26.04.2018 12:11

„Wojna gwiazd”: bohaterowie dokumentu o początkach „Star Wars” w PRL-u w pierwszym zwiastunie

Trwają prace nad wyjątkowym filmem dokumentalnym o zjawisku „Star Wars” na przełomie lat 70. i 80. w Polsce. Zobacz pierwszy zwiastun „Wojny gwiazd” Radosława Salamończyka i Jakuba Turkiewicza.

Wojna gwiazd - dokument
foto: kadr z wideo

„Gwiezdne wojny” to kulturowy fenomen, który nie ma sobie równych. Amerykanie oszaleli na punkcie „Star Wars” już w 1977 roku, kiedy pierwszy film z tej wyjątkowej serii trafił na ekrany. Niedługo później miłość do dzieła George’a Lucasa opanowała cały świat – także PRL-owską Polskę, do której film dotarł 2 lata później. O tej nieposkromionej miłości do kosmicznej baśni Lucasa w czasach PRL-u opowiada nowy polski film dokumentalny – „Wojna Gwiazd”.

„Wojna gwiazd” – zwiastun dokumentu o „Star Wars”

Materiał zaprezentowany na kanale Wojna Gwiazd daje nam przedsmak tego, co zobaczymy i usłyszymy w nadchodzącym dokumencie. W zwiastunie pojawia się wielu uczestników opisywanych wydarzeń – m.in. założyciele pierwszych fanklubów i twórcy domowej roboty figurek. Z punktu widzenia historycznego zjawisko przedstawiają natomiast badacze kultury, którzy z podobną fascynacją, co autorzy filmu, przyglądają się szałowi na „Star Wars” w czasach PRL-u.

Autorami tej wyjątkowej produkcji, która – choć realizacyjnie pozostawia wiele do życzenia – ma olbrzymią wartość sentymentalną, są odpowiedzialny za reżyserię Radosław Salamończyk i twórca scenariusza – Jakub Turkiewicz, historyk i badacz kultury popularnej. Duet realizacyjny postawił sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie kamerą i mikrofonem jak najpełniejszego obrazu narodzin polskiego fandomu „Star Wars”. Ich ambicją jest również ukazanie zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i nadnaturalne z szarością otaczającej ówczesnych Polaków rzeczywistości.

„Wojna gwiazd” – kiedy premiera?

Film miał zadebiutować w kwietniu 2018 roku, jednak opis pod zwiastunem sugeruje, że mimo wielu lat spędzonych nad projektem, twórcy nie są jeszcze gotowi, by zaprezentować go światu. Czytamy w nim:

"

Lata poszukiwań i badań, miesiące pracy nad filmem, tysiące kilometrów podróży i... trzyminutowy zwiastun.  "

Trzyminutowy materiał jest więc na razie wszystkim, co mamy możliwość obejrzeć. Nowa data premiery nie została jeszcze określona. Rozwój tego wyjątkowego projektu możecie jednak śledzić na oficjalnym fanpage’u filmu o nazwie Wojna Gwiazd.

Natalia Hluzow
Tagi: Zwiastuny Star Wars polskie filmy filmy dokumentalne