09.10.2019 08:51

"Tylko nie mów nikomu": ofiara księdza pedofila otrzyma odszkodowanie dzięki filmowi braci Sekielskich

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przyczynił się do wyroku sądu w sprawie księdza Srebrzyńskiego - pedofila, który wykorzystywał jednego z bohaterów dokumentu. 

"Tylko nie mów nikomu": ofiara księdza pedofila otrzyma odszkodowanie dzięki filmowi braci Sekielskich

Na początku 2019 roku odbyła się premiera wstrząsającego dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", opowiadający o ofiarach księży pedofilów i pokazujący jak instytucja Kościoła w Polsce tuszuje tego typu sprawy. Produkcja nie tylko pomogła naświetlić temat od lat zamiatany pod dywan, ukazać cierpienie ofiar zboczeńców, ale również przyniosła wymierne skutki. Jeden z bohaterów dokumentu dostanie odszkodowanie od oprawcy, parafii i diecezji.

"Tylko nie mów nikomu" - bezprecedensowy wyrok w sprawie księdza Srebrzyńskiego

W filmie Sekielskich widzowie mieli okazję nie tylko spotkać się z ofiarami pedofilów, ale również zobaczyć ich konfrontacje ze zboczeńcami w sutannach po latach. Jednym z bohaterów filmu był Marek Mielewczyk. Mężczyzna ze szczegółami opowiedział o działaniach księdza Srebrzyńskiego oraz opowiedział poruszającą historię reperkusji molestowania w dorosłym życiu. Okazuje się, że Mielewczyk po latach dostanie odszkodowanie ze strony pedofila i Kościoła Katolickiego. Poinformował o tym sam Tomasz Sekielski za pośrednictwem swojego Facebooka.

Jak widać, sąd wziął pod uwagę jako dowód w sprawie film "Tylko nie mów nikomu", co oznacza, że pozostali bohaterowie filmu mają szansę na podobne zadośćuczynienie co Mielewczyk. Ta sytuacja pokazuje, że film jako medium, a szczególnie dokument, rzeczywiście może zmienić oblicze świata. Biorąc pod uwagę, że Sekielscy planują dwie kontynuacje "Tylko nie mów nikomu", całkiem możliwe, że w przyszłości usłyszymy o kolejnych podobnych wyrokach.

Tylko nie mów nikomu
Tylko nie mów nikomu
Przeczytaj także Bracia Sekielscy zapowiadają nowy film o pedofilii w Kościele. Czy pobije sukces "Tylko nie mów nikomu"?

"Zabawa w chowanego" - kiedy premiera kontynuacji dokumentu Sekielskich?

Początkowo film "Zabawa w chowanego" miał zadebiutować w listopadzie 2019 roku. Na razie data premiery jest niepewna ze względu na stan zdrowia Tomasza Sekielskiego. Dziennikarz przeszedł niedawno operację zmniejszania żołądka. Z tego powodu produkcja może zostać pokazana światu dopiero w styczniu 2020 roku. Film podobnie jak "Tylko nie mów nikomu" trafi w całości za darmo na YouTube. Obecnie wyświetlono go prawie 23 miliony razy.

Bracia Sekielscy pracują obecnie nad trzecim dokumentem o pedofilii w Kościele Katolickim. Tym razem chcą sięgnąć o wiele dalej i poruszyć również wątek Jana Pawła II. Na razie trwa zbiórka pieniędzy na film za pośrednictwem portalu Patronite.  Jednocześnie powstaje dokument o nieco innej tematyce - aferze SKOK-ów.

"Tylko nie mów nikomu" - ile wyświetleń zdobył film o pedofilii w ciągu tygodnia od premiery?
"Tylko nie mów nikomu" - ile wyświetleń zdobył film o pedofilii w ciągu tygodnia od premiery?
Przeczytaj także "Tylko nie mów nikomu" - ile wyświetleń zdobył film o pedofilii w ciągu tygodnia od premiery?

Zobacz też: Artyści i dziennikarze reagują na film "Tylko nie mów nikomu". Jeden z muzyków przyznał, że padł ofiarą księdza

Tagi: News Dokument polskie filmy