18.12.2017 17:10

Utwory Metalliki znalazły się w najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej

Jedna z najbardziej uznanych polskich reżyserek postanowiła sięgnąć po twórczość legendy metalu.

Utwory Metalliki znalazły się w najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej
Foto: Michał Englert

Małgorzata Szumowska to jedna z najciekawszych i najczęściej nagradzanych polskich reżyserek i polskich filmowców w ogóle. Do jej najsłynniejszych filmów należą: „33 sceny z życia”, „Sponsoring”, „W imię…” i „Body/Ciało”. Tym ostatnim zachwyciła całą Europę, m.in. jurorów festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera. Wyróżniano ją w Locarno, w Gdyni i w Sundance. Była też trzykrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. Teraz ponownie zawalczy o Złotego Niedźwiedzia swoim najnowszym filmem „Twarz”, w którym wykorzystała utwory słynnego metalowego zespołu.

Nowy film Szumowskiej jest baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji bohater powraca w rodzinne strony, ale ludzie nie wiedzą, jak się do niego odnosić. Staje się dla nich nieznajomy. Obcy.

W ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się utwory z ostatniej płyty zespołu Metallica, „Hardwired… To Self-Destruct”. Można więc założyć, że piosenki takie jak „Hardwired” czy „Am I Savage?” będą odzwierciedlały przeżycia wewnętrzne głównego bohatera.

W jego rolę wcieli się Mateusz Kościukiewicz, znany z filmów „Amok”, „W imię” i „Wszystko, co kocham”. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Agnieszkę Podsiadlik („Baby Bump”) i Małgorzatę Gorol, która po raz pierwszy wystąpi dużym ekranie. Scenariusz, jak zwykle, napisała sama Szumowska, zaś za zdjęcia i montaż odpowiedzialni są jej stali współpracownicy – Michał Englert i Jacek Drosio. Światowa premiera „Twarzy” odbędzie się podczas 68. Berlinale w lutym 2018 roku. Natomiast na ekrany kin film trafi 6 kwietnia 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News polskie filmy Małgorzata Szumowska Twarz