„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w 1. zwiastunie

Jakub Gańko
26.04.2016 11:00
„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w 1. zwiastunie Fot. kadr z wideo

W internecie pojawił się pierwszy trailer gorąco oczekiwanego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Zobaczcie oficjalną zapowiedź „Wołynia”.

Twórca „Wesela” i „Róży” zabrał się w swoim kolejnym obrazie za wyjątkowo kontrowersyjny temat, nawet jak na jego standardy. Dokonana przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej mniejszości rzeź wołyńska, która miała miejsce w latach 40. XX wieku, do dziś budzi wielkie emocje. Podstawą scenariusza autorstwa samego Smarzowskiego był zbiór opowiadań „Nienawiść” pióra Stanisława Srokowskiego.

Główną bohaterką filmu będzie 17-letnia Zosia Głowacka. Zakochana w młodym Ukraińcu, zostaje zmuszona przez ojca do poślubienia bogatego Polaka. Tłem jej historii będzie II wojna światowa i sowiecka, a następnie niemiecka okupacja, która dotknęła jej małą wioskę w południowo-wschodniej części Wołynia. Zróżnicowana etniczne miejscowość - zamieszkała m.in. przez Ukraińców, Polaków i Żydów - zostanie dotknięta poważnymi sporami na tle narodowościowym.

Ze względu na niełatwą tematykę, reżyserowi trudno znaleźć sponsorów dla jego filmu. Z projektu wycofywały się już spółki i banki, które na ogół wspierają budżety filmowe. W związku z tym Wojciech Smarzowski osobiście poprosił o wsparcie finansowe „Wołynia”. Z brakujących 2 milionów złotych do 25 kwietnia 2016 udało się zebrać prawie 350 tysięcy. W maju 2016 planowane jest dokręcenie brakujących scen.

Oto pierwszy teaser zapowiadający film:

W obsadzie „Wołynia” znaleźli się m.in. Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak i Tomasz Sapryk. Na dużym ekranie zobaczymy też Izabelę Kunę i Kingę Preis. W pracach nad filmem wzięli udział stali współpracownicy Smarzowskiego: operator Piotr Sobociński i kompozytor Mikołaj Trzaska. Premierę wyznaczono na 7 października 2016 roku.

Wcześniej mieliśmy już okazję poznać pierwszy plakat promujący „Wołyń”:

wolyn Fot. foto: materiały prasowe

Jak oceniacie zwiastun najnowszej produkcji Smarzowskiego?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.