13.08.2019 11:44

"Upiorne opowieści po zmroku": jak powstały przerażające potwory z horroru? [WIDEO]

Do kin trafił horror "Upiorne opowieści po zmroku". Większość potworów to zasługa mistrzów tradycyjnych efektów specjalnych. Jak powstały potwory z filmu?

Upiorne opowieści po zmroku
foto: INSIDER/YouTube

Najnowszy film grozy André Øvredala był nie lada wyzwaniem, ponieważ "Upiorne opowieści po zmroku" to w oryginale seria koszmarnych książek, których stałym elementem są niepokojące ilustracje autorstwa Stephena Gammella. Za produkcję filmu odpowiadał jednak Guillermo del Toro, który słynie z filmów pełnych pięknych zdjęć. Z tego powodu zdecydowano się na tradycyjne efekty specjalne. Jak powołano do życia trójwymiarowe wersje stworów z "Upiornych opowieści po zmroku"?

"Upiorne opowieści po zmroku" - jak powstawały efekty specjalne?

Fabuła najnowszej produkcji Øvredala łączy ze sobą kilka historii, które pojawiły się w antologii napisanej przez Alvina Schwartza. Okazuje się, że mimo popularnych ostatnimi czasy komputerowo generowanych efektów specjalnych, twórcy "Upiorne opowieści po zmroku" zdecydowali się sięgnąć po pomoc mistrzów tradycyjnych rozwiązań. Z tego powodu horror jest pełen praktycznych efektów specjalnych. Za ich pomocą ożyły nie tylko strach na wróble imieniem Harold, martwa kobieta, szukająca brakującego palca u nogi, ale również pokręcony Jangly Man!

Foto: kadr ze zwiastuna filmu "Upiorne opowieści po zmroku"
Foto: kadr ze zwiastuna filmu "Upiorne opowieści po zmroku"
Przeczytaj także "Upiorne opowieści po zmroku" - oficjalny zwiastun horroru produkcji Guillermo del Toro

Kulisy powstawania stworów zaprezentowano w trwającym prawie 8 minut wideo, które trafiło na kanał YouTube portalu Insider.

W Jangly Mana wcielił się Troy "Twisty" James, który miał na sobie specjalnie zaprojektowany kostium. Podobnie było w przypadku wcześniej wspomnianej kobiety z historii "Duży palec u nogi". Nieumarłą postać zagrał Javier Botet. Aktor zniknął jednak całkowicie za sylikonowym strojem i toną charakteryzacji.

Za efekty specjalne w "Upiornych opowieściach po zmroku" odpowiadało studio Spectral Motion, które pracowało między innymi przy takich tytułach, jak "Stranger Things", "Hellboy", "Blade", "X-Men: Pierwsza klasa", "Fantastyczna czwórka" czy "Atak na dzielnicę".

Avengers: Endgame
Avengers: Endgame
Przeczytaj także "Avengers: Endgame" - sceny z filmu przed i po nałożeniu efektów specjalnych

Film "Upiorne opowieści po zmroku" trafił do polskich kin 9 sierpnia 2019 roku. W rolach głównych wystąpili Zoe Margaret Colletti, Austin Abrams, Natalie Ganzhorn, Gabriel Rush, Michael Garza oraz Austin Zajur.

Zobacz też: "Upiorne opowieści po zmroku", reż. André Øvredal [RECENZJA]

Tagi: News Guillermo del Toro Horror