13.07.2016 09:35

Wołyńska rzeź Wojciecha Smarzowskiego w zwiastunie filmu

Jedna z bardziej wyczekiwanych premier 2016 roku w polskiej kinematografii, czyli nowe dzieło Wojciecha Smarzowskiego. Zobaczcie drugi zwiastun „Wołynia”.

Wołyńska rzeź Wojciecha Smarzowskiego w zwiastunie filmu
foto: kadr z wideo

Obraz twórcy „Domu złego”, „Drogówki” czy „Róży” zadebiutuje 7 października 2016 roku i poruszy przemilczany dotychczas w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944. Mowa o rzezi na polskiej mniejszości dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Smarzowski scenariusz swojego autorstwa oparł na zbiorze opowiadań „Nienawiść” pióra Stanisława Srokowskiego.

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze (Wasyl Wasylik). Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci.

Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Mogliśmy już zobaczyć pierwszy zwiastun „Wołynia”. Reżyser na sam film zbierał do niedawna brakujące pieniądze, gdyż część spółek i banków wycofało się z wsparcia budżetu. Na szczęście twórcy wszystko udało się dopiąć, a w oczekiwaniu na jego dzieło możemy się zapoznać z kolejnym trailerem: 

 Wojciech Smarzowski przyznał, że to najbardziej wymagający film w jego karierze, ze względu na tłum statystów na planie, dużą liczbę dni zdjęciowych, rozrzucone lokalizacje, a zwłaszcza ze względu na pracę z dziećmi. Reżyser wyraził także swoją opinie o głównej aktorce:

"

Najtrudniejsze było dla mnie to, jak przeprowadzić dzieci, małych aktorów, przez tę historię. Do roli głównej wyłoniona w castingu została Michalina Łabacz, a około 250 dziewczyn przyszło na zdjęcia próbne. Do Michaliny było mi najbliżej, to bardzo dobra aktorka. "

Twórca opowiedział także, jak on sam postrzega „Wołyń” i jakie wzbudza on opinie w osobach, które już go widziały:

"

To film o miłości, widz, który pójdzie na ten film dostanie bardzo dużą porcję emocji i wzruszeń, nie tylko wiedzy na temat tamtych czasów. W tym sensie jest to współczesne przeżycie. Po pierwszych projekcjach dobrze się wypowiadają kresowiacy i historycy, co mnie cieszy. A jak będzie w kinach – zobaczymy. "

W obsadzie znaleźli się też Jacek Braciak, Tomasz Sapryk, Izabela Kuna czy Kinga Preis. W pracach nad filmem wzięli udział stali współpracownicy Smarzowskiego: operator Piotr Sobociński i kompozytor Mikołaj Trzaska.

Jak Wam się podoba 2. zwiastun „Wołynia”?

Robert Skowronski
Tagi: Zwiastuny Wojciech Smarzowski Wołyń