26.04.2018 13:00

Undertaker zostanie bohaterem komiksu. Powieść graficzna przedstawi karierę wrestlera

Undertaker to jeden z najsłynniejszych wreslerów na świecie. Niebawem poznamy kulisy jego zapaśniczej kariery w powieści graficznej „WWE: Undertaker”. 

Unddertaker
foto: WWE/YouTube

Wrestling może nie jest najpopularniejszą formą rozrywki w naszym kraju, ale istnieje wielu miłośników tego sportu. Każdy kto pamięta lata 90., na pewno przynajmniej raz oglądał reżyserowane zapasy, który były novum w rzeczywistości, która rodziła się po upadku komunizmu w Polsce. To właśnie w tym okresie Mark William Calaway znany lepiej jako Undertaker rozpoczynał swoją karierę w federacji WWE. Chociaż od podpisaniu umowy z tą organizacją minęło już prawie 30 lat, nadal jest aktywny zawodowo i kopie tyłki kolejnemu pokoleniu wrestlerów. Nic dziwnego, że nie niebawem ukaże się komiksowa biografia tego zawodnika. 

„WWE: Undertaker” - o czym jest komiks?

Federacja WWE weszła we współpracę z BOOM! Studios i wspólnymi siłami wydają powieść graficzną poświęconą jednemu z najsłynniejszych wrestlerów świata. Wrestling to jeden ze stałych elementów amerykańskiej kultury masowej, podobnie zresztą jak komiks. Nic dziwnego, że do biografii Undertakera wybrano właśnie ten środek przekazu. Powieść graficzna o zapaśniku opowie o sekretach wrestlera. Dzięki niej zajrzymy za kulisy widowisk, jakimi są walki zapaśników oraz przyjrzymy się kolejnym kamieniom milowym w karierze Undertakera. Jest co pokazywać, bo Undertaker walczy na ringu już prawie 25 lat. 

WWE: Undertaker

Scenarzystą komiksu „WWE: Undertaker” został Chad Dundas - pisarz, dziennikarz sportowy i znawca sportów walki. Oprawą wizualną zajął się natomiast Rodrigo Lorenzo, który w swoim dorobku ma pracę dla największych wydawnictw komiksowych - DC i Marvela. Za okładkę odpowiedzialny jest Oliver Barrett. Na stronie Boom! Studios pojawiły się wypowiedzi Dundasa i Lorenzo, którzy skomentowali pracę nad „WWE: Undertaker”. Autor scenariusza przyznał, że od lat podziwia Undertakera. 

"

Miałem 12 lat, kiedy w 1990 roku Undertaker zadebiutował w WWE i od tego momentu postrzegałem go jako swojego człowieka. Odpowiedziałem natychmiast, nie tylko z powodu jego wspaniałych cech fizycznych, ale z powodu rozwoju tej postaci i narracji, która stworzyła z niego unikat w krajobrazie zawodników WWE.  "

Co do przedsięwzięcia przyciągnęło rysownika? 

"

Jestem szczęśliwy, że zostałem wybrany do narysowania tej historii z wielu powodów. Od małego Undertaker był moją ulubioną gwiazdą WWE i to dla mnie zaszczyt, że Boom! Studios i WWE zdecydowały się zaangażować mnie do zilustrowania legendy Undertakera w ich pierwszej oryginalnej powieści graficznej.  "

Powieść graficzną skomentował również Eric Harburn z Boom! Studios, który sprawował pieczę nad projektem.

"

Był tylko jeden wielki powrót w historii WWE, więc kiedy rozważaliśmy, czyją historię opowiedzieć w pierwszej oryginalnej powieści graficznej WWE, pojawiła się tylko jedna odpowiedź: Undertaker. Współpracując blisko z naszymi partnerami w WWE, mogliśmy spojrzeć głębiej na historię Undertakera i ukazać nieopowiedziane wcześniej szczegóły jego trwającej kilka dekad kariery.  "

Undertaker - kim jest?

Calaway rozpoczął karierę wrestlera w 1984 roku. Przełom nastąpił w 1990, kiedy podpisał kontrakt z WWE. Od tamtej pory, mimo 53 lat na karku z drobnymi przerwami kontynuuje walkę dla tej federacji. W trakcie wieloletnich zmagań na ringu starł się z innymi słynnymi wrestlerami. Jest czterokrotnym zdobywcą WWF/WWE Championship i trzykrotnym posiadaczem World Heavyweight Championship. Przez wiele lat był tak zwanym heelem, czyli zapaśnikiem grającym rolę czarnego charakteru. Słynie ze swojego ringowego emploi - nieumarłej istoty, posługującej się motywami z horrorów. Jego długi czarny skórzany płaszcz, kapelusz z szerokim rondem i mroczna muzyka podczas wejść to cechy charakterystyczne Undertakera. Na początku nowego millenium zmienił image i stylizował się na harleyowca, ale w 2004 roku powrócił do demonicznego wyglądu.

Sformułowanie powieść graficzna może brzmi górnolotnie w odniesieniu do wrestlera, ale ani twórcy, ani odbiorcy nie spodziewają się dzieła pokroju „Maus”. W tym wypadku chodzi o to, że „WWE: Undertaker” nie będzie serią komiksów, tylko dłuższą opowieścią w zamkniętej formie. Ze słów osób odpowiedzialnych za komiks wynika, że wkrótce ukażą się kolejne komisy poświęcone zawodnikom WWE. 

Premiera „WWE: Undertaker” została zapowiedziana na październik 2018 roku. Będzie do nabycia w sklepie internetowym BOOM! Studios, księgarniach i sklepach z komiksami. W cyfrowej formie trafi na comiXology, iBooks, Google Play, oraz do aplikacji BOOM! Studios.

Przeczytasz komiks o Undertakerze?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Komiks