Widzieliście już "Drakulę" na Netflix? Oto filmy o hrabim Drakuli, które NAPRAWDĘ warto obejrzeć

14.01.2020 12:29
Widzieliście już "Drakulę" na Netflix? Oto filmy o hrabim Drakuli, które NAPRAWDĘ warto obejrzeć Fot. materiały prasowe Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)

Serial BBC, traktujący o najsłynniejszym wampirze w dziejach, cieszy się ostatnio sporą popularnością. My proponujemy jednak tytuły, które naprawdę są warte waszego czasu.

Świetna kampania reklamowa, genialny materiał źródłowy, odpowiedni aktor w tytułowej roli oraz dostępność na Netflix. Wydawać by się mogło, że "Drakula" od BBC skazany jest na sukces. I choć serialowi nie można odmówić popularności, jego jakość pozostawia niestety wiele do życzenia. Dlatego też, dla osób zainteresowanych osobą najsłynniejszego krwiopijcy w dziejach popkultury, proponujemy tytuły warte waszego czasu i energii.

Top 5 - najlepsze filmy o Drakuli, jakie powstały

Hrabia Drakula po raz pierwszy pojawił się w powieści Brama Stokera z 1897 roku i od tamtej pory stanowi źródło powszechnej i niewyczerpanej inspiracji. Na przestrzeni lat pojawiły się rozmaite adaptacje, przedstawiające rzeczonego wampira w różnych wariantach. Które z nich są najlepsze? Poniżej znajdziecie pięć filmów o Drakuli, które koniecznie musicie obejrzeć.

5. "Horror Draculi" (1958), reż. Terence Fisher

W tej wersji rolę hrabiego Drakuli odgrywa Christopher Lee, zaś w doktora Van Helsinga wciela się fenomenalny Peter Cushing. W filmie Terence'a Fishera obserwujemy jak Jonathan Harker atakuje hrabiego w jego zamku, a ten ucieka i poprzysięga zemstę. Na scenę wkracza wówczas legendarny Van Helsing.

Foto: kadr z filmu "Horror Draculi"/ Hammer Film Productions Fot. Foto: kadr z filmu "Horror Draculi"/ Hammer Film Productions

4. "Nosferatu wampir" (1979), reż. Werner Herzog

Obraz Wernera Herzoga to remake słynnego dzieła z 1922 roku, o którym za moment. Słynny wampir przedstawiony zostaje tutaj jako zdeformowany potwór, nie zaś urzekająco przystojny mężczyzna, jak to ma zazwyczaj miejsce. Film posiada przede wszystkim niesamowity gotyki klimat i ciekawie ukazuje tytułowego wampira.

Foto: materiały prasowe  Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) Fot. Foto: materiały prasowe Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)

3. "Dracula" (1931), reż. Tod Browning, Karl Freund

Bela Lugosi w roli Drakuli to jedna z najbardziej ikonicznych interpretacji tej postaci. To właśnie z jego wyglądu i maniery, następne pokolenia czerpały pełnymi garściami.

Foto: materiały prasowe  Universal Pictures Fot. Foto: materiały prasowe Universal Pictures
Przeczytaj także

2. "Dracula" (1992), reż. Francis Ford Coppola

Jedna z najpopularniejszych adaptacji historii hrabiego Drakuli. W tytułową rolę brawurowo wciela się tu Gary Oldman, zaś w Val Helsinga - Anthony Hopkins. Poznajemy tu historię Vlada Drakuli na przestrzeni wieków - od kiedy w XV wieku stracił ukochaną, po wiek XIX, gdy dostrzegł ją w narzeczonej prawnika Jonathana Harkera.

Foto: materiały prasowe  American Zoetrope, Columbia Pictures, Osiris Films Fot. Foto: materiały prasowe American Zoetrope, Columbia Pictures, Osiris Films

1. "Nosferatu - symfonia grozy" (1922) reż, F.W. Murnau

Kultowy już tytuł, w którym - z uwagi na prawa autorskie - bohaterów poznajemy pod zmienionymi nazwiskami. Historia hrabiego Orloka to nie tylko jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu, ale przed wszystkim jeden z pierwszych filmów grozy w historii kinematografii.

Foto: materiały prasowe Enrico Dieckmann Albin Grau Fot. Foto: materiały prasowe Enrico Dieckmann Albin Grau

Zobacz też: Top25 - Kultowe horrory, które powinien obejrzeć każdy fan kina grozy

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.