25.11.2016 14:22

Walt Disney i jego fabryka kontrowersji

Przy okazji premiery filmu „Vaiana: Skarb oceanu” przedstawiamy Wam momenty w historii animacji studia Walta Disneya, które wzbudzały wśród odbiorców kontrowersje.

Walt Disney i jego fabryka kontrowersji
foto: kadr z wideo; materiały prasowe + Dzik Pejnta

Angielski tytuł wymienionej bajki to „Moana”. Tytuł już kilka miesięcy temu zdążył oburzyć widzów, gdyż Polinezyjczycy uznali, że ich nacja została pokazana przez twórców w krzywdzący sposób. Z kolei we Włoszech Disney musiał zmienić tytuł filmu, bo kojarzył się z tamtejszą gwiazdą porno. Podobne historie to nie nowość w animowanym świecie sygnowanym przez studio z Myszką Miki, która przez lata zdążyła być nie tylko symbolem rozrywki dla najmłodszych, ale też symbolem rasizmu czy seksizmu. 

Kaczor Donald był faszystą...

Z oczywistych względów w czasie działań na frontach II wojny światowej rozwijał się film propagandowy. Nie było wątpliwości co do tego, jak ważnym medium może być kino, stąd rozkwit kariery Leni Riefenstahl w III Rzeszy. Jednak siłę przekazu X Muzy widział także Franklin Roosevelt oraz Walt Disney i Warner Bros.

Tak powstała nagrodzona Oscarem animacja z 1942 roku, „Twarz Führera” z Kaczorem Donaldem na pierwszym planie. Dziś zobaczenie odzianego zwykle w niebieski kubraczek bohatera, który zamienił go na mundur ze swastyką może budzić kontrowersje, ale wówczas był to animowany cios wymierzony w Adolfa Hitlera.

Bajka pokazywała jak okrutny jest świat III Rzeszy, gdzie pracuje się 48 godzin na dobę mając na karku ostrza bagnetów, a przy śniadaniu obowiązkowo trzeba poczytać „Mein Kampf”. Animacja miała tez udowodnić społeczeństwu słuszność zaangażowania Stanów Zjednoczonych w trwająca wojnę. Średnio 2/3 obywateli Ameryki odwiedzało wówczas sale kinowe przynajmniej raz na tydzień, zatem krótkometrażowy film miał szanse dotrzeć do całego ogromu odbiorców.

Nie każdy jednak kupił tę koncepcję i ze współpracy ze studiem zrezygnował rysownik Carl Barks. Bohaterami filmów propagandowych byli również inni bohaterowie Disneya:

Po podobne środki sięgało także Warner Bros., m.in. w „The Ducktators”, gdzie sparodiowano Hitlera, Mussoliniego i cesarza Hirohito):

Robert Skowronski