Wiedźmin Netfliksa będzie drugą „Grą o tron”?

Sergiusz Kurczuk
22.01.2018 10:37
Wiedźmin Netfliksa będzie drugą „Grą o tron”? Fot. kadr z filmu Wiedźmin

Czy serial platformy Netflix oparty na twórczości Andrzeja Sapkowskiego przejmie pałeczkę hitu HBO? Twórcy mają taką nadzieję. 

Na ten serial czeka cała masa fanów fantasy. I nie chodzi jedynie o polskich miłośników książek Andrzeja Sapkowskiego i serii gier od CD Projekt. Wiedźmin Geralt podbił cały świat, dzięki czemu platforma Netflix zainteresowała się stworzeniem serialu o tym bohaterze. Przyzwoitego miejmy nadzieję... Lauren S. Hissrich, która jest odpowiedzialna za serial, pochwaliła się ostatnio na Twitterze, że zakończyła pracę nad scenariuszem pilotażowego odcinka.

„Wiedźmin” jak „Gra o tron”?

Fani seriali fantasy mają nadzieję, że nadchodząca produkcja Netfliksa zastąpi wkrótce kończącą się niebawem „Grę o tron”. Oczywiście stacja HBO ogłosiła, że po premierze finałowego 8. sezonu opowieści o Westeros, pojawi się 5 spin-offów, które będą prawdopodobnie prequelami. Nie oszukujmy się jednak. Żaden serial dziejący się w tym samym świecie, co „Gra o tron”, nie przebije popularności oryginału. Nadzieja tkwi więc w „Wiedźminie” Netfliksa. Miłośnicy obu serii dostrzegli szereg podobieństw pomiędzy światem stworzonym przez Sapkowskiego i rzeczywistością powołaną do życia przez George'a R.R. Martina

Oczywiście najbardziej oczywistym podobieństwem jest fakt, że oba seriale bazują na popularnej wcześniej serii książek. Fabuła opowieści Sapkowskiego i sagi Martina skupia się wokół politycznych intryg, wpływających na losy świata przedstawionego i głównych bohaterów. Przyglądając się niuansom, również można dostrzec zbieżności. Przede wszystkim w obu historiach nie ma wyraźnego podziału na dobro i zło. Obaj autorzy skupiają się na odcieniach szarości powołanych przez nich brutalnych rzeczywistości. W obu przypadkach pojawia się również wiele scen przeznaczonych dla dorosłych odbiorców - nagość, seks oraz brutalna przemoc. Mimo że „Wiedźmin” oraz „Gra o tron” dzieją się w świecie, w którym pojawiają się stwory znane z legend, oba światy mają bardzo realistyczny charakter. Pisarze tworząc swoje dzieła, czerpali z wydarzeń z historii świata oraz mitologii swoich kręgów kulturowych.

 

Wiedźmin Fot. foto: materiały promocyjne

Niektórzy widzą następcę „Gry o tron” w powstającym serialu Amazona opartym na twórczości Tolkiena. Jednak uniwersum powołane do życia przez twórcę „Władcy Pierścieni” ma zupełnie inny, bardziej baśniowy klimat, któremu daleko do szorstkiej rzeczywistości prozy Sapkowskiego. 

Serial „Wiedźmin” - kiedy premiera?

Jest więc spora szansa, że fani „Gry o tron” bardzo szybko znajdą wypełnienie pustki, która pojawi się po zakończeniu serialu HBO. Wiele podobnych elementów z powodzeniem może przyciągnąć tych samych widzów. Czy tak się stanie? Dowiemy się już wkrótce. Netflix na razie nie podał daty premiery, ponieważ wciąż trwa szukanie obsady oraz tworzenie świata na podstawie prozy Sapkowskiego. Na pewno wiadomo jedynie, że przygód Geralta nie zobaczymy w 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.