Voldemort jest rasistą? Nowy zwiastun „Fantastycznych zwierząt 2” pod ostrzałem krytyki

Sergiusz Kurczuk
27.09.2018 11:28
Voldemort jest rasistą? Nowy zwiastun „Fantastycznych zwierząt 2” pod ostrzałem krytyki Fot. kadry z filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Fani Harry'ego Pottera zarzucają twórcom filmu „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” rasistowskie przedstawienie postaci Nagini granej przez Claudię Kim. 

Pod koniec września 2018 roku zadebiutował trzeci zwiastun filmu „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”. Pojawiło się w nim sporo informacji na temat magicznego świata i fabuły spin-offa. Najwięcej emocji wśród fanów Harry'ego Pottera wzbudziła tajemnicza postać grana przez południowokoreańską aktorkę Caludię Kim. Okazało się, że trailer potwierdził domysły widzów, którzy widzieli w jej bohaterce Nagini. W książkach o młodym czarodzieju i filmach na ich podstawie Nagini była złowieszczym wężem Voldemorta. Spin-off serii „Harry Potter” dodał jednak nowe informacje na temat tej postaci. Nie wszystkim jednak przypadły do gustu. 

„Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” - rasizm w nowym filmie Warner Bros.?

Tuż po ujawnieniu, że Nagini była niegdyś człowiekiem, na stronie dla miłośników Harry'ego Pottera Pottermore, pojawiła się informacja na temat tej bohaterki. Kobieta jest maledictusem - czarodziejką dotkniętą straszną klątwą przechodzącą z matki na córkę. Przekleństwo objawia się stałym przeistoczeniem dotkniętej nim osoby w dziką bestię. Widzowie „Fantastycznych zwierząt 2” poznają Nagini przed permanentną metamorfozą. 

Zastrzeżenia budzi jednak, że do tej roli wybrano azjatycką aktorkę. W końcu każdy fan twórczości J.K. Rowling i filmów na jej podstawie wie, że Nagini zmieni się w końcu zwierzę należące do Lorda Voldemorta - jego wierną służącą, która stanie się również jednym z horkuksów. Niektórzy fani dostrzegają w wyborze Kim do roli Nagini rasizm twórców. Głownym argumentem jest fakt, że Kim jest jedną z nielicznych azjatyckich aktorek biorących udział w sequelu „Fantastycznych zwierząt” i akurat dostała rolę zwierzęcia-niewolnicy. 

Do krytyki castingu najnowszego filmu Warner Bros. włączyła się pisarka Ellen Oh, która opisała problem na swoim Twitterze. 

Nie ma nic złego w tworzeniu problematycznych zagadnień. Śmiało mogę powiedzieć, że seria o Harrym Potterze skłoniła mnie do zostania autorką książek dla dzieci. Ale warto też rozmawiać o tych problemach. A to uważam za problem. Uważam, że problemem jest, kiedy biali ludzie chcą dywersyfikować postacie, ale nie pytają, jak to robić przedstawicieli osób o innych kolorach skóry. Nie ma żadnego uzasadnienia zrobieniem z Nagini Azjatki, która później stanie się zwierzątkiem białego mężczyzny. Więc powiem to od razu: to jest, k***a rasistowskie.

To nie jedyna medialna osoba, której nie spodobało się wybranie Kim do roli Nagini. Pisarka Gavia Baker-Whitelaw również skrytykowała casting do filmu. Natomiast ilustratorka Hyein Jeon wyraża zdziwienie, że w świecie Harry'ego Pottera drugą azjatycką postacią obok Cho Chang, będzie Nagini. Warto przy tym wspomnieć, że imię i nazwisko niedoszłej miłości Harry'ego zostało stworzone na podstawie stereotypów. Rowling, tworząc personalia jednej ze swoich bohaterek, po prostu połączyła dwa popularne chińskie nazwiska. 

Sama aktorka nie wydaje się być urażona rolą w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”. Udzieliła wywiadu Entertainment Weekly, zachwalając swoją postać. Z ekscytacją zdradziła  na Twitterze, że zagrała Nagini. 

„Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” - kiedy premiera?

To nie jedyna afera związana z sequelem spin-offa „Harry'ego Pottera”. Wcześniej bojkotowano film z powodu udziału Johnny'ego Deppa, który wciela się tytułowego złoczyńcę. Chodzi o głośną sprawę rozwodową z Amber Heard, która oskarżyła aktora o przemoc fizyczną i psychiczną. Film trafi do kin 16 listopada 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.