15.05.2019 11:13

"Tylko nie mów nikomu" - zagraniczne media skomentowały film o pedofilii

W sobotę 11 maja 2019 roku zadebiutował film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" przygotowany przez braci Sekielskich, który opowiada o pedofilii w polskim kościele. Dzieło skomentowali dziennikarze z zagranicznych mediów.

Tylko nie mów nikomu
foto: kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"

Na łamach "The New York Timesa", niemieckiego "Die Zeit", czy brytyjskiego "Daily Maila" pojawiły się opinie dotyczące nowego filmu braci Sekielskich, który opowiada o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W Polsce "Tylko nie mów nikomu" spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - dzieło Sekielskich doczekało się ponad 14,5 miliona wyświetleń w ciągu niecałego tygodnia od premiery (dane aktualne na 15 maja 2019 roku). 

Tylko nie mów nikomu - co zagraniczne media sądzą o filmie?

"The New York Times" i "Daily Mail" opublikowały depeszę przygotowaną przez agencję prasową Associated Press, która brzmiała:

"

Dokument ujawniający przypadki wykorzystywania seksualnego przez księży wstrząsnął Polską, która ma jedno z najbardziej katolickich społeczeństw Europy. Zmusił on kościelnych hierarchów do przeprosin oraz spowodował, że nawet jeden ksiądz opuścił stan kapłański. "

Natomiast agencja Reuters zaznaczyła ważność społeczną filmu "Tylko nie mów nikomu":

"

Film ten rozpalił na nowo dyskusję o tym, jak Kościół katolicki radzi sobie z takimi sprawami. "

Dzieło Sekielskich zostało również skomentowane przez katolicki portal Crux, który skomplementował reżysera i scenarzystę dokumentu:

"

Reżyser dokumentu, Tomasz Sekielski, przedstawia to, co rzadko pokazywane jest w mediach: ofiary konfrontujące się ze swoimi sprawcami. Rezultatem jest mocny portret nadużyć seksualnych polskiego kleru, podążający za wskazaniami papieża Franciszka: skupiać się na ofiarach - ich ranach i bólu. "

O filmie "Tylko nie mów nikomu" możemy przeczytać również w niemieckich gazetach "Die Zeit", "Die Welt", "Berliner Zeitung", hiszpańskim magazynie "El Mundo", argentyńskim "La Nacion", szwajcarskim Swissinfo.ch, a także rumuńskich "Zailur de iaisi" i National.ro. 

Czy powstanie kontynuacja Tylko nie mów nikomu

Tomasz Sekielski potwierdził, że powstanie druga część dokumentu. Na razie nie wiemy, czy autor będzie szukał funduszy na kontynuację w ten sam sposób, co w przypadku "Tylko nie mów nikomu" - wszystko dlatego, że sam nie jest jeszcze pewny, jak będzie wyglądał film. Na razie dziennikarz pracuje nad dokumentem poświęconym o miliardowych aferach SKOKów - Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

Tagi: News