"Tylko nie mów nikomu" - zagraniczne media skomentowały film o pedofilii

15.05.2019 11:13
"Tylko nie mów nikomu" - zagraniczne media skomentowały film o pedofilii Fot. kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"

W sobotę 11 maja 2019 roku zadebiutował film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" przygotowany przez braci Sekielskich, który opowiada o pedofilii w polskim kościele. Dzieło skomentowali dziennikarze z zagranicznych mediów.

Na łamach "The New York Timesa", niemieckiego "Die Zeit", czy brytyjskiego "Daily Maila" pojawiły się opinie dotyczące nowego filmu braci Sekielskich, który opowiada o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W Polsce "Tylko nie mów nikomu" spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - dzieło Sekielskich doczekało się ponad 14,5 miliona wyświetleń w ciągu niecałego tygodnia od premiery (dane aktualne na 15 maja 2019 roku). 

Tylko nie mów nikomu - co zagraniczne media sądzą o filmie?

"The New York Times" i "Daily Mail" opublikowały depeszę przygotowaną przez agencję prasową Associated Press, która brzmiała:

Dokument ujawniający przypadki wykorzystywania seksualnego przez księży wstrząsnął Polską, która ma jedno z najbardziej katolickich społeczeństw Europy. Zmusił on kościelnych hierarchów do przeprosin oraz spowodował, że nawet jeden ksiądz opuścił stan kapłański.

Natomiast agencja Reuters zaznaczyła ważność społeczną filmu "Tylko nie mów nikomu":

Film ten rozpalił na nowo dyskusję o tym, jak Kościół katolicki radzi sobie z takimi sprawami.

Dzieło Sekielskich zostało również skomentowane przez katolicki portal Crux, który skomplementował reżysera i scenarzystę dokumentu:

Reżyser dokumentu, Tomasz Sekielski, przedstawia to, co rzadko pokazywane jest w mediach: ofiary konfrontujące się ze swoimi sprawcami. Rezultatem jest mocny portret nadużyć seksualnych polskiego kleru, podążający za wskazaniami papieża Franciszka: skupiać się na ofiarach - ich ranach i bólu.

O filmie "Tylko nie mów nikomu" możemy przeczytać również w niemieckich gazetach "Die Zeit", "Die Welt", "Berliner Zeitung", hiszpańskim magazynie "El Mundo", argentyńskim "La Nacion", szwajcarskim Swissinfo.ch, a także rumuńskich "Zailur de iaisi" i National.ro. 

Czy powstanie kontynuacja Tylko nie mów nikomu

Tomasz Sekielski potwierdził, że powstanie druga część dokumentu. Na razie nie wiemy, czy autor będzie szukał funduszy na kontynuację w ten sam sposób, co w przypadku "Tylko nie mów nikomu" - wszystko dlatego, że sam nie jest jeszcze pewny, jak będzie wyglądał film. Na razie dziennikarz pracuje nad dokumentem poświęconym o miliardowych aferach SKOKów - Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.