26.04.2016 11:00

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w 1. zwiastunie

W internecie pojawił się pierwszy trailer gorąco oczekiwanego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Zobaczcie oficjalną zapowiedź „Wołynia”.

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w 1. zwiastunie
foto: kadr z wideo

Twórca „Wesela” i „Róży” zabrał się w swoim kolejnym obrazie za wyjątkowo kontrowersyjny temat, nawet jak na jego standardy. Dokonana przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej mniejszości rzeź wołyńska, która miała miejsce w latach 40. XX wieku, do dziś budzi wielkie emocje. Podstawą scenariusza autorstwa samego Smarzowskiego był zbiór opowiadań „Nienawiść” pióra Stanisława Srokowskiego.

Główną bohaterką filmu będzie 17-letnia Zosia Głowacka. Zakochana w młodym Ukraińcu, zostaje zmuszona przez ojca do poślubienia bogatego Polaka. Tłem jej historii będzie II wojna światowa i sowiecka, a następnie niemiecka okupacja, która dotknęła jej małą wioskę w południowo-wschodniej części Wołynia. Zróżnicowana etniczne miejscowość - zamieszkała m.in. przez Ukraińców, Polaków i Żydów - zostanie dotknięta poważnymi sporami na tle narodowościowym.

Ze względu na niełatwą tematykę, reżyserowi trudno znaleźć sponsorów dla jego filmu. Z projektu wycofywały się już spółki i banki, które na ogół wspierają budżety filmowe. W związku z tym Wojciech Smarzowski osobiście poprosił o wsparcie finansowe „Wołynia”. Z brakujących 2 milionów złotych do 25 kwietnia 2016 udało się zebrać prawie 350 tysięcy. W maju 2016 planowane jest dokręcenie brakujących scen.

Oto pierwszy teaser zapowiadający film:

W obsadzie „Wołynia” znaleźli się m.in. Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak i Tomasz Sapryk. Na dużym ekranie zobaczymy też Izabelę Kunę i Kingę Preis. W pracach nad filmem wzięli udział stali współpracownicy Smarzowskiego: operator Piotr Sobociński i kompozytor Mikołaj Trzaska. Premierę wyznaczono na 7 października 2016 roku.

Wcześniej mieliśmy już okazję poznać pierwszy plakat promujący „Wołyń”:

wolyn

Jak oceniacie zwiastun najnowszej produkcji Smarzowskiego?

Jakub Gańko
Tagi: Zwiastuny Wojciech Smarzowski Wołyń