W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpią aktorzy z „The Crown” oraz „Wojny i pokoju”

Sergiusz Kurczuk
15.02.2018 15:37
W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpią aktorzy z „The Crown” oraz „Wojny i pokoju” Fot. Simon Annand / Splash News/East News, Mateusz Jagielski/East News, Dave Longendyke / ZUMA Press / Splash News/East News

„Gareth Jones” to najnowszy film Agnieszki Holland. Do obsady produkcji dołączyli James Norton i Vanessa Kirby. 

Trwają pracę nad kolejnym tytułem w reżyserii Agnieszki Holland. Reżyserka stworzy film zatytułowany „Gareth Jones”, który zostanie oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jak zwykle w przypadku polskiej twórczyni, pojawi się silny ładunek polityczny. Historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku i opowiada o dziennikarzu, który chce przeprowadzić wywiad z Józefem Stalinem.

„Gareth Jones” - James Norton i Vanessa Kirby w obsadzie filmu 

Jak informuje Variety, do obsady dołączyła dwójka popularnych zagranicznych aktorów. W dziennikarza wcieli się James Norton znany z takich seriali jak „McMafia” oraz „Wojna i pokój”. Aktor był brany pod uwagę jako nowy kandydat na Bonda. Zamiast biegać z gadżetami MI6 za złoczyńcami, wcieli się w ambitnego walijskiego dziennikarza, który wyruszy do Moskwy, by odbyć rozmowę z radzieckim dyktatorem. 

Tytułowy bohater po przyjeździe do Rosji pozna dziennikarkę New York Timesa. Ada Brooks wprowadzi Jonesa w rosyjskie realia lat 30. i pomoże mu w walce z antyludzkim systemem i propagandą. Jako Brooks wystąpi Vanessa Kirby znana z roli Księżniczki Małgorzaty z obu sezonów netflikoswego hitu „The Crown”, opowiadającego o losach brytyjskiej rodziny królewskiej. Aktorzy powinni się sprawdzić w filmie Holland. W końcu oboje mają doświadczenie w produkcjach kostiumowych.

Reżyserka skomentowała swój najnowszy film w rozmowie z Variety.

Scenariusz łączy w bardzo artystyczny i oryginalny sposób kilka problemów XX wieku, które wydają się aktualne również dziś. Słynna powieść George'a Orwella „Folwark zwierzęcy” łączy wszystko do kupy: odkrywa mechanizmy totalitarnego zakłamania i grozy, które można zwalczyć jedynie poprzez opór wobec mistyfikacji i przemocy. 

Nikt nie chce rzucić światła na okropności stalinizmu, które obnażył Gareth. Dziś nie brak nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam Orwellów i Jonesów. Z tego powodu powinniśmy przywrócić ich do życia. 

Film będzie kręcony w Polsce, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia ruszają już 26 lutego 2018 roku. Scenarzystką „Garetha Jonesa” jest Andrea Serdaru-Barbul, która wraz z Klaudią Śmieją, Stanisławem Dziedzicem (Film Produkcja), Angusem Lamontem (Crab Apple Films) i Egorem Olesowem (Kinorob) zajmie się również produkcją. Film wspiera PiSF oraz bliźniaczy instytut z Ukrainy. Na razie nie podano daty premiery. Holland obecnie pracuje również nad pierwszym polskim oryginalnym serialem platformy Netflix.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.