziennikarz przeszedł niedawno operację zmniejszania żołądka. Z tego powodu produkcja może zostać pokazana światu dopiero w styczniu 2020 roku. Film podobnie jak "Tylko nie mów nikomu" trafi w całości za darmo na YouTube. Obecnie wyświetlono go prawie 23 miliony razy.

Bracia Sekielscy pracują obecnie nad trzecim dokumentem o pedofilii w Kościele Katolickim. Tym razem chcą sięgnąć o wiele dalej i poruszyć również wątek Jana Pawła II. Na razie trwa zbiórka pieniędzy na film za pośrednictwem portalu Patronite.  Jednocześnie powstaje dokument o nieco innej tematyce - aferze SKOK-ów.

Przeczytaj także

Zobacz też: Artyści i dziennikarze reagują na film "Tylko nie mów nikomu". Jeden z muzyków przyznał, że padł ofiarą księdza

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.