Wizerunek Jennifer Lawrence zakazany w Izraelu

Robert Skowronski
20.11.2015 17:28
Wizerunek Jennifer Lawrence zakazany w Izraelu Fot. materiały prasowe

Na plakacie reklamującym wieńczącą część serii „Igrzysk śmierci” w płomieniach ognia z naciągniętą cięciwą łuku pręży się Jennifer Lawrence jako Katniss Everdeen. Jednak nie w Izraelu.

Główna bohaterka filmu została usunięta ze wszystkich materiałów promujących film Francisa Lawrence'a w Jerozolimie i kilku innych miastach, aby uniknąć obrazy uczuć religijnych ortodoksyjnych obywateli. Wizerunek aktorki został zastąpiony symbolem tytułowego kosogłosa, który rozpościera skrzydła trawione językami ognia.

Skąd taka decyzja? Osoba odpowiedzialna za działania PR-owe wokół dzieła w Izrealu, tak to tłumaczy:

Odkryliśmy, że rozwieszone na mieście plakaty z obrazem kobiety są często zrywane z murów w Jerozolimie. W Bnei Brak w ogóle nie pozwolono na ich rozpowszechnianie.

Zobaczcie kontrowersyjny, dla co poniektórych, poster, który w Polsce dumnie wisi na ulicznych słupach ogłoszeniowych oraz jego alternatywną wersję, która promuje dystopijne dzieło w Izraelu:

igrzyska-smierci Fot. foto: ynet.co.il

Miasto Bnei Brak nie wyraziło zgody na upowszechnianie postaci Jennifer Lawrence jako Katniss Everdeen, gdyż zdaniem władz może ona podjudzać mieszkańców i powodować akty wandalizmu. Obraz kobiety z podkreślonymi kształtami nie jest tam mile widziany - już wcześniej podobne widoki doprowadzały do zamieszek, stąd decyzja o tym, aby nie podejmować ponownie tego samego ryzyka.

Liron Suissa, czyli główna osoba odpowiedzialna za marketing w Nur Star Media - firmie, która odpowiada za plakaty - mówi:

Niestety staliśmy się obiektem nieoficjalnej cenzury, dlatego w przyszłości musimy być bardziej ostrożnymi. To decyzja, którą podyktował nam klient.

Podkreśla się, że nie należy szukać związku pomiędzy judaizmem a cenzurą plakatów z Katniss Everdeen.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.