22.09.2019 13:15

Wiemy, który film zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni

44. ceremonia wręczenia Złotych Lwów odbyła się w sobotę, 21 września 2019 roku w Gdyni. Wiemy, który film zdobył prestiżową nagrodę. 

Złote Lwy 2019
fot. shutterstock.com

Pierwsza edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych miała miejsce w 1974 roku w Gdańsku. Nagrody przyznawane są przez jury za najlepszy polski film, a statuetkę odbiera reżyser. Produkcje Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland rywalizowały o Złotego Lwa aż trzykrotnie - jest to rekord w w historii festiwalu. Który film zdobył nagrodę w 2019 roku? Cóż, werdykt był zaskakujący. 

Kto zdobył Złotego Lwa na 44. Festiwalu Filmowym w Gdyni?

Najwięcej nagród wręczono twórcy filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Produkcja została wyróżniona aż w sześciu kategoriach. Tuż za "Ikarem" uplasował się obraz Jana Komasy "Boże Ciało". Dzieło zostało zgłoszone jako kandydat do Oscara. Ku zdziwieniu wszystkich głośna produkcja jednak nie została nagrodzona Złotym Lwem. 

Oscary 2020
Oscary 2020
Przeczytaj także Znamy polskiego kandydata do Oscara 2020. Który film zawalczy o statuetkę?

Okazuje się, że nagrodę główną otrzymała Agnieszka Holland za film "Obywatel Jones". Film opowiada o młodym dziennikarzu, który zyskał sławę po przeprowadzeniu wywiadu z Adolfem Hitlerem. Kolejną pracą młodzieńca ma być rozmowa ze Stalinem na temat modernizacji Związku Radzieckiego. Agnieszka Holland odebrała statuetkę w towarzystwie producentów: Stanisława Dziedzica, Klaudii Śmieja-Rostworowskiej i Andrei Chalupy. 

Nagrodę specjalną podczas 44. ceremonii rozdania nagród otrzymał Łukasz Kośmicki za produkcję "Ukryta gra". Statuetka powędrowała do twórcy za propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego. 

Zobacz także: Czy Jarosław Kaczyński przeprosi Agnieszkę Holland? Tego chce Gildia Reżyserów Polskich 

Tagi: Agnieszka Holland