„Wojna gwiazd”: bohaterowie dokumentu o początkach „Star Wars” w PRL-u w pierwszym zwiastunie

Natalia Hluzow
26.04.2018 12:11
„Wojna gwiazd”: bohaterowie dokumentu o początkach „Star Wars” w PRL-u w pierwszym zwiastunie Fot. kadr z wideo

Trwają prace nad wyjątkowym filmem dokumentalnym o zjawisku „Star Wars” na przełomie lat 70. i 80. w Polsce. Zobacz pierwszy zwiastun „Wojny gwiazd” Radosława Salamończyka i Jakuba Turkiewicza.

„Gwiezdne wojny” to kulturowy fenomen, który nie ma sobie równych. Amerykanie oszaleli na punkcie „Star Wars” już w 1977 roku, kiedy pierwszy film z tej wyjątkowej serii trafił na ekrany. Niedługo później miłość do dzieła George’a Lucasa opanowała cały świat – także PRL-owską Polskę, do której film dotarł 2 lata później. O tej nieposkromionej miłości do kosmicznej baśni Lucasa w czasach PRL-u opowiada nowy polski film dokumentalny – „Wojna Gwiazd”.

„Wojna gwiazd” – zwiastun dokumentu o „Star Wars”

Materiał zaprezentowany na kanale Wojna Gwiazd daje nam przedsmak tego, co zobaczymy i usłyszymy w nadchodzącym dokumencie. W zwiastunie pojawia się wielu uczestników opisywanych wydarzeń – m.in. założyciele pierwszych fanklubów i twórcy domowej roboty figurek. Z punktu widzenia historycznego zjawisko przedstawiają natomiast badacze kultury, którzy z podobną fascynacją, co autorzy filmu, przyglądają się szałowi na „Star Wars” w czasach PRL-u.

Autorami tej wyjątkowej produkcji, która – choć realizacyjnie pozostawia wiele do życzenia – ma olbrzymią wartość sentymentalną, są odpowiedzialny za reżyserię Radosław Salamończyk i twórca scenariusza – Jakub Turkiewicz, historyk i badacz kultury popularnej. Duet realizacyjny postawił sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie kamerą i mikrofonem jak najpełniejszego obrazu narodzin polskiego fandomu „Star Wars”. Ich ambicją jest również ukazanie zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i nadnaturalne z szarością otaczającej ówczesnych Polaków rzeczywistości.

„Wojna gwiazd” – kiedy premiera?

Film miał zadebiutować w kwietniu 2018 roku, jednak opis pod zwiastunem sugeruje, że mimo wielu lat spędzonych nad projektem, twórcy nie są jeszcze gotowi, by zaprezentować go światu. Czytamy w nim:

Lata poszukiwań i badań, miesiące pracy nad filmem, tysiące kilometrów podróży i... trzyminutowy zwiastun. 

Trzyminutowy materiał jest więc na razie wszystkim, co mamy możliwość obejrzeć. Nowa data premiery nie została jeszcze określona. Rozwój tego wyjątkowego projektu możecie jednak śledzić na oficjalnym fanpage’u filmu o nazwie Wojna Gwiazd.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.