Wszystkie odniesienia do „Lśnienia” w filmach i serialach w jednym wideo

Sergiusz Kurczuk
30.11.2017 16:01
Wszystkie odniesienia do „Lśnienia” w filmach i serialach w jednym wideo Fot. kadr z filmu Lśnienie

Dzieło Stanleya Kubricka „Lśnienie” oparty na prozie Stephena Kinga przeszedł do klasyki światowego kina. Najlepszym na to dowodem jest poniższe wideo, w którym zebrano wszystkie odniesienia do horroru, pojawiające się w filmach i serialach. 

Kiedy adaptacja książki „Lśnienie” autorstwa Stanleya Kubricka ujrzała światło dzienne, krytycy byli zgorszeni. Film został nawet nominowany do Złotej Maliny, jako najgorsza produkcja roku 1980. A wszystko przez zmiany fabularne wprowadzone przez reżysera. Zresztą sam King też miał filmowcowi za złe drastyczne modyfikacje. Dziś film jest uznawany za arcydzieło i jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Współcześnie o uznaniu jakiegoś tekstu kultury decydują liczne internetowe przeróbki oraz odniesienia zawarte w popularnych serialach pokroju „The Simpsons” czy „South Park”

„Lśnienie” na tyle trwale wpisało się w popkulturę, że w ciągu prawie 40 lat nawiązania do dzieła Kubricka pojawiły się w licznych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Jesse Gumbarge z kanału YouTube Jarvis City postanowił zebrać wszystkie odniesienia do „Lśnienia” i zamieścić je w jednym wideo. Trochę się tego zebrało, bo materiał trwa prawie 20 minut. Niektóre sceny z filmów i seriali są oczywiste, inne potrafią zaskoczyć. 

Jak widać, „Lśnienie” miało ogromny wpływ na popkulturę. Nawiązania do filmu Kubricka pojawiły się bowiem w takich produkcjach jak „Pełna chata”, „CSI”, „Terminator 2”„Sponge Bob: Na suchym lądzie”, „Upiór w operze”, „Piątek trzynastego III”„Halloween”„Spawn”, a nawet „Smętarz dla zwierzaków II”.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.