Wiemy, jaki film będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara

10.08.2020 14:33
Wiemy, jaki film będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara   Fot. . materiały prasowe Kino Świat/PISF

Komisja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ogłosiła właśnie, jaki film będzie ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” został oficjalnie wybrany kandydatem Polski do ubiegania się o nominację Oscarową w 2021 roku. O wyborze poinformowała właśnie specjalna komisja, pod przewodnictwem Jana A.P Kaczmarka.

Przeczytaj także

Film zdeklasował konkurencję

Komisja PISF wybrała film Szumowskiej i Englerta z listy, którą zaprezentowano kilka dni temu. O wystawienie do grona filmów, mogących ubiegać się o nominację, „Śniegu już nigdy nie będzie” konkurowało z takimi produkcjami, jak:

  • "Sala samobójców. Hejter", reż. Jan Komasa
  • "Sweat", reż. Magnus von Horn
  • "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", reż. Jan Holoubek
  • "Śniegu już nigdy nie będzie", reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
  • "Supernova", reż. Bartosz Kruhlik
  • "Klecha", reż. Jacek Gwizdała
  • "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński
Przeczytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie” – fabuła 

Wraz z ogłoszeniem polskiego kandydata do Oscara, otrzymaliśmy oficjalny opis fabuły obrazu. Prezentuje się on następująco:

„Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet.

Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich”.

Śniegu już nigdy nie będzie

„Śniegu już nigdy nie będzie” – obsada i ekipa

Pomysł na film powstał w głowie duetu artystycznego Małgorzata Szumowska – Michał Englert, którzy współpracują już od lat. Tym razem Englert jest nie tylko operatorem projektu, ale też współscenarzystą i współreżyserem filmu. Na ekranie zobaczymy zaś: Aleca Utgoffa oraz: Maję Ostaszewską, Agatę Kuleszę, Weronika Rosati, Katarzynę Figurę, Andrzeja Chyrę, Łukasza Simlata oraz Krzysztofa Czeczota.

Przeczytaj także

„Śniegu już nigdy nie będzie” – kiedy w kinach?

Film zakwalifikował się do Konkursu Głównego tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Tam też odbędzie się jego światowa premiera. Wiemy też, że film Szumowskiej i Englerta pokazywany będzie podczas amerykańskiego Telluride Film Festival. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie film trafi na ekrany polskich kin. Najprawdopodobniej najpierw będzie pokazywany przedpremierowo także na polskich festiwalach filmowych, a dopiero potem trafi do regularnej dystrybucji. Polskim dystrybutorem filmu jest firma Kino świat.

Czytaj także: Powstanie dokument o słynnym filmie Romana Polańskiego. Stworzy go Ben Affleck.

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.