03.07.2020 12:25

UFO nad USA, zniszczenie Białego Domu i panika na ulicach. Tak wyglądała nietypowa akcja promocyjna "Dnia niepodległości"

W 1996 roku Amerykanie zamarli, kiedy stacja Fox News podała informacje o ataku kosmitów na USA. Na szczęście okazało się, że to tylko fake news. Orson Welles byłby dumny.

Dzień Niepodległości
foto: United Archives/East News

Wielkimi krokami zbliża się 4 lipca, czyli amerykański Dzień Niepodległości. W historii kina nie ma chyba słynniejszego filmu nawiązującego do tego święta niż słynna produkcja science fiction "Dzień Niepodległości" z Willem Smithem i Jeffem Goldblumem w rolach głównych. Produkcja w reżyserii Rolanda Emmericha nie tylko była przełomem w swoim gatunku, ale również jednym z filmów, który pokusił się o nietypową promocję.

UFO nad USA - szokująca akcja promocyjna filmu "Dzień Niepodległości"

Jeśli myślicie, że pomysłowe kampanie promocyjne wychodzące poza sztywne ramy marketingu to symbol XXI wieku, to jesteście w dużym błędzie. Tego typu koncepcje rodziły się w głowach mistrzów rozrywki od dawna, czego przykładem może być niesamowita historia promocji "Dnia Niepodległości".

„Dzień Niepodległości: Odrodzenie” w telewizyjnym spocie
„Dzień Niepodległości: Odrodzenie” w telewizyjnym spocie
Przeczytaj także „Dzień Niepodległości: Odrodzenie” w telewizyjnym spocie

Słynna produkcja opowiada oczywiście o nalocie kosmitów na największe metropolie świata. Głównym celem ataku obcych są Stany Zjednoczone. Kapitan Steven Hiller i David Levinson muszą połączyć siły, by odeprzeć inwazję pozaziemskich przybyszów. Zanim jednak ta opowieść stała się klasyką kina science fiction, trzeba było rozpropagować film. Postanowiono więc zaprząc do pomocy czwartą władzę, czyli media.

kraty więzienne
kraty więzienne
Przeczytaj także Więzienie za udostępnienie fake newsa na Facebooku. 40-latek napisał, żeby gromadzić zapasy, bo przez koronawirusa zamkną sklepy

Studio 20th Century Fox postanowiło zainwestować w superprodukcję, kupując nadzwyczaj drogą reklamę na Super Bowl oraz wchodząc we współpracę z firmą Apple. Jednak o sukcesie "Dnia Niepodległości" zadecydowała inna decyzja - pomoc ze strony dziennikarzy Fox News. Postanowiono więc sfabrykować wiarygodny fake news, na długo, zanim ten termin stał się modny.

Monty Python i Święty Graal
Monty Python i Święty Graal
Przeczytaj także Telewizja wykorzystała cytat z Monty Pythona. Redaktorka myślała, że powołuje się na relację dziennikarską

Spot Super Bowl i reklamy Apple z Jeffem Goldblumem sprawiły, że o nowej produkcji zrobiło się głośno, jednak zwieńczeniem planu marketingowców było stworzenie specjalnego materiału, który wyemitowano w telewizji Fox News, jak gdyby był specjalnym wydaniem serwisu informacyjnego. 30-minutowe nagranie prezentowało widzom obrazy jak z najgorszych koszmarów. Dziennikarze informowali, że kosmici przejmują powoli kontrolę nad całą planetą, a Biały Dom został zniszczony w wyniku ataku obcych.

Sfabrykowany materiał został zrealizowany niezwykle realistycznie, więc osoby, które nie domyśliły się, o co chodzi, uwierzyły, że rzeczywiście trwa inwazja obcych. Oczywiście pod koniec emisji poinformowano, że to jedynie promocja filmu, wielu widzów przeraziło się nie na żarty. Oczywiście pomysł nie był nowy. W 1938 roku Orson Welles stworzył słuchowisko "Wojna światów", które również zostało przedstawione w formie faktoidu. Wielu słuchaczy naprawdę uwierzyło, że Ziemię atakują obce istoty.

Zobacz, jak kosmici atakują Twój dom
Zobacz, jak kosmici atakują Twój dom
Przeczytaj także Zobacz, jak kosmici atakują Twój dom

Wykorzystanie fake newsa opłaciło się twórcom "Dnia Niepodległości". Produkcja zarobiła niemal miliard dolarów i stała się najlepiej zarabiającym filmem 1996 roku, pokonując takie tytuły, jak "Twister" oraz "Mission: Impossible". Przez rok była też drugim najlepiej zarabiającym filmem wszech czasów. Pokonał ją "Zaginiony świat: Jurassic Park".

Foto: materiały prasowe Marvel Studios/ Disney
Foto: materiały prasowe Marvel Studios/ Disney
Przeczytaj także Oto 25 najbardziej dochodowych filmów 2019 roku. Kto znalazł się na podium?

Wierzycie w UFO?

Zobacz też: Will Smith i Jeff Goldblum niszczą Gwiazdę Śmierci w mashupie „Star Wars” i „Dnia Niepodległości”

Tagi: UFO Film Dzień Niepodległości