Wielki sukces "Hejtera" Jana Komasy! Film zdobył nagrodę na Tribeca Film Festival

30.04.2020 08:26
Wielki sukces "Hejtera" Jana Komasy! Film zdobył nagrodę na Tribeca Film Festival Fot. materiały prasowe/ Jarosław Sosnowski

Gwiazda Jana Komasy nie gaśnie. Jego najnowszy film został właśnie doceniony na prestiżowym zagranicznym festiwalu filmowym.

"Sala samobójców: Hejter" to głośny film twórcy "Bożego Ciała", Jana Komasy. Film ukazał się w polskich kinach tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa i zdążył zachwycić zarówno widzów, jak i krytyków w całym kraju. Teraz podbija również Amerykę. Został bowiem nagrodzony na jednym z najbardziej prestiżowych festiwalu filmowych.

"Hejter" Jana Komasy z nagrodą na Tribeca Film Festival 

Tribeca Film Festival to prestiżowy nowojorski festiwal, przyznający nagrody od 2001 roku. Jego pomysłodawcami byli Robert De Niro, Jane Rosenthal i Craig Hatkoff, których głównym celem było podkreślanie, że kino to nie tylko hollywoodzkie superhity. Nagrody wędrują tutaj do filmów, które nie znalazły się w głównym nurcie amerykańskiego kina.

Zobacz też: "Sala samobójców. Hejter" - recenzja nowego filmu Jana Komasy 

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się z kilkunastodniowym opóźnieniem, a całość przeprowadzono online. "Sala samobójców: Hejter" startował w sekcji "International Narrative Competition", co możemy luźno przetłumaczyć jako "Międzynarodowy Konkurs Najlepszych Narracji". Jak podkreślił Polski Instytut Sztuki Filmowej, "Hejter" jest pierwszym polskim filmem, któremu udało się dostać do konkursu. I pierwszym, który go wygrał. Co więcej, reżyser zdradził w rozmowie z portalem RMF24, że werdykt był jednogłośny.

Ci ludzie przyznali "Hejterowi" jednogłośnie nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Na jednym z najważniejszych festiwali na świecie.

W jury zasiadali między innymi Danny Boyle (reżyser "Trainspotting"), aktorzy Demian Bichir i William Hurt oraz producentka Judith Godreche. Zachwytom nad dziełem Komasy nie było końca. William Hurt określił go mianem "inspirującego" i "moralnie potężnego", zaś Danny Boyle stwierdził, że "Tym, czym dla Coppoli byli Nixon i Watergate, gdy kręcił "Rozmowę", tym dla twórcy "Hejtera" są Facebook i fake newsy". 

"Sala samobójców: Hejter" dostępny jest online na platformie player.pl. 

Przeczytaj także
Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.