Wierni nie są zadowoleni z wpuszczenia Hellboya do katedry

Sergiusz Kurczuk
22.09.2017 13:15
Wierni nie są zadowoleni z wpuszczenia Hellboya do katedry Fot. kadr z filmu/Smarthistory. art, history, conversation/YouTube

W nowej „Hellboya” wersji główny bohater pojawi się w scenie w świątyni. Chociaż przełożeni duchownych z katedry Wells zgodzili się na zdjęcia, niektórzy wierni nie są zadowoleni z tej decyzji. 

Hellboy to dość kontrowersyjna postać. No bo jak nazwać demona, który postanowił wyzbyć się swojej złej natury, spiłował rogi i walczy z piekielnymi siłami? Do tego pokraczny wygląd ze słynną przerośniętą ręką na czele. Jednak bohater komiksów Mike'a Mignoli od lat cieszy się wielką popularnością. Nie bez powodu powstały do tej pory dwa filmy o jego przygodach w reżyserii Guillermo del Toro. Obecnie trwają prace nad rebootem „Hellboya”. Reżyserem odpowiedzialnym za produkcję został Neil Marshall, a w tytułową rolę wcieli się znany ze „Stranger Things” David Harbour. Pierwsze zdjęcie aktora w roli demona niedawno pojawiło się w sieci. 

W nowej wersji „Hellboya” pojawi się scena w kościele. Twórcy wybrali w tym celu katedrę Wells w angielskim hrabstwie Somerset. Za odpowiednią opłatą uzyskano zgodę na kręcenie w świątyni od Kapituły. Jednak nie wszystkim parafinom podoba się ten pomysł. Według doniesień BBC, niektórzy wierni mają zastrzeżenia do decyzji kościelnych oficjeli. Pamela Eagan jest jedną z niezadowolonych osób, która mieszka na przeciwko katedry.

Na miłość boską! Czy powoli zapominamy, po co ten budynek został wzniesiony? Muszę szczerze powiedzieć, że jestem zaskoczona i zszokowana. 

Przedstawiciele katedry wydali oficjalne oświadczenie, w którym bronią swojej decyzji i tłumaczą wiernym, czemu ją podjęli. 

W katedrze niejednokrotnie były organizowane różne wydarzenia, zarówno władze obiektu, jak i Kapituła zgodziły się na pozwolenie użycia małej części katedry na użytek nadchodzącego filmu „Hellboy 3”. 

Zdajemy sobie sprawę, że pomysł na kręcenie takiego filmu, może wywołać zmartwienie wśród niektórych osób, niezaznajomionych z historiami i postacią. Hellboy został stworzony właściwie jako superbohater w serii opowieści autorstwa Mike'a Mignoli. Tak naprawdę jest bohaterem i staje się obrońcą świata przed siłami ciemności. 

Walka dobra ze złem zawarta w tej historii pozwala nam podchodzić do wiary w sposób inteligenty, który nie unika kontrowersyjnych tematów, dostrzegając dobro we wnętrzu osób, niezależnie od ich powierzchowności.

Kręcenie filmów w kościele nie jest żadną nowością. Oczywiście czasem wykorzystuje się specjalnie zbudowaną scenografię, ale często łatwiej i taniej jest wykorzystać istniejące obiekty sakralne. Oczywiście dla niektórych wiernych wizerunek Hellboya może kojarzyć się jednoznacznie. Parafianie mogą się obawiać, że pół nagi demon może wyczyniać Bóg wie co, w ich świętym miejscu. Przy okazji po świątyni będą kręcić się członkowie ekipy filmowej, którzy zaburzą spokój miejsca. 

Na szczęście władze kościoła podeszły do sprawy w dość otwarty sposób, rozumiejąc naturę Hellboya, jako postaci. Jednocześnie wchodzą w dialog ze współczesną popkulturą, nie zamykając się na nią ze względu na konserwatywne poglądy. Jaką rolę odegra angielska świątynia? Czy w niej dojdzie do walki Hellboya z Królową Krwi, granej przez Millę Jovovich? Przekonamy się już 11 stycznia 2019 roku. To nie pierwsza afera wokół nowego filmu Marshalla. Na początku września 2017 roku jeden z aktorów zrezygnował z roli z obawy o posądzenie go o rasizm

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.