"Wąż z Alabamy": Pastor, który chciał zabić swoją żonę grzechotnikiem

18.02.2021 15:38
Wąż z Alabamy Fot. Shutterstock

Glenn Summerford był zielonoświątowym pastorem, który w 1991 roku usiłował zamordować swoją żonę przy pomocy grzechotnika. Twierdził, że to kara za cudzołóstwo, jednak prawda okazała się jeszcze ohydniejsza. Na zlecenie HBO powstał dokument "Wąż z Alabamy".

"Wąż z Alabamy" przedstawia wydarzenia z 4 października 1991 roku, kiedy w małym miasteczku na Alabamie omal nie doszło do okrutnej zbrodni. Chciał ją popełnić Glenn Summerford - tamtejszy pastor, człowiek wiary cieszący się powszechnym szacunkiem lokalnej społeczności. Mężczyzna został oskarżony o próbę zamordowania własnej żony przy pomocy grzechotnika. Zwierzę, które jego zdaniem dzierży władzę Szatana, miało pomóc mu pozbyć się partnerki.

Polecamy

Glenn Summerford - pastor, który usiłował zabić żonę

Film dokumentalny HBO przedstawia Glenna Summerforda jako pobożnego pastora i poskramiacza węży, który miał wierzyć w ich szatańską moc.

Zobacz także

W niektórych zborach zielonoświątkowców poskramianie węży jako stały element religijnych rytuałów pojawiło się już na początku XX wieku. I choć większość kościołów zielonoświątkowych dystansuje się od takich praktyk i uważa je za herezje, nadal istnieją miejsca, gdzie pastorzy poskramiają węże podczas nabożeństwa. Nawet pomimo prawnego zakazu w stanach Alabama, Kentucky i Tennessee.

Do grupy tej należał Glenn Summerford, który postanowił użyć mocy węża do zamordowania własnej żony. Twierdził, że kobieta zdradziła go i w ramach kary miała być ukąszona przez grzechotnika. Jak zeznała podczas sprawy sądowej:

Brał rurkę i uderzał nią bardzo mocno w klatkę, by rozwścieczyć węże. Potem łapał mnie za włosy i mówił, że jeśli nie włożę ręki do klatki, wepchnie tam moją głowę.

Darlene na szczęście udało się uciec przed oprawcą, którego - jak również zeznała - nigdy nie zdradziła. Wyjaśniła, że powód jej męki był o wiele bardziej prozaiczny niż boska kara za grzech cudzołóstwa. Pastor pragnął ożenić się z inną kobietą, wzorem Henryka VIII uznał więc, że najłatwiejszym sposobem, by to sobie umożliwić, będzie uśmiercenie obecnej małżonki.

Polecamy

Mężczyzna został skazany za usiłowanie zabójstwa. W czasie procesu członkowie jego zboru protestowali, twierdząc, że wąż zaatakował żonę pastora ze słusznych powodów, a sam duchowny jest niewinny. W 2003 roku Glenn Summerford próbował zbiec z więzienia, jednak został schwytany już po 45 minutach i ponownie osadzony za kratkami. Obecnie odsiaduje wyrok 99 lat pozbawienia wolności.

"Wąż z Alabamy" - dokument HBO o Glennie Summerfordzie

Reżyserem dokumentu "Wąż z Alabamy" jest Theo Love ("Legenda o kokainowej wyspie). Twórca przedstawia przypadek Glenna Summerforda jako jeden z przykładów kultury, wierzeń i folkloru zielonoświątkowych poskramiaczy węży, które przybliża miejscowy historyk i folklorysta, dr Thomas Burton. Podobne sprawy mają miejsce w Południowych Appalachach od dziesięcioleci.

 Film "Wąż z Alabamy" jest dostępny na HBO GO od 10 grudnia 2020 roku.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.